Na kole k vinicím Ženevského jezera
Největší švýcarské a zároveň i francouzské jezero, které leží v západním Švýcarsku na hranicích s Francií, nabízí spojení několika zdánlivě neslučitelných věcí - hor, vinic a vody. Malebné prostředí a teplé klima vytváří u Ženevského jezera podmínky vhodné i pro cyklistiku.
Ze západu jej ohraničuje kopcovité předhůří a z východu skalnaté hory, mezi nimiž a jezerem je jen úzká břehová terasa. Ženevské jezero je největší švýcarské a zároveň i francouzské jezero, které leží v západním Švýcarsku na hranicích s Francií. Navíc jde o největší jezero v Alpách a po Balatonu o druhé největší ve střední Evropě.
Dvaasedmdesát kilometrů dlouhé jezero, jehož hlavním přítokem je řeka Rhône, je ovlivněno táním ledovců. V létě je proto úroveň hladiny o jeden metr výše než v zimě. Klima v okolí jezera je mírné, teplé. Tak jako ve většině švýcarských kantonů se i v okolí Ženevského jezera pěstuje víno. Vinohrady zaujímají v okolí jezera 840 hektarů plochy a z velké části využívají zídek vystavěných od 11. století cisterciánskými mnihy, kteří 450 kilometry zídek v podobě deseti tisíc teras upravili kopec nad jezerem. Právě proto se zde vinné révě daří, neboť sluneční světlo se během dne odráží od Ženevského jezera a teplo, nahromaděné ve zdech, z nich sálá v noci. Právě odtud pocházejí vína Chasselas Calamin, Chardonney, Dézaley, Epesses, Lutry, St-Saphorin, Vevey-Montreux a Villette. Jedinečnost teras v kantonu Waadr uznalo i UNESCO zařadilo je před pěti lety mezi světová kulturní dědictví.
Ženevské jezero, či Lac Leman, jak ho nazývají francouzsky mluvící Švýcaři, je díky svému klimatu a vlastnostem půdy perfektním místem pro pěstování hroznů a zároveň místem zaslíbeným turistům a cykloturistům. Ke stezce Route de Vignoble, značené cedulí se stylizovaným hroznem, projedete přímo skrz vinice, mezi vesničkami čítajícími jen pár domů, okolo vinařskách statků a zámečků. A když vás kolo omrzí, můžete vyrazit do nedalekých hor za vysokohorskou turistikou a nebo se vydat mezi vinice vlakem Train des Vignes z Vevey do Puidoux-Chexbres.
Chcete-li poznat tuto oblast ze sedla jízdního kola, můžete se právě vlakem vydat z města Vevey ve vinařském regionu Lausanne na krásný třicetikilometrový výlet mezi vinicemi. Vevey je mimochodem místem, kde byla vynalezena mléčná čokoláda a dnes je hlavním sídlem značky Nestlé. Výhledy po cestě z vlaku vás dostatečně nabudí a namotivují do kilometrů, které vás čekají na kole. Z vinařského městečka Chexbres sjedete do vesničky Saint Saphorin a po severním břehu Ženevského jezera dojedete zpět do Vevey. Po cestě můžete obdivovat ruční práci místních vinařů a nádeníků, i díky jejichž laskavé péči možná právě zde vznikají jedny z nejlepších vín na světě.
Další informace
- Přehled tras: bikeland.myswitzerland.com
- Mapy cyklotras a MTB tras: map.mountainbikeland.ch
- Cyklistika ve Švýcarsku: www.myswitzerland.com
- Informace o Švýcarsku v češtině, možnost stažení či objednání informačních brožur: www.mojesvycarsko.com
Související články
- Tradice Svatomartinského vína
- Kam letos vyrazit na vinobraní?
- Nevstupovat! Vinaři zamykají vinice!
- Bordeaux investuje do rozvoje cyklistiky
- Nenechte si ujít: Na kole vinohrady Uherskohradišťska 2016
- Ukončení sezóny na cyklotrase Brno-Vídeň se zúčastnilo 600 cyklistů
- Putování za burčákem a Tour de Burčák 2016
- Na kole po stopách Cyrila a Metoděje
- Za bílým vínem vyrazte na Uherskohradišťsko, za červeným na Slovácko
- V sobotu 19. září se koná Tour de burčák 2015