Kolmo na Moskvu
Není profesionálním cestovatelem, který by se toulal po světě několik měsíců. Milan Martinec má běžné zaměstnání a cestováním na kole tráví své dovolené. V nohách má přes 300 tisíc kilometrů. A o své cestě do Moskvy napsal svou literární prvotinu, kterou nyní k vydání připravuje vydavatelství Cykloknihy.
"Jsem vstávací typ, rád vidím vycházet slunce," říká Milan Martinec. Cestovatel, na jehož denní kilometráže by museli jeho následovníci hodně potrénovat. Sednul na kolo a za tři týdny řádné dovolené dojel do Moskvy a zpět. Najel přitom uctivých 4136 kilometrů. „Jezdím pomalu, ale dlouze. Dvacítkou průměrem, ale třeba deset hodin čistého času," doplňuje cyklista, u něhož se nezapře závodnická minulost.
Právě o cestě do Moskvy a zpět vyjde Milanu Martincovi jeho první kniha. V názvu knihy je trochu dvojsmyslnosti. Kolmo - ve smyslu přímo, a kolmo - ve smyslu na kole. Přitom dosud nikdy nikde nepublikoval a rovnou si troufnul na knížku. "Milan nám nabídnul svůj rukopis. A nutno říci, že ne ledajaký. Přibližuje v něm čtyři výpravy do čtyřsvětových stran: na východ, sever, západ a jih Evropy, prozradil Jiří Říha z vydavatelství Cykloknihy, které si Martincovu knihu vzalo pod svá křídla.
Názvy čtyř kapitol knihy znějí stručně: Severní polární kruh, Balkán, Moskva a Cabo da Roca. Skrývá se ale za nimi pěkná řádka zemí, o kterých se v knize píše: Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Monako, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Řecko, Slovinsko, Srbsko a Černá Hora, Španělsko, Švédsko, Ukrajina.
Více než čtyři tisíce kilometrů ujel Milan Martinec za tři týdny řádné dovolené. "Nejsem profesionálním cestovatelem, který by se toulal po světě několik měsíců. Chodím normálně do práce a moje cesty jsou takovými dovolenkovými výpady," vysvětluje autor připravované knihy. To by mohlo být inspirativní pro všechny, kteří nemohou cestovat jinak. Přitom rozhodně není žádným začátečníkem, letos při cestě na Balkán najel 300 000. kilometr své cyklistické kariéry. Zajímavé je, že Martinec zásadně spí ve volné přírodě. "Camping jsem použil pouze jednou, v Rumunsku v roce 1987. V rodině u dobrých lidí jsem spal třikrát - NSR v roce 1988, před deseti lety v Rakousku a teď v Moldavsku," vyjmenoval cestovatel. "Dříve jsem bral cyklotrempink trochu jako horolezectví, cíl byl někam dojet a udělat si cáru na mapě. Teď mě to baví také, a to kvůli přírodě, památkám, různým zajímavostem, setkání s lidmi," dodává Milan Martinec.
A jaká kniha bude? "Kromě toho, že Milan své zážitky skvěle podává, je neskutečně skromný, jak ostatně bývá většina velkých cestovatelů. Máte se opravdu nač těšit," slibuje Jiří Říha z vydavatelství Cykloknihy.
Připravovaná kniha vyjde pravděpodobně na začáku roku 2012.
Související články
- Zajistěte si originální kalendář Žena a kolo 2019
- Knižní novinka o cyklistických dobrodružstvích Dominika Haška
- Pražská míle: 23. ročník jízdy vysokých kol na Letenské pláni
- V Lounech mají největší jízdní kolo v České republice
- Kalendář Žena a kolo pro rok 2017 je již v prodeji
- Svět skončil, tak jsem jel: nová kniha cyklocestovatele Jana Evjáka
- Astronom a nadšený cyklista Jiří Grygar dnes slaví významné jubileum
- První zimní cyklojízda v Moskvě krutému mrazu navzdory
- Kalendář Žena a kolo 2016
- Podzimní novinky v Cykloknihách
Téda... To je krása. Zatím řeším vízum do Ruska ( https://vhs-czech.com/page/220?domain=14&language=18 ) a brzy se tam vydám také, akorát na autě.
odpověz na tento komentář