Nebeští cyklisté Ivo Hrubíška získaly ocenění
Na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy 2011 byly mimo jiné vyhlašovány i Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu. Zvláštní čestné uznání poroty zde obdržel Ivo Hrubíšek za knihu "Nebeští cyklisté – aeroplány poháněné šlapáním", vydanou nakladatelstvím Cykloknihy v Plzni. A vy můžete tuto knihu vyhrát v naší soutěži!
Literární soutěž Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu každoročně pořádá Klub autorů literatury faktu (KALF). V letošním jedenáctém ročníku se v pěti kategoriích sešlo pětapadesát publikací, což bylo nejvíce ze všech dosavadních ročníků. Kromě hlavní ceny za celoživotní dílo v literatuře faktu, která byla udělena spisovateli, scénáristovi, publicistovi a muzikologovi Zdeňku Mahlerovi, bylo předáno dalších sedmnáct ocenění. Jedno z nich obdržel také autor knihy "Nebeští cyklisté – aeroplány poháněné šlapáním".
Tento ojedinělý námět, u nás dosud nikým nezpracovaný, zaujal odbornou porotu v čele s jejím předsedou doc. PhDr. Janem Haladou, CSc. především hutným textem a bohatým ilustračním vybavením. Autorovi se podařilo přiblížit téma beletristickým způsobem, četba je i pro neznalce letecké tematiky snadná a zajímavá. Nebeské cyklisty by si měl přečíst kvůli rozšíření obzoru každý cyklistický nadšenec.
Pro autora (i nakladatele) je to již druhý významný úspěch během krátké doby na poli literatury faktu.
Soutěž o výtisk oceněné knihy Ivo HrubíškaVe spolupráci s nakladatelstvím Cykloknihy pro Vás KOLO.cz připravilo soutěž o vydání čerstvě oceněné knihy Ivo Hrubíška „Nebeští cyklisté – aeroplány poháněné šlapáním“. Rádi byste tuto knihu měli ve své knihovničce? Stačí Vám jediné – správně odpovědět na soutěžní otázku. Soutěžní otázka: kolik knih je aktuálně v nabídce Cykloknihy.cz? Své odpovědi posílejte na e-mail tomas.gladis(at)kolo.cz do středy 8. června 2011! |
O knize
Příběh nebeských cyklistů nás bude provázet historií lidské touhy vznést se vlastní silou a létat jako ptáci, což bylo snem lidí odedávna. Svědčí o tom kresebné a písemné nálezy objevené v kulturním dědictví starých národů. Odráží se to také v mnoha bájích, mýtech a legendách.
Po stručném nahlédnutí do nejdávnější minulosti se autor zaměřil především na šedesátá až osmdesátá léta 20. století, kdy docházelo k naplnění těchto odvěkých tužeb, kdy snahy o létání silou lidských svalů kulminovaly. Byla to především Velká Británie, v níž se v těchto šedesátých letech zabývalo několik skupin nadšenců stavbou letadel poháněných lidskou silou – HPA (Human Powered Aircraft). Pak se jejich vývoj přenesl do USA, kde měli konstruktéři k dispozici moderní materiály „kosmické éry“, a tak nastal posun jejich stavby a létání s nimi od nadšeného amatérismu k solidnímu vědeckému přístupu. Vznikající šlapací letadla byla schopná ve své době těch nejlepších výkonů, aniž by nacházela v ostatních zemích konkurenci.
Den, který se zapsal do historie létání byl 12. červen 1979. Tehdy pilot-cyklista Bryan Allen překonal vlastní silou na stroji Gossamer Albatross kanál La Manche od britských břehů k francouzským za 2 hodiny a 29 minut. Získal tak Kremerovu cenu spojenou s vysokou peněžitou prémií 100 000 liber. Brzy po něm následoval skvělý triumf letadla MIT Daedalus při památném letu z Kréty směrem k řecké pevnině. Tyto a další úspěchy vyvolávaly až přehnaně optimistické vize o budoucnosti šlapacích letadel. Úvahy na toto téma téměř vždy končívaly otázkou: „Čeho se dočkáme příště?“ Toť otázka, na niž není jednoduché odpovědět.
Související články
- Zajistěte si originální kalendář Žena a kolo 2019
- Knižní novinka o cyklistických dobrodružstvích Dominika Haška
- Pražská míle: 23. ročník jízdy vysokých kol na Letenské pláni
- V Lounech mají největší jízdní kolo v České republice
- Kalendář Žena a kolo pro rok 2017 je již v prodeji
- Svět skončil, tak jsem jel: nová kniha cyklocestovatele Jana Evjáka
- Astronom a nadšený cyklista Jiří Grygar dnes slaví významné jubileum
- Kalendář Žena a kolo 2016
- Podzimní novinky v Cykloknihách
- Pojízdná knihovna v San Franciscu