Domů » Rady

Rady

Nepodceňte správnou přípravu kola na sezónu

Nepodceňte správnou přípravu kola na sezónu

Co všechno je třeba před nastartováním sezóny zkontrolovat, aby nedošlo ke zbytečným nehodám či opotřebení materiálu, a jak na to?

 

Jaro nastoupilo v plné parádě a s ním i cyklistická sezóna. Než se však vydáte na svůj první delší výlet, ujistěte se, že je vaše kolo na sezónu připravené stejně dobře, jako vy. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení, které by vám mohlo po dlouhém odpočinku přichystat.

 

Kontrola a dotažení šroubů

V první řadě se podívejte na to, zda jsou všechny šrouby správně utažené. To zvládnete zkontrolovat jednoduše.

Stačí kolo zvednout 5 až 10 centimetrů nad zem a pak pustit na zem. Přitom si snadno všimnete, zda nedošlo k uvolnění některých šroubů, které budou potřebovat dotáhnout. K dotažení šroubů a případně i k jejich kontrole, budete potřebovat jen pár imbusů o velikosti 4 až 6 milimetrů.

Pozor, utahujte pouze šrouby, které jsou skutečně povolené. Pokud byste to s utažením přehnali, mohli byste si zbytečně poničit závit a s ním i celou součástku.

 

Kontrola a údržba plášťů

Po sezóně se kolo určitě neobejde bez dohuštění plášťů. Než se však do huštění pustíte, zkontrolujte, zda nedošlo k poškození běhounu či boku pláště.

V takovém případě bude potřeba jeho výměna, stejně jako v případě zjištění, že už máte oježděný vzorek.

Jak správně vyměnit duši i plášť se dozvíte ve videonávodu od Cyklodiskont.cz

Nejenže při jízdě na pneumatice bez vzorku zbytečně riskujete zranění, kolo tím navíc ještě ztrácí svůj záběr i sílu při brždění a jízdu si tak ani pořádně neužijete.

 

A jak pláště správně dohustit?

Pokud se nechcete spoléhat jen na svůj odhad, doporučujeme použití manometru a pláště dohustit podle pokynů od výrobce, které najdete na jejich boční straně. Při přílišném nahuštění při jízdě ztratíte komfort a při nedostatečném zase riskujete defekt a v horším případě i zranění.

 

Kontrola a údržba kol  

Položte své jízdní kolo na řídítka a obě jeho kola roztočte. Zkontrolujete tak, zda je kolo vycentrované. Pokud ráfek ubíhá do stran a nemáte zkušenosti s jeho opravou, doporučujeme návštěvu profi servisu.

K jeho vycentrování budete totiž potřebovat poměrně drahou centrovací vidlici a dostatek zkušeností s tím, co kde správně utáhnout či naopak povolit.

Pokud vozíte kolo v autě a kola při převozu sundáváte, mohou být uvolněná. Proto raději zkontrolujte i jejich rychloupínáky u obou kol, aby vám za jízdy neupadlo.

V tuto chvíli byste si už jistě všimli poškozených či chybějících drátů, ale i tak vám raději jejich kontrolu ještě připomínáme.

 

Kontrola a údržba brzd

Ráfkové brzdy je nutné kontrolovat pravidelně i během sezóny. Seřízení brzd je závislé na vzdálenosti špalíku od ráfku, ale důležitý je také poměr tahu páky vůči čelistem. Kolo by mělo začít brzdit přibližně ve tří čtvrtině dráhy páky.

Pokud je ráfek opotřebený, budete ho muset vyměnit. Stav ráfku poznáte pohmatem, pokud je brzdná plocha vypouklá směrem do dovnitř ráfku, je čas na nový.

Pokud máte na svém jízdním kole lankové brzdy, nezapomeňte je před zahájením sezóny promazat.

V případě, že máte na kole hydraulické brzdy nebo torpéda a nemáte s jejich údržbou už zkušenosti, doporučujeme nechat jejich kontrolu a seřízení opět na ověřeném servisu.

 

Vyčištění a údržba řetězu a dalších pohonných mechanismů

V tomto bodě se budeme zabývat především čistotou. Ať už mluvíme o řetězu, kazetách či o převodnících klik, právě čistota je základ jejich dlouhé životnosti. Vyčištění těchto komponentů je přitom hračka. Stačí vám starší zubní kartáček a suchý hadr. V ideálním případě pak k čištění řetězu můžete použít speciální čisticí prostředek na kola či přímo čističku na řetěz.

Videonávod na výměnu řetězu také najdete na Cyklodiskont.cz.

Před samotným vyčištěním řetězu ještě zkontrolujte, jestli se vám s ním dobře řadí a zda nepřeskakuje na pastorcích. Celkové opotřebení řetězu můžete zkontrolovat pomocí měrky na řetěz. Pokud naměřená hodnota přesahuje číslo 0.75, je čas řetěz vyměnit, znamená to totiž, že je opotřebený z více než 75 % a jeho používání se stává riskantním.

 

Kontrola rámu a bezpečnostní prvky

Nakonec nezapomeňte zkontrolovat ani rám kola. Poškozený lak, praskliny a hluboké rýhy jsou špatným znamením jak na rámu, tak i na řídítkách, představci a sedlovce.

Další důležitou částí vaší cyklovýbavy jsou odrazky a světla. Máte je správně nainstalované a fungují, jak mají? Viditelnost je stále nízká a ať už jezdíte po okrskách či po městě, je důležité, aby vás řidiči včas viděli, čemuž pomůžete například i barevným cyklodresem.

Než vyrazíte, nezapomeňte ani na kontrolu helmy.

U kola, stejně jako u ostatních výrobků, postupem času dochází k opotřebování materiálu. Rychlost stárnutí záleží na použitých materiálech a na jejich konstrukci, ale velkou roli hraje také péče, kterou svému kolu věnujete. Proto přípravu kola na sezónu rozhodně nepodceňujte.

Přejeme vám šťastnou cestu a žádné nehody!

 

18.04.2019 - Údržba kola - autor: komerční článek - 9218x

Související články

  1. Oslavte 25 let Českého ráje s 20% slevami na vše
  2. Kontrola kola před jízdou: vyvarujte se povolenému kolu i skřípění řetězu
  3. Jak teplota ovlivňuje namazání řetězu a funkci řazení
  4. Představujeme SuperB - sady nářadí pro všechny
  5. Maxbike připravil videa o servisu jízdních kol online
  6. Nový multiklíč Tern Tool
  7. Jak vyměnit duši
  8. Jak předejít defektům kol
  9. Koupíš kolo v krabici, rozbiješ si palici
  10. Péče o kolo před sezónou

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama