Domů » Rady

Rady

Na kolo s kontaktními čočkami

Na kolo s kontaktními čočkami

Jaké možnosti mají cyklisté, kteří z různých důvodů potřebují korekci dioptrických vad, aby mohli nerušeně jezdit na kole? Pomineme-li použití běžných dioptrických brýlí, které nechrání před slunečními paprsky a i z jiných důvodů nejsou pro cyklistiku zrovna vhodné, je možností vícero: kontaktní čočky, vložky do běžných sportovních brýlí a nebo zakázková sportovní čočka i s dioptriemi.

Ne každý cyklista má oči jako ostříž. Mohou za tím stát geny, ale i nemoc nebo zranění, jež pozměnily dioptrické hodnoty a je proto třeba zrak korigovat optickými pomůckami - nejčastěji brýlemi. Takoví cyklisté ale mají oproti těm bez problémů se zrakem o starost více - zvlášť za slunečnách dní nebo třeba za deště je použití běžných dioptrických brýlí dosti nepříjemné. Nehledě na to, že tvar jejich čoček zpravidla dokonale nechrání oči před větrem, hmyzem ani špínou od předního kola.

Jak si tedy můžeme zachovat i na kole pohled ostrý jako břitva a zároveň se cítit pohodlně?

 

Kontaktní čočky

 Vynález proslulého českého vědce Otta Wichterleho je velkou pomocí pro všechny, kdo potřebují korekci dioptrických vad. Používají je lidé i v civilu, proč tedy ne na sport? Z osobních zkušeností cyklistů vyplývá, že kontaktní čočky jsou asi nejpřijatelnější variantou korekce zrakové vady, a to samozřejmě nejen pro cyklistiku. Rychle si na ně zvyknete, v očích netlačí a i jejich nasazení a vyndávání s trochou cviku zvládnete snadno.

Hlavními výhodami kontaktních čoček je, že s nimi můžete používat běžné sluneční sportovní brýle, které při nepřízni počasí snadno sundáte. Pokud byste totéž udělali s dioptrickými brýlemi, přijdete i o potřebnou korekci a jízda na kole - alespoň v mém osobním případě - pak pozbývá smyslu.

Na druhé straně stojí samozřejmě i jistá negativa. Je pravda, že ne každý kontaktní čočky v oku toleruje. Přece jen jsou cizím tělesem. Také se občas stává, že se na čočku při jízdě v terénu může přilepit kousek bláta, což se pak velmi obtížně (pokud vůbec) za jízdy vymrkává. Sahat si do oka a promnout si jej, jako by jste to asi udělali bez kontaktních čoček, nelze doporučit z hygienických důvodů a také proto, že si kromě špíny z oka můžete vymnout i samotnou čočku.

Přesto jsou pro mě osobně kontaktní čočky jediným použitelným řešením, které lze používat i při dalších sportovních aktivitách. Jejich nákup není nejlevnější, ale zpravidla je možné si první pát čoček vyzkoušet zdarma a tak nekupujete zajíce v pytli. Jaký model a jakého výrobce zvolit vám pomůže váš oční lékař, který by vás před první aplikací čoček měl prohlédnout a také vám zpravidla v rámci prohlídky rád zmíní základní rady co se týče aplikace a hygieny. Právě na hygienu je potřeba v rámci zdraví vašich očí dbát velice důsledně!

 

Brýle s vložkou nebo speciální čočkou

Konzervativní uživatelé a nebo ti, kteří kontaktní čočky z jakéhokoliv důvodu v oku zkrátka nesnesou, mají možnost sportovat a používat při tom rovněž sportovní brýle. Možnosti jsou k tomu dvě základní.

Někteří výrobci slunečních sportovních brýlí vyrábějí i modely určené pro dioptrickou korekci. Takové brýle mají vlastně dvojitou čočku - vnější sportovní a vnitřní vložku, do níž vám čočku s dioptrickou korekcí dle předpisu vyyrobí v každé optice.

 

 

Dioptrické vložky (nebo také adaptéry) jsou vasltně druhou vnitřní brýlovou obrubou z průhledného plastukterá se upevňuje na nosník brýlí. Výhody přináší toto řešení v tom, že si nemusíte sahat do oka jako při aplikaci kontaktní čočky. Narozdíl od kombinovaných čoček je zase jednodušší a levnější výměna při změně dioptrií. Jako nevýhodu uživatelé těchto brýlí zmiňují sklon k zamlžování. Bohužel jste také odsouzeni k tomu vést si v batůžku i náhradní běžné brýle - například pro případ, že by se změnily světelné podmínky a sluneční brýle byly příliš tmavé, a nebo pro případ, že byste z kola slezli a šli například na prohlídku města, památky a nebo jen do hospody.

Podobným řešením, avšak výrazně finančně náročnějším, je výroba dvou čoček v jednom - sluneční s UV ochranou a zabarvením a zároveň korekční. Není mnoho výrobců, kteří tyto služby nabízejí. Jedním z nich je americká firma Oakley, která je proslulá kvalitou své optiky,nebo Rudy Project. Brýle s kombinovanou čočkou však ale mohou být poměrně velkou investicí, která může překročit i 10 tisíc korun. Navíc se na ně čeká i několik týdnů, protože obě zmíněné firmy čočky vyrábí na zakázku přímo ve svých výrobních závodech.

 

 

Zmiňme závěrem, že cyklisté s vadou zraku mají ještě další možnost: operaci. Moderní postupy s využitím laseru jsou zákrokem rychlým, bezbolestným a většinou i účinným. Podrobněji vám jistě poradí váš oční lékař.

11.09.2013 - Doplňky - autor: Tomáš Gladiš - 18048x

Související články

  1. Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
  2. 5 tipů jak nepřijít o kolo
  3. Přilba, která vám sama zavolá pomoc
  4. Wheely zvyšuje úroveň viditelnosti cyklisty
  5. Zkontrolujte povinnou výbavu svého kola
  6. Povinné ručení pro cyklisty? Neexistuje, ale má alternativy
  7. Podmínky pro jízdu na kole a chůzi jsou lepší
  8. Bezpečnost cyklistů v New Yorku zvyšují i laserová světla
  9. Za větší bezpečnost: Shield TL upozorní auto na cyklistu
  10. Jak vybrat cyklistikou helmu a jak má správně sedět?

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 Neddy.eu - vloženo: 03.10.2013 v 17:05:59

    Nějak postrádám informaci, že se jedná o PR článek pro www.vasecocky.cz. Ty odkazy jsou opravdu do očí bijící.

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama