Výlety

Kolem přehrady Slezská Harta na kole

Kolem přehrady Slezská Harta na kole

Rozlohou devátá největší vodní nádrž České republiky je prý nejhezčí přehradou v Česku. Člověka pak nepřekvapí, že je mimo jiné využívána i k rekreaci. Nemálo rekreantů si sem vozí kola a hodit se vám tedy může tento tip na výlet okolo Slezské Harty.

Okruh okolo Slezské Harty vás provede místy se známkami kdysi probíhající těžby nerostných surovin a krajinou vyhaslých sopek. Na 75 kilometrů dlouhou cestu okolo Slezské Harty se vydáme z Bruntálu, kam se můžete snadno dostat jak po vlastní ose autem, tak i vlakem nebo cyklobusem.

Parametry trasy

 • Délka: 75 km
 • Převýšení: 1400 metrů

 

 Bruntál, sedmnáctitisícové okresní město se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice Moravy a Slezska a má poměrně zajímavou historii. Jedná se totiž z hlediska institucionálního o pravděpodobně nejstarší město na území České republiky. O výjimečném postavení města svědčí dodnes jeho historické jádro, které je městskou památkovou zónou. Důvodem založení města byla snaha Přemyslovců zajistit tuto dosud neobydlenou část Jeseníků s jeho rudným bohatstvím. Podrobněji se o historii města dočtete na stránkách www.mubruntal.cz.

V Bruntále, odkud mimochodem pochází zpěvačka Iva Bittová, stojí za vidění nejen historické náměstí, ale i místní zámek, ve kterém sídlí regionální muzeum, přilehlý zámecký park s krásnými sochami a nebo raně gotický trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Po revoluci zde ukončily činnost některé významné průmyslové podniky, což se města významně dotklo. Celá oblast Bruntálska se potýká s velkou nezaměstnaností. Z tohoto důvodu a patrně i díky odlehlosti města na severu Moravy zůstává na Bruntál stále tak nějak zapomínáno. A to i přesto, že je díky své poloze výborným východiskem pro poznání překrásné krajiny Nízkého i blízkého Hrubého Jeseníku. Ve městě najdeme i krytý bazén, koupaliště a řadu sportovních zařízení.

Trasa okolo Slezské Harty nás z Bruntálu zavede po cyklostezce č. 6029 do obce Moravskoslezský Kočov a přes Valšov, kde odbočíme vlevo na cyklostezku č. 6142 do Nové Pláně - zde je mimochodem plnírna stolní vody „Horský pramen“ a zároveň se poprvé dostáváme do blízkosti vodní nádrže Slezská Harta.

 

Údolní nádrž pojmenovaná podle stejnojmenné osady byla vybudována po deseti letech prací v roce 1997. S napouštěním se začalo již o rok dříve. Slezská Harta přispěla významnou měrou k zachycení povodňové vlny během velkých povodní, které zasáhly Moravu v roce 1997. Její hladina přitom stoupla o bezmála sedm metrů! Úplně bylo napouštění nádrže o objemu 220 miliónů metrů krychlových vody ukončeno v roce 1998. Dnes slouží Slezská Harta nejen jako protipovodňová ochrana, ale využívá se i pro výrobu elektrické energie, chov ryb, zdroj užitkové vody pro Ostravsko a v neposlední řadě také pro rekreaci. Zajímavostí je, že se zde natáčel velkofilm Johanka z Arku.

Pokračujeme po cyklostezce č. 6142 do obce Roudno, kde odbočíme na 6149 do obce Křišťanovice. Cestou míjíme dvojici výrazných vrcholů Velký a Malý Roudný, které jsou oba vyhaslými sopkami. Velký Roudný tyčící se do 780 metrů nad mořem je nejvyšší sopkou Nízkého Jeseníku, stojí na něm navíc dřevěná šestipatrová rozhledna s krytou vyhlídkou. Uvidíte odtud panorama nejvyšších vrcholů Hrubého i Nízkého Jeseníku, Krnovsko, Opavsko nebo také Oderské vrchy.

 

V Křišťanovicích, na konci obce, odbočíme vlevo (č. 6146) do obce Dvorce, kde je možné navštívit muzeum, letní koupaliště nebo centrum s krytým bazénem, saunou, fitcentrem a restaurací, a dále nás zmíněná trasa zavede do Budišova nad Budišovkou. I toto město a jeho okolí stojí za delší zdržení – centrum je městskou památkovou zónou, v blízkosti je zřícenina hradu Vikštejn a nebo poutní místo Stará Voda.

Členitým terénem v okolí Budišova nad Budišovkou pokračujeme dále po cyklostezce č. 6146 směrem k hrázi kružberské přehrady. Ta stojí na Moravici již přes 60 let a slouží jako zásobárna pitné vody. Ve svahu pod hrází Kružberské přehrady se nachází penzion a chatová osada Velké Sedlo, která získala svůj název podle stejnojmenného televizního seriálu, který se tu natáčel. Nedaleko odtud, což je od hráze Kružberka menší zajížďka, můžete navštívit bývalé lázně Jánské Koupele, které byly po celé 19. století až do půlky 20. století jedním z nejznámějších lázeňských míst ve Slezsku. Dnes však zbyly po lázeňských domech jen ruiny, neboť léčebný provoz zde byl zastaven během okupace a už nikdy nebyl obnoven.

 

Od hráze kružberské přehrady nás dále vede cyklotrasa č. 503 do Hořejších Kunčic a Bohdanovic, kde si můžete prohlédnout barokní kostel sv. Michala a lidovou architekturu statků z 19. století s empírovými štíty zdobenými malovaným štukem. Stejná cyklotrasa pak pokračuje dále do Leskovce nad Moravicí, kde se asi 2 km za obcí nachází vápenná pec z doby první republiky, která je technickou památkou. Po trase č. 6162, která chvílemi vede i po břehu Slezské Harty, se dostaneme až zpět do Bruntálu.

 

Zajímavosti

 

25.09.2012 - V Česku - autor: Tomáš Gladiš - 21637x

Související články

 1. Nový cíl pro milovníky rozhleden: Prašivá v Beskydech
 2. Z Vítkova za zašlou slávou Jánských Koupelí
 3. Tip na výlet: nová rozhledna stojí nad Odrami u vesnice Pohoř
 4. Drážní cyklostezka Nový Jičín - Hostašovice
 5. Z Nového Jičína do Hostašovic místo železnice cyklostezka
 6. Zbrusu nové Beskydské traily se 17. září otevřou veřejnosti
 7. Za technickými památkami a raritami Moravskoslezského kraje
 8. S kočárky na vrchol: tentokrát na Pustevny
 9. V Beskydech byly otevřeny nové stezky: Singletrails Bílá
 10. Čtyři dny v bývalých Sudetech: nový etapový závod horských kol

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama