Domů » Rady

Rady

Jak vybrat cyklistikou helmu a jak má správně sedět?

Jak vybrat cyklistikou helmu a jak má správně sedět?

Ať už jedete na kole do lesa na vyjížďku, nebo do obchodu pro rohlíky, nikdy by neměla chybět cyklistická helma. Helem je dnes na trhu poměrně velké množství, ve všelijakých tvarech a s různými vlastnostmi, takže jsme se byli ptát ve Ski a Bike centru Radotín, jak vybrat tu správnou.

 

Jak helmy hned ze začátku vůbec rozdělit? Předně je potřeba říct, že typy helem se liší stejně jako typy kola. Pokud máte kolo silniční, budete v obchodě požadovat také silniční helmu. Co se týká běžného horského kola, jsou k němu tzv. XC, tedy Cross Country helmy. Nakonec ti, co nejraději větší terén, budou vyhledávat trail/enduro/allmountain helmy, které mají větší krytí na týlní části hlavy. Tyto přilby bývají o něco těžší, než klasické XC helmy, rozdíl je ale téměř neznatelný a navíc helma chrání hlavu víc.

 

Když si půjdete vybrat novou helmu, určitě dbejte na to, aby vám helma dobře seděla na hlavě. Nejde jen o komfort, ale především o bezpečnost. Na cyklostezkách často vidím, že děti (nebo i dospělí) na hlavě helmu sice mají, ale „kouká“ jim celé čelo. Pokud si takový malý rošťák ťukne při pádu o zem rovnou čelo, je to jakoby ani žádnou helmu neměl. Správné nasazení vypadá tak, že spodní hrana přilby by měla být rovnoběžná s obočím, tedy měla by zasahovat zhruba doprostřed čela a v zadní části musí být helma dostatečně utažená. Je důležité nastavení pásku i pod bradou, kam by se správně měly vejít dva prsty. Na kole totiž jedete mírně předklonění, takže příliš utažený pásek by vás mohl škrtit. 

 

Helmy se mohou lišit i systémem utahování v zadní části hlavy. Zatímco před dvaceti lety jsme si o nějakém systému utahování mohli nechat leda vyprávět, dnes je systémů dokonce několik. Buď můžete mít utahovací pásek, nebo utahovací kolečko. Tady jde o detaily a je víceméně jedno, který systém z těchto dvou na helmě budete mít. Rozdílem může být akorát to, že kolečko o něco komfortnější  - na utažení je potřeba jen jedna ruka, zatímco u stahovacího pásku dvě.

 

Co se týká výběru dětské přilby, platí stejná pravidla, jako jsme si uvedli výše. Rozdíl spočívá pouze v tom, že dětem kupujeme přilbu s časovou rezervou, protože dětem hlava roste a chceme, aby jim pár let vydržela. Vybíráme tedy ideálně tak, aby při nasazení helmy dítěti na hlavu byl pásek v zadní části utažen co nejvíce, přičemž u těch dospělých je lepší, když sedí skořepina helmy jako taková a nemusí se markantně utahovat. U dětí a mladistvých pak mějte na paměti fakt, že cyklistická helma je do 18 let povinná.

 

Kvalitní přilbu dnes pořídíte už od tisíce korun. Ty nejlepší přilby se mohou pohybovat i okolo 6 -7000 Kč. Pokud nespadnete, helma vám dnes vydrží pět až šest sezon. Pak je ovšem dobré přilbu vyměnit, i pokud se vám nic nestane. Přilbu byste měli ale určitě vyměnit po každém větším nárazu helmy na zem, pěna uvnitř totiž může být popraskaná, ač by to na helmě mělo být nějak vidět a už při dalším nárazu helma nemusí hlavu správně ochránit.

Pokud máte k výběru helmy další otázky, neváhejte se obrátit na odborníky ve SKI a BIKE Centru Radotín a klidně si odtud můžete nějakou tu helmu rovnou odnést!

 

BikeTour - Vybaveni Helmy - 2016 from SNOW.cz on Vimeo.

27.05.2016 - Doplňky - autor: Andrea Drengubáková - 11071x

Související články

  1. Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
  2. Bez čeho na kolo nesedat aneb jak předejít případným katastrofám
  3. 5 tipů jak nepřijít o kolo
  4. Přilba, která vám sama zavolá pomoc
  5. Wheely zvyšuje úroveň viditelnosti cyklisty
  6. Zkontrolujte povinnou výbavu svého kola
  7. Povinné ručení pro cyklisty? Neexistuje, ale má alternativy
  8. Podmínky pro jízdu na kole a chůzi jsou lepší
  9. Bezpečnost cyklistů v New Yorku zvyšují i laserová světla
  10. Za větší bezpečnost: Shield TL upozorní auto na cyklistu

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama