Výlety

Česká Kanada na kole

Česká Kanada na kole

Česká Kanada je vžitý název pro území ležící v Jihočeském kraji na na „trojmezí“ Čech, Moravy a Rakouska. Své jméno tato oblast, která je od roku 1994 přírodním parkem, získala pro svůj charakter krajiny, četné vodní hladiny a rozsáhlé lesní komplexy. Není divu, že zájem o ni mají i cyklisté.

Nejsou tu nijak vysoké kopce, vždyť nejvyšší vrchol Vysoký kámen se tyčí „jen“ do 738 metrů nad mořem. Přesto má ale Česká Kanada své silné kouzlo. Přírodní krásy, které pohladí na duši, zvláštní atmosféra místní krajiny, tajuplná skaliska, rozlehlé prosluněné rybníky a široká síť tras pro pěší i cyklistické toulky.

Česká Kanada je přírodní park v jihovýchodních Čechách rozprostírající se jihovýchodně od Jindřichova Hradce. Má mimořádný význam v územním systému ekologické stability a v neposlední řadě jsou důležité i jeho vodohospodářské funkce. Českou Kanadou probíhá hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj. Zachovat jedinečnost a čistotu zdejší krajiny umožnilo nepřístupné hraniční pásmo a s tím související řidší osídlení a absence těžšího průmyslu.

 Území České Kanady je malebným kouskem zalesněné a na vodní plochy bohaté krajiny. Množství zdejších rybníků je často využíváno pro letní rekreaci či rybaření, je možné si u nich po cestě odpočinout a vykoupat se. Ráz krajiny s průměrnou nadmořskou výškou mezi 550 až 650 metry pak tuto oblast předurčuje pro turistické vyžití, a to jak pro pěší, tak i pro jezdce na koních či na kolech. Na své si přijdou také příznivci architektonických památek a historie, neboť Jindřichův Hradec, Landštejn, Slavonice a Klášter jsou odtud nedaleko, coby kamenem dohodil je to i do Telče nebo na Červenou Lhotu.

Česká Kanada se také může pochlubit jedním technickým unikátem a tím je úzkorozchodná trať vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Úzkokolejka o rozchodu 760 mm patří mezi technické a historické pamětihodnosti naší republiky a tudíž i vyhledávané turistické atrakce. Zvláště pak v letní sezóně, kdy na trať vyjíždějí parní vlaky.

Důležitá centra a turisticky atraktivní místa spojuje poměrně bohatá síť značených tras, která Českou Kanadou prochází. Prochází tudy například mezinárodní páteřní trasa Greenways Praha – Vídeň, která vede od Prahy přes Jindřichův Hradec a Novou Bystřici dále na Slavonic.

Pro cyklisty je oblast České Kanady velmi dobře dostupná. Zvlášť podél česko-rakouských hranic v oblasti zahrnující Slavonice, Novou Bystřici, Chlum u Třeboně a České Velenice byla v posledních několika letech vyznačena rozsáhlá síť cyklotras. Terén je zde jen mírně zvlněný. Výhodou je i možnost projet se na kolech na druhé straně hranice. Přechody pro cyklisty jsou v Chlumu u Třeboně (Litschau), Halámkách (Neu Nagelberg), Českých Velenicích (Gmünd), Nové Bystřici (Grametten) a Slavonicích (Fratres).

Pro přiblížení můžete využít autobusu Cyklotrans. Bližší údaje o jízdních řádech cyklobusů, doporučených trasách, tipech na výlety a dalších užitečných informacích naleznete přímo na oficiálních stránkách dopravního systému Cyklotrans - http://www.cyklotrans.cz a nebo již zmiňované úzkokolejky. Nabízí se například výlet z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, kde úzkokolejka končí a je možné zde kolo do vlaku naložit a pohodlně se vrátit zpět do Jindřichova Hradce.

 

Okolo Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec je pro cyklistické vyjížďky vůbec výborným startovacím místem. Můžete se odtud vydat například po cyklotrase 1113, což je nenáročná, ale také hojně využívaná cesta po silnicích přes Jindřiš a Blažejov do Malého Ratmírova. Cyklotrasa pak pokračuje směrem na Strmilov a Telč, ale chcete-li si udělat pěkný okruh, můžete se z Malého Ratmírova vydat po cyklotrase 1242 po silnicích s malým provozem na Blažejov, Hospříz, Hrutkov do Horní Pěny. V úseku z Hrutkova do Horní Pěny je nutné jet kousek po hlavní silnici směrem na Novou Bystřici, která je poměrně dosti vytížena. Pak se ale z Horního Žďáru stačí napojit na cyklotrasu 32, která nás dovede zpět do Jindřichova Hradce. Délka celého okruhu je asi 30 kilometrů.

