Domů » Rady

Rady

Na kole s čokoládou v kapse

Na kole s čokoládou v kapse

Všimli jste si, že „čoKOLÁda“ má kola v přímo v názvu? A my ji pak čas od času míváme s sebou na kole v kapse. Zvláštní oblibě se těší v zimě, kdy se nám nerozteče a bývá jí dostatek. Otázkou je, zda je ona čokoláda kvalitní a je-li vůbec při sportu vhodným zdrojem energie.

 

Mléčná je dobrá a potěší vaši duši, tmavá je zdravá a potěší vaše tělo. Obě musí splňovat vyhlášku, a vy, pokud chcete mlsat kvalitně, musíte zkrátka luštit texty na obale. Čokoláda totiž bohužel patří mezi pochutiny, které výrobci velmi často šidí. Cosi v blyštivém obalu od Mikuláše nebo z vánoční kolekce často obsahuje pouhých 5 % kakaa, zato však obrovské množství levných tuků, cukru a pestrou škálu dochucovadel a stabilizátorů.  Pojďme se tedy kouknout čokoládovým výrobkům pod obal a oddělit zrno (či vlastně bob) od plev.

 

I přesto, že nakonec vyberete tu pravou, rozhodně si ji na kolo neberte celou. Čokoláda je sice dobrým, a v případě hořké čokolády i zdravým zdrojem energie, avšak ta pochází jak z rychle využitelných jednoduchých sacharidů (ty nám až tolik nevadí), tak z hůře stravitelného tuku, který se pro efektivní doplnění energie při sportu příliš nehodí. (Jiná situace by nastala, pokud byste cestovali v zimě na těžko, např. celý víkend – zde už mají i tuky své místo.) Kvalitní tmavá čokoláda nám kromě energie dodá i významné množství antioxidantů. A těch není při sportu, zvlášť ve smogovém období nikdy dost. (Více o antioxidantech najdete v článku Antioxidanty ve sportovní výživě). 

 

To nejdůležitější z „čokoládové legislativy“

  • Mléčná čokoláda by měla obsahovat minimálně 25 % celkové kakaové sušiny, hořká (tmavá) 35 % celkové kakaové sušiny
  • Mléčné čokolády s označením „vyšší jakost“ („extra“) musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, „extra“ čokolády hořké nejméně 43 % celkové kakaové sušiny
  • Do všech druhů čokolád a čokoládových bonbonů se nesmí přidávat tuky živočišného původu, mimo tuků pocházejících z mléka. Naopak rostlinné tuky se přidávat smějí, avšak jen ty, které povoluje vyhláška. Avšak pouze do výše 5 %
  • Obsah dalších složek čokolády (ořechů, sušeného ovoce, apod.) nesmí přesáhnout 40 % celkové hmotnosti čokolády

 

Nyní již víme, jaké základní údaje máme na obalu sledovat, ale co najdeme pod ním? Stěžejní čokoládovou surovinou je kakaová drť, ta vzniká pomletím pražených plodů kakaovníku – semen fazolovitého tvaru ukrytých ve zvrásněných plodech připomínajících jakousi okurku.

Zhruba polovinu hmotnosti semene (i drti) tvoří v potravinářství i kosmetickém průmyslu cenné kakaové máslo. Kakaové máslo se vyznačuje velmi vysokým obsahem antioxidantů, i proto má překvapivě dlouhou životnost bez nutnosti použití jakýchkoliv konzervačních látek. Kakaové máslo je mimo jiné základní složkou pravé bílé čokolády (ta musí obsahovat minimálně 20 % kakaového másla). Nicméně cesta z plantáže na stůl je dlouhá. Semena se nejprve fermentují a suší, během fermentace dochází k důležitým enzymatickým a mikrobiologickým pochodům, kakao mimo jiné získává svou vůni. Některé cenné látky vznikají, jiné bohužel zanikají. Boby se pak suší, praží, drtí a melou na kakaovou hmotu. Z ní se posléze lisuje kakaové máslo a získává kakaový prášek. Samotná čokoláda je potom směsí kakaové hmoty, cukru, kakaového másla a rostlinných tuků, v případě mléčné čokolády i mléka a dalších surovin. Kvalita i „prospěšnost“ čokolády je určena zastoupením a vzájemným poměrem kakaové hmoty, cukru i druhem použitých tuků. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší procento kakaové hmoty výrobek obsahuje, tím více v něm naleznete cenných látek a méně cukru. A o jaké látky se jedná?

 

Cenné látky v čokoládě

 Asi nejdiskutovanějšími látkami v čokoládě, respektive v kakau, jsou tzv. flavonoidy – látky s výraznými antioxidačními schopnostmi. Obsah flavonoidů v nepraženém kakau je dokonce 2x až  3x vyšší než v červeném vínu a zeleném čaji. V běžně dostupném kakaovém prášku je jich sice méně, ale zato jsou velmi stabilní a snadno vstřebatelné. Antioxidanty obsažené v kakau prokazatelně snižují vysoký tlak a pozitivně ovlivňují hladinu tzv. špatného i dobrého cholesterolu – naše srdce a cévy jásají. A pozor, samotná čokoláda žádný cholesterol neobsahuje!

V mnoha vyspělých zemích světa se již prodávají tzv. funkční potraviny na bázi čokolády; „superčokolády“ i další čokoládové výrobky s extrémně vysokým obsahem výše uvedených látek. Tyto potraviny mají blahodárný vliv na kardiovaskulární soustavu.

Velmi zajímavými látkami jsou kupříkladu anandamid a fenyletylamin. Obě tyto látky jsou spojované s pocity blaženosti, navíc disponují mírně antidepresivními a antistresovými účinky.

Kakao rovněž obsahuje theobromin (pozor, je velmi toxický pro psy!) s podobnými povzbuzujícími účinky jakými se pyšní kofein. Dalšími látkami, které rozhodně stojí za zmínku, jsou vitamíny skupiny B, vitamín E, betakaroten, velké množství hořčíku, draslíku a menší množství vápníku.

 

Naše tipy

  • Vcelku vysoký glykemický index čokolády (okolo 70) sníží např. obsah oříšků a rozinek.
  • Kýžené preventivní účinky poskytne zhruba 15 gramů velmi kvalitní hořké čokolády denně.
  • Příznivcům zdravého životního stylu doporučujeme vyzkoušet tzv. raw kakao, nepražené kakao z fermentovaných a usušených bobů, které odborníci na výživu řadí mezi tzv. superpotraviny

 

22.06.2015 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 10994x

Související články

  1. Co vám dají cereální kaše?
  2. Jak se stravovat pro zdraví a sportovní výkon
  3. Proč ve stravě omezit bílou mouku
  4. Česká značka Chimpanzee uspěla v zahraničí, teď míří na Čechy
  5. V zimě jezte jinak než v létě, radí naši předkové i čínská medicína
  6. NatBar100%: jediná tyčinka s konopným proteinem
  7. Pijte zdravě – raději bez aspartamu
  8. I tuky mohou být zdravé
  9. Doplňky stravy: Syrovátka
  10. Cyklista v inzulinové pasti

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama