Klauni na kolech mění svět
Na kole se jezdí z rozličných důvodů. Po některé je kolo prostředkem aktivního odpočinku, způsobem jak uvolnit stres nahromaděný v práci. Nadšenci na kole dokonce do práce i jezdí. Zatímco někteří dávají svá porouchaná kola do servisu, poctiví nadšenci si je opravují sami. Pokud se vy sami považujete za nadšence, možná vás bude zajímat, že skupina „2Wheels4Change" („Dvě kola za změnu“) hledá nové členy. Připravte se ale na jízdu svého života. Nejen, že si svá atypická kola sami vyrábějí ze starých cyklovraků - už přes rok na nich cestují napříč Asií a jejich důvody nejsou ani trochu skromné. Chtějí změnit svět!
Všechno začalo na jaře roku 2009, kdy se dva mladí světoběžníci Tyle a Felix potkali na festivalu alternativní kultury TransYapit v Istanbulu. Zjistili, že mají mnoho společného. Kromě vášně pro kola a cestování „na lehko“ to byla i láska k pouliční hudbě a divadlu a zkušenost s prací s dětmi v obtížných životních situacích. Slovo dalo slovo a během následující zimy sestavili v Berlíně základní šestičlennou skupinu mladých hudebníků, klaunů a ryzích cyklistických nadšenců. V březnu 2010 vyrazili přes Polsko, Slovensko a Ukrajinu do Ruska, kde si cestu nakonec kvůli omezené platnosti cestovních víz zkrátili vlakem. Cílová stanice: Mongolsko.
Záhy se ukázalo, že jejich nadšení je velmi nakažlivé. Už během cesty do Ruska se skupina rozrostla na sedmnáct členů! Za celou cestu se k původní skupině na kratší či delší dobu spontánně připojilo víc než třicet lidí z různých zemí. Po několika měsících strávených například pořádáním představení v mongolských sirotčincích ve spolupráci s organizací „Save the children“ se kolona přesunula do Číny. Odtud se nechali svést lodí do Japonska, pak zpátky na pevninu, směr jihovýchodní Asie – v současné době opouštějí Vietnam a pokračují přes Laos opět do Číny. Jejich cesta ovšem není zdaleka u konce.
Kola, na kterých 2Wheels4Change kromě svého cestovního vybavení, hudebních nástrojů a artistických propriet vozí také nepostradatelnou svářečku, nejsou kola ledajaká. Vždy jde o vlastnoručně vyrobené hybridy, složené z jinak již nepoužitelných částí „odepsaných“ bicyklů. Vedle klasických tandemových dvojkol překvapí zvláště dvojkolo „na výšku“ zvané „tallbike“. Úctu vzbuzuje nákladní „longjohn“. V karavaně nechybí ani dvojité lehokolo.
V souladu s přírodou
Ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi a univerzitami pořádají 2Wheels4Change veřejné workshopy, na kterých z materiálu dostupného na místě vždy několik takových hybridů vyrobí. Důležitou součástí jejich mise je totiž rozšiřování povědomí o ničivé povaze vztahu současné civilizace k přírodě a o nutnosti hledat tvořivé způsoby, jak tento vztah učinit harmonickým a udržitelným pro budoucí generace.
Názorně ukazují, že „odpad“ je pouze relativní pojem. V podstatě ze všeho co vyhodíme jako nepotřené lze kreativním způsobem vytvořit něco nového. V přírodě je vše součástí cyklu a pokud v ní chceme přežít i v budoucnu, měli bychom začít myslet stejným způsobem jako ona. Toto poselství se 2Wheels4Change snaží předat také promítáním univerzálně přístupných informativních dokumentů jako je třeba známý „The Story of Stuff“ („Příběh věcí“, viz také zde) a diskusemi s místními obyvateli, při kterých se společně snaží hledat alternativní způsoby řešení environmentálních probémů na lokální úrovni.
Především se ale snaží ovlivňovat své okolí vlastním příkladem. Tím, že cestují na kolech a táboří venku minimalizují svoji ekologickou stopu. Nakupují vždy místní potraviny bez nadbytečných obalů, používají baterie dobíjené solárními panely. Minimum peněz, které potřebují na živobytí, získávají z dobrovolných příspěvků publika při pouličních vystoupeních. A za klíčový považují také fakt, že rozhodnutí týkající se skupiny provádějí vždy kolektivně, na nehierarchickém principu.
Kdo má zájem, ať se přidá
2Wheels4Change jsou duší klauni. Proto mají blízko k dětem a jejich cesty vedou často do škol a sirotčinců, kde pořádají workshopy klaunérie a akrobacie, ale i do ulic měst mezi žebrající děti, které učí žonglovat a vydělat si tak na živobytí. Všechny svoje dovednosti se snaží předat komukoli, kdo je může nějak využít. Jak sami říkají, to hlavní, co se dětem snaží ukázat a předat, je vlastní pozitivní přístup k životu. Odvaha postavit se nepříznivým okolnostem a improvizovat. Sami musí na své cestě čelit všelijakým patáliím, ať už jsou to obligátní poruchy atypických kol na náročné trase, přes sníh a mráz v Rusku až po přetahování se s tvrdohlavým úředním šimlem při obnově ztraceného cestovního pasu v Číně.
V současné době překračují 2Wheels4Change hranice z Vietnamu do Laosu. Směřují přes Čínu, Kazachstán, Azerbajdžán a Gruzii do Řecka. V Evropě se během roku 2012 připraví na další pokračování mise – tentokrát po jižní Americe. Pokud se považujete za skutečné nadšence, mají pro vás na svých webových stránkách následující vzkaz: Začněte olejovat řetěz, dejte výpověď v práci a pojeďte s námi!
Více se dozvíte na webových stránkách www.2wheels4change.com
Foto: 2Wheels4Change
Související články
- Tip na vánoční dárek: kniha Evropou na kole
- Cestovatel Andrew Sykes o cestě na kole ze Španělska do Norska
- Nová mapa dálkových cyklotras EuroVelo
- Festival Cyklocestování už o víkendu v Hradci Králové
- Festival Cyklocestování již tento víkend ve Frýdku-Místku
- Zkouška odvahy i test vztahu: český pár vyráží do mrazivé přírody Laponska
- Začátek nových dobrodružství s cyklokaravanem
- Pozvánka na Cyklofest 2016 + program
- Z Berlína do Vídně. 600 kilometrů nonstop.
- Stillerovi se vrátili z cyklocesty po USA a Kanadě