 

 

 

Na Landštejn z Nové Bystřice

Velmi pěknou vyjížďku lze absolvovat také z konečné stanice úzkokolejky z Nové Bystřice. Odtud se vydejte směrem na Artoleč po trase 1007. Koho značená stezka neuspokojí, je možné z ní za Artolčí odbočit po zpevněné cestě směrem doprava a projet se okolo Starohuťského vrchu. Rakousko máte po pravé ruce doslova coby kamenem dohodil. Na prvním větším rozcestí odbočte vlevo a další rozcestí směrem na Větrov projeďte rovně. Až na následujícím rozcestí odbočte doprava a pokračujte okolo rybníka Kačer a po pravé straně Hadího vrchu a Kamenného štítu. Na dalším rozcestí odbočte se vydejte na sever doprava směrem na Dobrohořskou usedlost, kde se napojíte zpět na trasu 1007. Ta nás zavede do Starého Města pod Landštejnem, odkud je to k mohutné zřícenině hradu Landštejna jen necelé tři kilometry.

Zpět na vlak do Nové Bystřice se můžete vydat kolem Žišpašských rybníků v obci Blato (za Landštejnem odbočte z cyklostezky 1115 vlevo). Odtud se vydejte směrem na Hůrky, kde se můžete vydat po značené trase č. 1116 po cestě do Nové Bystřice. Celý okruh z Nové Bystřice přes Landštejn a zpět pak měří dohromady asi 42 km.

Přehled dalších možných cyklotras naleznete například zde.

 

Další služby pro cyklisty

 Hledáte-li pro svou dovolenou v České Kanadě místo, kde vás i s vaším kolem rádi přivítají, přijměte náš tip na Cyklocamp pod Landštejnem. Ten nabízí levné ubytování v samém srdci České Kanady, a to nejen pro cyklisty. Pro ubytování v Cyklocampu můžete zvolit dvou nebo čtyřlůžkové chatky, stany i karavany. Součástí Cyklocampupod Landštejnem je samozřejmě i sociální zázemí, možnost stravování v místním stylovém BikeBaru a nebo úschovna kol. V případě potřeby vám personál kempu může pomoci i se servisem a nebo si zde jízdní kolo pro své toulky po České Kanadě můžete i půjčit. Více informací o Cyklocampu pod Landštejnem naleznete na www.cyklocamp.cz.

 

Informační střediska:

Informační středisko Nová Bystřice
Mírové náměstí 53, tel.: 384 386 909, e-mail: info@novabystrice.cz, web: www.novabystrice.cz

Turistické informační centrum Slavonice
Náměstí Míru 480, tel.: 384 493 320, 720 280 183, e-mail: i@slavonice-mesto.cz, web: www.i.slavonice-mesto.cz

Infocentrum Dačice
Palackého nám. 1, tel.: 384 401 265, e-mail: info@dacice.cz, web: www.dacice-mesto.cz

Informační středisko Jindřichův Hradec
Panská ulice, tel. 384 363 546, e-mail: info@jh.cz, web: www.jh.cz

 

12.05.2013 - V Česku - autor: redakce - 49848x

Související články

 1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
 2. Pozvánka na Jarní Cyklofest 2018
 3. Písečtí cyklisté usilují o vybudování trailu v Píseckých horách
 4. Bohemian Gran Fondo se znovu pojede první říjnovou sobotu
 5. K nové rozhledně na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce
 6. Vrchařská koruna jižních Čech 2015
 7. Rovinky a silnice z jihočeské Lomnice nad Lužnicí
 8. Kašperskohorský okruh po šumavských silnicích a stezkách
 9. Stezka korunami stromů a Alpská vyhlídka: okruh z Frymburku
 10. Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

 1. avatar
  #1 Penzion Ovčárna - vloženo: 30.01.2014 v 14:54:27

  Krásné ubytování v České Kanadě a to přímo v jejím srdci v Nové Bystřici najdete v Penzionu Ovčárna - http://www.penzionovcarna.cz

  odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama