Domů » Rady

Rady

Jak správně vybrat cyklistickou helmu?

Jak správně vybrat cyklistickou helmu?

Zapnout si v autě bezpečnostní pás, to už je pro většinu lidí automatická záležitost. Stejně automatické by mělo být i nasazení cyklistické helmy pokaždé, když se vyhoupnete do sedla svého (a koneckonců i cizího) kola. Ne nadarmo je u nás nošení helmy u osob do 18 let dokonce nařízeno zákonem a samozřejmě se důrazně doporučuje i pro starší cyklisty.

 

Mít helmu a mít správnou helmu, to je ovšem zásadní rozdíl. Pokud vám při jízdě bude například padat do zorného pole, může nadělat víc škody než užitku. Proto je třeba dát si na jejím výběru pořádně záležet. Jestli si nejste jisti, co přesně při koupi posuzovat, čtěte dál. Máme pro vás návod.

 

Ochrana na prvním místě

Existují cyklistické helmy různých druhů, jejich hlavním úkolem je ale vždy ochrana vaší křehké hlavy při pádu. Proto je přirozeně důležitý materiál, ze kterého je vyrobena. Většinou se jedná o pěnový polystyren, který umí dobře ztlumit případný náraz tím, že obětuje sám sebe. Pokud je tedy po velkém nárazu helma prasklá, znamená to, že materiál udělal dobře svou práci. Rozhodně ji pak už znovu nepoužívejte.

 

Téměř každá helma má v současné době pro dosažení větší pevnosti vnitřní ochranný materiál a vnější plášť vylisovány společně. Helmy určené hlavně pro horská kola jdou ještě dále, jelikož nabízí ochranu proti několikanásobnému nárazu, který je při vyjížďce do přírody poměrně pravděpodobný.

 

Jaký jste cyklistický typ?

Nebojte, nejdeme na vás s žádným osobnostním testem z časopisu. Jednoduše byste si před koupí helmy měli ujasnit, na jaké ježdění ji budete nejvíce používat. Což mimochodem platí i u většiny dalšího cyklistického příslušenství, takže se vám jistě tato sebereflexe bude ještě hodit. Cyklistické helmy můžeme rozdělit do tří základních skupin, tedy na sportovní (univerzální), silniční a horské. Všechny si kladou stejný cíl, tedy ochránit hlavu při pádu a zároveň být co nejpohodlnější, aby vás při jízdě neomezovaly. Přesto jsou mezi nimi nezanedbatelné rozdíly:

  • Sportovní (univerzální): ekonomická volba pro rekreační silniční, městskou a horskou cyklistiku. Oblíbené jsou také u skateboardistů a in-line bruslařů      
  • Silniční: Díky své nízké hmotnosti, velkorysému větrání a aerodynamickému tvaru jsou ideální volbou pro milovníky silniční cyklistiky.
  • Horské: Jsou navrženy tak, aby dobře větraly i při nízkých rychlostech. Od výše zmíněných dvou typů se liší hledím, rozšířeným pokrytím temene a také tím, že perfektně sedí na hlavě i na nerovném, náročném terénu. Proto je často používají i cyklokrosaři.         

           

Změřte se!

Aby vás helma dostatečně chránila, musí padnout jako ulitá. Tomu věnujte při výběru extra pozornost a nešetřete ani časem, ani penězi.

Univerzální helmy vám mohou obvykle nabídnout jedinou velikost bez možnosti nastavení. Další dva typy už jsou většinou k dostání v malé, střední, velké a nadměrné velikosti.

Nevíte, která bude sedět právě vám? Zjistíte to jednoduše. Vezměte si metr a omotejte ho kolem nejširší části vaší hlavy, tj. asi 2 cm nad obočím. Nebo to samé proveďte s provázkem, který následně přiložte na pravítko a přečtěte si obvod své hlavy. Máte? Tak a teď se podívejte, která helma odpovídá vašemu měření.

 

 

Základní rozměry pro dospělé:

  • Malá: 51cm - 55cm
  • Střední: 55cm - 59cm
  • Velká: 59cm - 63cm
  • Extra-malá, extra-velká: méně než 51cm, více než 63cm
  • Univerzální (pro muže): 54cm - 61cm
  • Univerzální (pro ženy): 50cm - 57cm

 

Většina dětských helem je v univerzální velikosti 46 cm – 57 cm. Někteří dospělí s menší hlavou je mohou bez problémů také nosit. Pokud se rozměr vaší hlavy nachází mezi výše uvedenými velikostmi, zvolte vždy tu menší variantu.

 

V přizpůsobivosti je síla

Téměř každá helma má retenční systém, který zajišťuje, že dobře sedí a zůstává bezpečně na svém místě i v případě nárazu. Pevnost helmy lze nastavit například pomocí zabudovaného kolečka, nebo malými zarážkami, které kontrolují pásek kolem hlavy.

Když helmu utáhnete, měla by držet cca. 2 centimetry nad vaším obočím. Hýbejte s helmou dopředu a dozadu i ze strany na stranu. Pokud se pohne o více než dva centimetry, ještě ji utáhněte. Nikde by vás ale nemělo nic tlačit, helma by měla být pohodlná a zároveň chránit optimální část lebky. Popruh pod bradou musí být také nastavitelný.

 

Co dál sledovat?

Ventilace – tato vlastnost je u cyklistických helem velmi důležitá, protože hlava reguluje zahřívání celého těla a dostatečné větrání pohlídá jeho rozumnou teplotu i při vyšší námaze. Většinou je zajištěna pomocí několika vnějších otvorů, či průduchů, kudy může vzduch pronikat přímo k vaší hlavě. Navíc mají helmy dobře vyřešený i vnitřní systém odvětrávání – vzduchové průduchy vyryté ve vnitřním plášti přivádí chladný vzduch přímo k místům, které se na hlavě nejvíce zahřívají. Tento vzduch je pak následně odveden z helmy pryč pomocí velkých otvorů, jakýchsi „výfuků“. Tímto důmyslným systémem helmy snadno zabrání vašemu přehřátí.

Polstrování - Přijde-li řeč na pohodlí, polstrování je třešničkou na dortu. Pomáhá například odvádět pot. Antibakteriální přípravky zase mohou předejít nepříjemnému pachu.

 

Hledí – Najdete ho spíše na helmách pro horská kola, než na silničních přilbách. Ochrání vás před oslněním a zabrání dešťovým kapkám, aby se vám dostaly do očí, nebo na brýle. Nemělo by ale omezovat vaše zorné pole. Nastavitelné hledí vám například umožní určit si, jak moc oči zakryje, takže si to můžete snadno pohlídat.

 

Kde nakupovat?

Nejlépe vám při výběru samozřejmě poradí ve specializovaných obchodech. Pokud už ale máte jasno v tom, jakou helmu hledáte, můžete se po ní porozhlédnout třeba i na internetu. O cenových mantinelech vám toho řeknou dost například cenové srovnávače. Díky uživatelským recenzím a nejrůznějším diskuzním fórům zase můžete nasbírat nespočet názorů a osobních zkušeností dalších cyklistů.

 

16.04.2015 - Buď fit na kole - autor: Komeční článek - 9969x

Související články

  1. Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
  2. Bez čeho na kolo nesedat aneb jak předejít případným katastrofám
  3. Přilba, která vám sama zavolá pomoc
  4. Jak vybrat cyklistikou helmu a jak má správně sedět?
  5. Skládací přilba Closca Fuga
  6. Overade: skládací přilby na kolo z Francie
  7. Jak je to ve skutečnosti s účinností cyklistických přileb?
  8. Blinkry a brzdová světla v cyklistické přilbě
  9. Test cyklistických přileb pro dospělé
  10. Dopady zavedení povinného užívání přileb u dětí ve Švédsku

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama