Výlety

Na nejvyšší horu Blanského lesa

Na nejvyšší horu Blanského lesa

S výškou 1083 metrů nad mořem je Kleť jedním z nejvyšších vrcholů předhůří Šumavy. Hora se vypíná nad Českým Krumlovem, nedaleko od Českých Budějovic. K nejstarší kamenné rozhledně na jejím vrcholu můžete vyrazit na kole, ale i pěšky nebo na běžkách.

Nejvyšší hora Blanského lesa Kleť je někdy označována jako královna jihočeských kopců. Jako strážce blízkých šumavských hvozdů je se svým dlouhým hřebenem, rozhlednou a televizním vysílačem viditelná z velké části jižních Čech. Jako výletní cíl si ji celoročně volí nejen místní, ale i turisté z daleka. Z vrcholu je totiž daleký a krásný výhled.

 Na vrcholu Kletě kromě televizní věže vysoké 175 metrů stojí i historická Josefova věž, nejstarší kamenná rozhledna v republice, která byla dostavěna v roce 1825. Měří dvacet metrů, vede na ní 110 schodů a za dobrého počasí z ní lze dohlédnout až na Alpy. Navíc byla nedávno zrekonstruována. Panoramatický pohled z Kletě si můžete prohlédnout na stránkách Obce Holubov.

Lákadlem pro návštěvníky hory je ale také observatoř, jež stojí od konce 50. let minulého století jen kousek pod vrcholem. Hvězdárna proslula mnoha objevy planetek a komet, například je po ní pojmenována planetka 2199 Kleť. A v neposlední řadě lidi na vrchol Kletě láká samozřejmě také horská chata s restaurací, kam se turisté uchylují k občerstvení. Takzvaná Tereziina chata dostala své jméno podle kněžny Terezie, manželky knížete Jana Nepomuka Schwarzenberka. Hned vedle ní najdete nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách.

Na závěr vás naučná stezka k hvězdárně na Kleti, která na vrchol Kletě vede i lanovka, která vás vyveze až těsně pod vrchol. Zároveň je ale možné na Kleť vystoupit a vyjet hned z několika míst a mnoha různými cestami. Jak napsal na konci 19. století F. A. Borovský: „Na vrchol Blanského lesa Klet vede několik stezek, po nichž však bez vůdce neradno se pustiti,“. Vy už ale dnes mít strach nemusíte, neboť cesty na Kleť jsou výborně značené.

Před pěti lety tu navíc byla otevřena nová naučná stezka dlouhá pět kilometrů, kterou připravila Správa CHKO ve spolupráci s Hvězdárnou na Kleti. Stezka přibližuje v osmi zastaveních návštěvníkům bohatství přírodní rezervace Kleť - cenných bukových podhorských lesích, které už na mnoha místech nejsou, neboť byly nahrazeny monokulturami. A nebo stezka představuje málo tušené bohatství v podobě mravenců, jejichž zdejší kolonie je největší v České republice a patří k největším v Evropě.

 

 

Jedinou asfaltovou cestou pro cyklisty na vrchol je cyklotrasa 1166. Z centra Českého Krumlova je to na vrchol Kletě přibližně dvanáct kilometrů s průměrným stoupáním pět procent - nejde tedy o tak náročné stoupání. Na horských nebo krosových kolech je možné využít některou z mnoha jiných cyklotras i turistických značek, které k vrcholu vedou nejen z Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Holubova nebo Křemže.

 

01.12.2011 - V Česku - autor: Tomáš Gladiš - 11601x

Související články

  1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
  2. Lucie a Michal zvou na premiérový Podzimní Cyklofest
  3. Písečtí cyklisté usilují o vybudování trailu v Píseckých horách
  4. Šumavu projedete nově po cyklostezce z Gerlovy Hutě až do Srní
  5. Bohemian Gran Fondo se znovu pojede první říjnovou sobotu
  6. K nové rozhledně na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce
  7. Vrchařská koruna jižních Čech 2015
  8. Modravská osmička přes dvě Kvildy
  9. Rovinky a silnice z jihočeské Lomnice nad Lužnicí
  10. Údolím Roklanského potoka k Poledníku a přes slatě zpět

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama