Výlety

Dolní Rakousko: tipy na cyklovýlety doplněné výborným jídlem

Dolní Rakousko: tipy na cyklovýlety doplněné výborným jídlem

Pokud hledáte tip na podzimní odpočinek, v Dolním Rakousku naleznete vše, co potřebujte, navíc to od nás není vůbec daleko. Čerstvý vzduch, krásná krajina, která hraje barvami, příjemní lidé a plno kulinářských slavností. Nevypadá to jako pravá podzimní idylka?

 

Zatímco na jiných místech se cyklistická sezona možná pomalu blíží ke konci, v Dolním Rakousku začíná páté roční období: dolnorakouský vinařský podzim. Hlavní vinařská země Rakouska s Dolnorakouskou vinařskou cestou v délce 830 km ohromuje svou téměř dvoutisíciletou vinohradnickou kulturou a spoustou akcí odehrávajících se kolem „hroznové šťávy“ a nejen ní. 

 

V období vinobraní se ve Waldviertelu konají početné gurmánské slavnosti oslavující regionální produkty. Kapr, brambory, mák a další pochoutky chutnají na severozápadě Dolního Rakouska opravdu skvěle. Oblíbené jsou i pikniky v přírodě, jež nabízejí weinviertelští hostinští. Bohatě naplněný piknikový koš s lahví vína se značkou Weinviertel DAC a regionálními specialitami si lze vychutnat na krásných místech a nabídne zcela soukromý gurmánský zážitek.

 

Ve Vídeňském lese se promění vodovodní turistická stezka v nejdelší šenk světa, tzv. požitkářskou míli „Genussmeile“. Ta je dlouhá 10 kilometrů, na kterých potkáte 80 vinařů a nespočet místních výrobců a nejrůznějšími dobrotami. Mostviertel zase láká na zážitkové cesty k místním producentům, kteří pěstují ty nejlepší hrušky, dřínky a víno. Ti, kteří milují zvěřinu, by neměli vynechat zážitkovou pěší túru v parku Ötscher-Tormäuer, která se koná 23. září. Vydají se po stopách zvěře, piva a bylinkářství a ochutnají nečekané kulinářské zajímavosti. 

Neuvěřitelné pokrmy z těch nejlepších waldviertelských erteplí nabízí každoroční slavnosti v Gerasu. Na celé dva dny se náměstí promění v obrovskou kulinářskou tabuli plnou bramborových pokrmů a regionálních specialit. 

Milovníci máku by neměli vynechat turistický den s makovým štrúdlem ve vesničce Mohndorf Armschlag. Během přibližně osmikilometrové pěší túry kolem vsi je možné si vychutnat to nejlepší pohostinství!

V popředí zájmu jsou v regionu Retzer Land kromě jedlých a ozdobných dýní také olejové dýně. Největší bobule světa, kterým se v nářečí říká „Bluza“, udávají každoročně během sklizní tón všeho dění a oslav.  Sklizeň přibližně 600 různých odrůd dýní začíná kolem poloviny září a trvá až do října. Své pevné místo zaujímá „Bluza“ ve weinviertelském jídelníčku již stovky let. Určitě byste si neměli nechat ujít ochutnávku dýňových jader, oleje z dýňových jader, dýňové polévky, guláše nebo rohlíčků.

 

Ve Waldviertelu je přes tisíc rybníků, které jsou plné kaprů. Výlovy jsou každoročně velkým svátkem. Největší se koná u rybníka Bruneiteich, cca 4 km severně od Heidenreichsteinu, kde si drží starý zvyk předávání ryb pomocí dlouhého lidského řetězu z vody až do kádí. Ale téměř každá větší vesnice pořádá slavnosti, kde se podávají dobroty nejen z kaprů, ale i dalších sladkovodních ryb. 

Pokud byste si chtěli nejen užívat regionální speciality, ale také si trochu zasportovat, ideální je do Dolního Rakouska přibalit pohorky nebo kolo. 

Welterbesteig

Stezka světového dědictví „Welterbesteig“ v oblasti Wachau, které je zapsané na seznamu UNESCO, znamenitě ukazuje, jak nádherný je podzim v Dolním Rakousku. Skutečnou senzací mezi 14 etapami dálkových turistických tras jsou úseky mezi obcemi Weißenkirchen a Spitz a mezi obcemi Hofarnsdorf a Rossatz. Cyklisté milují nový okruh ve Waldviertelu kolem řeky Dyje v délce 111 kilometrů nejen pro jeho vynikající kvalitu´, ale i krásné prostředí. Idylická okružní trasa podél bývalé železniční tratě dovede vyznavače pohodové cyklistiky a rodiny s dětmi až do České republiky. 

Více o kulinářském podzimu v Dolním Rakousku najdete zde.

 

 

25.08.2017 - Za hranicemi - autor: press news - 10311x

Související články

 1. Mistrovství světa v silniční cyklistice hostí Innsbruck
 2. Rakouský Leogang láká na podzim cyklisty, milovníky ferrat i dobrého jídla
 3. Rakouský Leogang láká zkušené bikery, romantické duše i rodiny s dětmi
 4. Na cyklodovolenou i s dětmi? Zkuste Dolní Rakousko
 5. Saalfelden a Leogang lákají na e-biking a kulinářské speciality
 6. Cyklostezka Brno-Vídeň, součást dálkové trasy EuroVelo 9
 7. Drávská cyklostezka a Via Carinzia
 8. Vyzkoušeli jsme nejdelší trail pro horská kola v Evropě!
 9. Cyklistická sezóna se v Saalfelden Leogang spustila naplno
 10. Cyklovýlet okolo Klopeiner See a dalších pěti jezer v Korutanech

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

 1. avatar
  #2 Patrik Hanuš - vloženo: 06.12.2017 v 13:09:04

  odpověď na Patrik Hanuš — #1Kdyby někdo hledal, je to tady: http://www.alpenheart.at/

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 Patrik Hanuš - vloženo: 06.12.2017 v 13:07:37

  Super článek.

  Já s kámoši vyrazil do oblasti Bad Gastein, kde je opravdu pěkná lokalita i pro kolo. Pokud jste nebyli, určitě se stavte v hotelu Residence AlpenHeart. Mají tam skvělý jídlo :)

  1. na tento komentář reaguje Patrik Hanuš — #2
  odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama