Výlety

K „horskému oku“ na Dlouhé Stráně

K „horskému oku“ na Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je unikátní stavebně-technická památka v Jeseníkách. Navštívit ji můžete i na kole a litovat nebudete! I když vyškrábat se do 1350 metrů nad mořem není žádná legrace.

Málokdo si z vrcholů Hrubého Jeseníku nevšimne zvláštního kopce, kterému jakoby chyběla špička. A ona mu skutečně chybí! Namísto ní je na vrcholu Dlouhých Strání horní nádrž vodní přečerpávací elektrárny, jednoho ze sedmi divů Česka.

 

 

 

Historie a zajímavosti

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. S budováním ojedinělého díla – přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně – se započalo na konci 70. let 20. století. Elektrárna v masivu Mravenečníku byla ale do provozu uvedena teprve po bezmála dvaceti letech, v roce 1996. Celkové náklady na stavbu činily přibližně 6,5 miliardy korun, elektrárna se zaplatila za sedm let provozu.

Dlouhé Stráně jsou technicky unikátní stavbou, o tom není pochyb. Ale protože se elektrárna nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, zejména zpočátku vyvolávala její stavba kritiku odborníků i veřejnosti. Masiv Mravenečníku, na němž se dnes horní nádrž elektrárny nachází, býval nezatížen turisty či jiným ruchem (zajímavý článek na toto téma publikoval Martin Janoška na serveru iDnes.cz). Dnes si výhledů ze „sežraného“ kopce užívají lidé, kteří nahoru k nádrži vyjedou auty, autobusem…ale i na kolech.

 

 

Jeseníky máte od horní nádrže elektrárny jako na dlani. Na severu je vidět Praděd, na jih je výhled na Českomoravskou vysočinu, jihovýchodně zase Beskydy. Na západě kromě Orlických hor i Krkonoše a severozápadně se přes Červenohorské sedlo otevírá pohled do polských rovin.

 

Kudy na kole

Výjezd k "horskému oku" na Dlouhé Stráně patří k nejtěžším stoupáním, jaká v Česku naleznete. Vystoupat se do výšky 1350 metrů nad mořem dá i na silničním kole.

 

 

Jsou tři cesty, kudy se na Dlouhé Stráně dostat. Je to možné z Loučné nad Desnou, a to po asfaltové cestě vybudované během stavby elektrárny. Měří 14,2 kilometrů a převýšení je takřka 900 metrů. Další možností je vydat se z Kout nad Desnou kolem spodní nádrže elektrárny a dále vzhůru k horní nádrži. I tato cesta je asfaltová, vyjíždí po ní také autobusy s turisty a s cestou vedoucí z Loučné se tato asfaltka spojí necelé tři kilometry pod vrcholem. Ve srovnání s prvně jmenovanou cestou je tato o pár set metrů delší, ale s menším převýšením. Třetí možností je stoupat na Dlouhé Stráně z Vernířovic, což je sice varianta s horším povrchem na větší půlce trasy, ale vykoupena mnoha místy s krásnými výhledy. Pro silniční kola se ale tato cesta nehodí.

 

 

 

 Doporučujeme:

 

Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně mohou zájemci navštívit od dubna do srpna vždy ale po předchozí telefonické rezervaci návštěvy. Prohlídka je s průvodcem, v areálu elektrárny je možné zakoupit si suvenýry, fotografovat i pořizovat videozáznamy. Více zde.

Foto: Eva Filipiová

23.08.2011 - V Česku - autor: redakce - 32209x

Související články

  1. V Prostějově spustili službu sdílených kol
  2. Zotavte se na letní dovolené v Jeseníkách
  3. Rozhlednou roku 2016 je Bukovka u Rapotína
  4. Na Praděd, nejvyšší horu Moravy, na kole
  5. Vrchařská koruna Jesenicka 2015
  6. Cyklostezek v Přerově přibývá, už mají bezmála 25 kilometrů
  7. Nové trasy na Rychlebských stezkách
  8. Projeli jsme novou cyklostezku z Olomouce do Šternberka
  9. Vojenský újezd Libavá: na kole v zakázané zemi
  10. Služební cesta na kole přes tři pohoří

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama