Česko zůstalo na mistrovství světa cyklokrosařů bez medaile
Třiašedesáté mistrovství světa v cyklokrosu hostilo Koksijde, místo v samotné kolébce cyklokrosu - Belgii. Těžká trať na břehu Severního moře, která je vyhlášená svými obtížnými písečnými úseky, přilákala desetitisíce fanoušků a proměnila se v přehlídku umění Nizozemců a Belgičanů.
Celkem sedmnáct reprezentantů startovalo v národním dresu na světovém šampionátu v belgickém Koksijde. Nikdo z nich však tentokrát na cenný kov nedosáhnul. A to ani Zdeněk Štybar, jeden z největších favoritů závodu mužů a dvojnásobný mistr světa z uplynulých let.
Duhový trikot v kategorii juniorů vybojoval sedmnáctiletý Mathieu Van Der Poel z Nizozemska, který pravidelně vyhrával v průběhu celé sezony, a uspěl i na horké belgické půdě. V šestiokruhovém závodu se musel vyrovnat s nátlaky Belgičanů, kteří mu první polovinu závodu útok na zlato značně znepříjemňovali a titul tedy mladý Nizozemec rozhodně neměl zadarmo. Díky Woutu van Aertovi získala Belgie stříbro a bronz pro Francii vyválčila ve spurtu s dalšími dvěma Belgičany francouzská naděje Quentin Jauregui. Čeští junioři zůstali bez úspěchu ve třetí desítce startovního pole, když nejlepší byl 24. Jan Března, 27. Jan Vastl a 28. Karel Pokorný.
Závod mužů do třiadvaceti let přinesl na světovém cyklokrosovém šampionátu nizozemské výpravě druhé zlato. Vybojoval jej favorizovaný Lars van der Haar, který ve spurtu zdolal Wietse Bosmanse z Belgie a oranžovou radost umocnil bronzem Michiel van der Heijden. Češi znovu nevydolovali z belgického písku výrazný úspěch a jako nejlepší z našich reprezentantů se tak na šestnáctém místě umístil Tomáš Paprstka. Jen o místo za ním byl Vojtěch Nipl, dvacátý byl Jan Nesvadba. Vloni bronzový Karel Hník měl po výborném startu dva pády a technické problémy jej pak odsunuly až na 22. místo.
Až do nedělního dopoledne Koksijde nepoznalo jiného šampiona než Nizozemce. I v pořadí třetí závod programu - závod žen - totiž vyhrála reprezentantka ze země tulipánů. Celkově již pátou medaili z tohoto mistrovství světa pro svou zemi přidala na konto Nizozemí Marianne Vos, která tak vybojovala svůj již celkově pátý titul a čtvrtý v řadě! Znovu tak poukázala, že naprosto vládne současné ženské cyklistice (více o talentované čtyřiadvacetileté závodnici jste si mohli přečíst i na našich stránkách: Mistryně světa Marianne Vos s muži závodit nemůže). Stříbro vybojovala její krajanka Daphny Van Den Brand, první bronz pro Belgii v ženské kategorii získala Sanne Cant.
Zklamaná odjížděla z Koksijde Češka Kateřina Nash. Rodačka z Prachatic vloni v Táboře vybojovala bronzovou medaili, ani tentokrát se netajila medailovými ambicemi, dojela ale osmá. "Někdy to holt nevyjde tak, jak by si člověk přál. Je to velké zklamání, ale dneska jsem na to neměla," přiznala Kateřina Nash v cíli pro zpravodajský server MTBS.cz. Výborné jedenácté místo obsadila další česká reprezentantka Pavla Havlíková, pro dvaadvacátou příčku si do cíle dojela Martina Mikulášková.
Šedesát tisíc fanoušků sledovalo v Koksijde vyvrcholení dvoudenního programu - závod mužů kategorie elite. Z pozice jednoho z favoritů do něj nastupoval i český šampion Zdeněk Štybar. Závod se však proměnil v přesvědčivou dominanci belgických cyklokrosařů, neboť za vítezným Nielsem Albertem se srovnalo dalších šest Belgičanů. Jako nejlepší z cizinců dojel do cíle osmý Radomír Šimůnek, nemocný Zdeněk Štybar dokončil závod na 13. místě. Pak zela za výkony našich dvou nejlepších reprezentantů velká díra, kterou uzavřel až třicátý Jiří Polnický. Na 31. místě byl klasifikován Martin Zlámalík, 33. Vladimír Kyzivát a 37. Petr Dlask.
"Byl to hodně špatný den, nechci se na to vymlouvat, ale včera jsem měl teplotu, snažil jsem se vypotit, ale asi mě to ovlivnilo," řekl český exmistr světa, který v Koksijde zaznamenal svůj nejhorší výsledek v jedenácti šampionátech, které má za sebou.
Šťastný byl naopak v cíli Radomír Šimůnek: "Odevzdal jsem dnes na trati maximum, jsem rád, že to takto dopadlo," radoval se za cílovou bránou, kde mohutně slavil jeho týmový kolega Niels Albert titul. "Cítil jsem se dobře, i když se mi v tom písku nejezdilo špatně, tak odstup na Belgičany narůstal kolo od kola a já už se neměl na to je dojet." doplnil Šimůnek.
Poprvé po třinácti letech Češi zůstali na mistrovství světa v cyklokrosu bez jediné medaile. Takto smutní se naposledy vraceli z promrzlého šampionátu v Popradu v roce 1999. 30. Jiří Polnický.
Kompletní zpravodajství z mistrovství světa v Koksijde přinesl server MTBS.cz
Foto: Michal Červený
Související články
- Informace před MS v cyklokrosu v Táboře 31.1.-1.2.2015
- Komisaři hledali u medailistů cyklokrosového mistrovství světa motorek
- Mistrovství světa v cyklokrosu 2014: divácký servis
- Cyklistka Marianne Vos chce letos tři tituly mistryně světa
- Mistr světa Sven Nys chce z cyklokrosu udělat formuli 1
- Mistryně světa Marianne Vos s muži závodit nemůže
- Cyklokrosař Štybar pošesté mistrem ČR
- Uničov přivítá mistrovství republiky v cyklokrosu
- Z Plzně se světový cyklokros přesune do Tábora
- Štybar opět vítězí
Podívejte se na http://www.moustache-elektrokola.cz u nás tato kola se středovým motorem od Bosche prodávají v https://www.cyklospeciality.cz/clanky/prodejny/
odpověz na tento komentářA od koho nebo kde jste ho koupila?
odpověz na tento komentářJá jsem si ho koupila minulý rok, je to paráda. Jezdíme s manželem do lesa jede to parádně, vyjedu jakkoliv kopeček bez námahy.
odpověz na tento komentářMáte někdo zkušenosti s elektrokoloem v terénu?
odpověz na tento komentář