Do Polska na svítící cyklostezku
Nedaleko města Lidzbark Warminski na severu Polska vznikla cyklostezka, kterou nabíjí slunce. Její povrch je vyroben ze speciálního syntetického materiálu, který pak vydrží vydávat světlo po dobu až deseti hodin!
Cyklistika má celou řadu benefitů jak pro samotného jezdce, tak třeba pro přírodu. Je to jistě ekologičtější způsob dopravy než třeba jízda autem. Vědci v Nizozemí se pokusili využít povrch cyklostezek k výrobě elektrické energie ze slunce, což skončilo obrovským úspěchem (více v článku Solární cyklostezka v Nizozemí funguje ještě lépe, než se čekalo).
Energii slunce lze ale na cyklostezkách využít i jinak. Okresní město Lidzbark Warminski ve Varmijsko-mazurském vojvodství na severu Polska má teď turistické lákadlo v podobě svítící cyklostezky, kterou zde vybudovala společnost TPA Instytut Badań Technicznych. Povrch cyklostezky je vyroben z materiálu, který je schopen sluneční paprsky absorbovat a následně až deset hodin svítit.
Polský projekt nezastírá inspiraci v Nizozemí, kde podobným způsobem "rozsvítil" umělec Daan Roosegaarde 600metrový úsek cyklostezky u Eindhovenu. Ten ale jako zdroj světla pro cyklostezku Van Gogh-Roosegaarde využil LED diody, zatímco v Polsku spoléhají čistě na sílu slunečních paprsků...
Související články
- ČeskOOkolo - jedinečný cyklozážitek napříč Českem
- Cyklomapa, která toho poví víc
- Pozvánka na Jarní Cyklofest 2018
- Za opravdovým poznáním: cyklozájezdy s CK Kudrna
- 3 trasy pro letní výlety na elektrokole po krásách Česka
- Cestování na turistickém kole Kolos
- Na výlety s mobilem: aplikace Turista v mobilu
- S horským kolem za traily do Polska
- Za cyklistikou do Polabí až s 50% slevou
- Na Cyklostezce Bečva přibyl nový úsek