Kdy posadit dítě do cyklosedačky?
Sotva si sedlo, už bylo usazeno do cyklosedačky vybaveno přilbou, obléknuto do teplého (a drahého) funkčního oblečení, aby pak strávilo víkend v cyklosedačce se svými cyklisticky zaměřenými rodiči. Nabízí se otázka, zda je takové „sportování“ pro miminka zdraví prospěšné.
Ať již se svým miminkem chodíte plavat, cvičit nebo vyražíte na kolo, vždy byste měli u daných aktivit respektovat (a v žádném případě nepředbíhat!) jeho psychomotorický vývoj. Co si pod tím představit? Například; dítě nikdy neposazovat, dokud si (nejčastěji okolo 8 – 9 měsíce) bez vaší asistence nesedne samo.
Proč bez vaší pomoci? Dětské tělíčko se učí používat a aktivně zapojovat jednotlivé svaly a svalové skupiny postupně, což probíhá v kojeneckém i batolecím věku velmi bouřlivě. Dítě se každý měsíc naučí něco nového, důležitého pro jeho tělesný i duševní vývoj, správné držení těla a optimální pohybové stereotypy. Dobrým příkladem je třeba to, jak se dítko učí přetáčet ze zad na bříško, aby se pak v této poloze zvedlo na ručičkách, začalo se plazit, houpat na kolínkách, sedat, stoupat si, chodit…
Dítko, které si samo nesedne, do sedačky nepatří!
Pokud dítě posazujete dřív, než si spontánně sedne samo, jednoznačně mu prokazujete „medvědí službu“. Pohybový aparát není na takovou zátěž ještě připravený. S předčasným posazováním může později souviset vadné držení těla, skoliózy a další problémy s pohybovým aparátem v pozdějším věku a dospělosti. K takovým nepříjemnostem dochází i tehdy, kdy dítě danou činnost neprovádí správně nebo nějaký vývojový stupeň přeskočí.
Nu, i od toho máme pediatry (a také rodičovskou intuici), aby nás na odchylky upozornili a navrhli řešení. Např. návštěvu rehabilitace, fyzioterapeuta, neurologa či jiného odborníka. Ten rodičům obvykle poradí, jak s dítětem správně manipulovat, čeho se při tom vyvarovat a hlavně doporučí speciální cviky. Nejčastěji se jedná o tzv. Vojtovu metodu či cvičení dle manželů Bobath(ových).
Rodič dítěte, které z jakýchkoliv důvodů v kojeneckém (batolecím) věku rehabilituje (cvičí), by měl společnou rodinnou cyklistiku probrat s ošetřujícím odborníkem. Kupříkladu, zda a na jak dlouhou dobu lze dítě v sedačce vozit, jestli není vhodnější používat např. vozík s vložkou (sedačkou) pro kojence.
Už sedí. Tak jedem?
Většina výrobců cyklosedaček uvádí dolní věkovou hranici pro její použití v rozpětí od 9 – 12 měsíců. Nicméně taková doporučení jsou v kontextu s výše uvedenými souvislostmi naprosto zavádějící, neboť některé děti se sami posadí v 6, jiné v 9 a další klidně ve 12 měsících!
Navíc nezáleží pouze na tom, zda se dítko samo posadí, ale i na kvalitě samotného sedu! Dítě by mělo sedět na sedacích hrbolech, svaly trupu aktivně udržují bederní lordózu, tj.
fyziologické prohnutí v dolní části páteře. Při pasivním posazování rodičem dochází k opačnému efektu; tzv. bederní kyfóze, nesprávně ohnutém vyklenutí bederní části páteře. Vzpřímené držení těla potom není možné, zádové a břišní svaly nepracují aktivně. Skoliotické vady páteře pak doslova klepou na dveře!
Otřesy a vibrace dětské páteři nesvědčí
Nicméně i bezpečně sedící dítě by nemělo v sedačce vysedávat dlouho, a to ani tehdy, pokud ho to evidentně baví a po cestě výská a rozdává úsměvy. Proč? Říkáte si, když už stejně sedí v kočárku. Jenže ani v kočárku nesedí půl dne bez možnosti dalšího pohybu, je více chráněné před povětrnostními vlivy, má více volnosti, než když je těsně upoutané k sedačce, čelem k vašim zádům (popř. v přední sedačce zády k vám).
Na rozdíl od kočárku má v sedačce přilbu, která brání pohodlnějšímu opření hlavy o opěrku. V kočárku si též může bez problémů „schrupnout“ v pohodlné horizontální poloze. Navíc při jízdě v terénu dochází k otřesům, a to i na kolech celoodpružených. Otřesy namáhají páteř včetně krční a přetěžují šíjové svalstvo. I jemnější opakované vibrace způsobují zvýšené napětí svalů udržujících tělo ve stabilní poloze, což má opět negativní vliv na páteř. I to bývá jeden z důvodů, proč mohou být děti po delší době jízdy nevrlé, plačtivé. Jízda i okolní krajina je možná baví a zaměstnává jejich hlavinku, ale mírně vibrující posez je pro jejich pohybový aparát značně vysilující, děti mohou být velmi unavené a vy nechápete proč. Vždyť jen sedí a koukají!
Tak od kdy?
Normálně se vyvíjející dítko, které si samo sedne, lze v cyklosedačce samozřejmě na chvíli svézt, ideálně však v době, kdy neusne. V případě, že tímto způsobem řešíte např. rychlou návštěvu pošty či nákup rohlíků, nezapomeňte si sebou vzít nějaké nosítko, např. šátek, babyvak apod. Bude se vám hodit po vyndání dítěte ze sedačky, např. při stání ve frontě. Na delší rodinné výlety si je ale vzhledem k uvedeným skutečnostem lepší ještě chvíli počkat. A to přibližně do doby, kdy bude mrně již naprosto bezpečně chodit a běhat.
Související články
- Ve Vídni staví cyklopark pro zlepšení motoriky dětí
- Nova Cup 2018: děti si zazávodí zcela zdarma!
- Nová dětská kola a přilba k nim zdarma na Koloshop.cz
- Na Designbloku se představí dřevěné celoodpružené dětské kolo
- Jaké jsou nešvary při výběru dětského kola? A jaké tedy vybrat?
- Kolo vhodné velikosti pro děti? Pujčte si ho!
- Počet aut před českými a slovenskými školami poklesl o více než čtvrtinu
- Osmiletý cyklista zdolal Tourmalet, Mont Ventoux i Stelvio
- Je při volbě bicyklu pro dítě rozhodující hmotnost kola?
- SimpleRent představuje sezónní půjčovnu dětských kol
Já jsem koupila vozík za kolo a je to paráda jezdíme s dcerkou teď každý den někam sedí v tom poslušně.
odpověz na tento komentářJá také zvažuji jehou koupi, ale chci nějaký pořádný a bezpečný a také pohodlný.
odpověz na tento komentářMáte někdo i vozík na kolo pro děti? jaký koupit a hlavně kde?
odpověz na tento komentář