Výlety

Nový život pro zrušené železnice: drážní stezky

Nový život pro zrušené železnice: drážní stezky

V České republice existuje více než tisíc kilometrů neprovozovaných železnic. Většina byla již zrušena, některé tento osud kvůli nedostatku financí na údržbu teprve čeká. Jednou z možností, jak smysluplně naložit se železnicemi, které přestaly plnit svoji původní funkci, je vybudovat na nich drážní stezky a cyklostezky.

 

Odpověď na otázku co dělat se zrušenými železnicemi dala Nadace partnerství společně s Centrem dopravního výzkumu (viz zde jako PDF). Možností je několik: zřízení muzeí pro fanoušky železnice, zřízení velodráhy až po vybudování drážnách stezek a cyklostezek. Právě cyklostezky ale podle autorů nabízejí nejvíce výhod a odkazují na příklady ze zahraničí.

Například již od 60. let minulého století probíhají podobné přeměny vysloužilých železničních drah v USA. V Evropě hrají prim Španělé, kteří svým programem přeměny zrušených tratí Vias Verdes získali 1800 kilometrů stezek. Podobné projekty ale fungují také ve Francii, v Belgii, Itálii, Rakousku. Psali jsme například i o bývalé železniční trati Parenzana, která spojovala Terst a Poreč a zůstaly po ní malebné tunely a mosty, po nichž dnes jezdí cyklisté.

http://kolo.cz/media/2010/10/05/parenzana-most.jpg

Parenzana v Chorvatsku

Pro budování drážních stezek a cyklostezek v místech bývalých železničních tratí mluví několik faktorů. Tělesa zrušených tratí představují přímo ideální základ pro cyklostezky, neboť překonávají hluboká údolí i vysoké hory. Nejsou na nich prudká stoupání a klesání, jsou zpravidla oddělena od motorové dopravy a již zbudované náspy, tunely, mosty a další konstrukce k jinému využití stavby přímo nabádají. Železnice je navíc zpravidla doplněna o budovy nádraží, jež je možné využít pro další služby uživatelům drážní stezky - odpočívadla, ubytovny, půjčovny kol apod. Přestavba zrušené trati a náklady na údržbu jejího nového využití navíc mohou být úspornější řešení než likvidace i po ekonomické stránce.

Útlum železniční dopravy u nás byl zřetelný již od 70. let a myšlenky na hromadné rušení lokálních tratí se objevily i v 90. letech, byť rušení nedosáhlo původně zamýšleného rozsahu. Dnes v České republice existuje více než tisíc kilometrů neprovozovaných železnic a jen malá část z nich je uchována například pro muzejní provoz, z 90 % se jedná o již zrušené tratě. Záměrem přeměny zrušených tratí v cyklostezky se zabývá Nadace Partnerství v rámci svého programu zelené stezky Greenways.

 

Drážní stezky v ČR

Příkladů drážních stezek je v České republice už několik, a to mnohdy velmi povedených. Za první přeměněnou železniční trať je pokládána 4,5 km dlouhá Cyklostezka Vlčí Důl, z bývalého nádraží Česká Lípa město na Vlčí Důl (cyklotrasa č. 3054, otevřena v roce 2002). V severozápadní části Českolipska je v provozu celkem 17 kilometrů dlouhá Cyklostezka Varhany, která spojuje Českou Lípu s městem Kamenický Šenov. Své jméno má celá cyklostezka podle Panské skály, jejíž tvar připomíná sestavu varhanních píšťal.

Šest kilometrů bývalé trati Cheb - Slapany - Waldsassen jsou od května 2006 součástí mezinárodní cyklotrasy „Valdštejnská stezka"; v úseku zůstaly dochovány části původního vybavení, například patníky a signalizace. Cyklostezka mezi Chebem a Waldsassenem je součástí evropské trasy EuroVelo 4 byla dokonce nominována na Nejlepší řešení v rámci Greenways.

Drážní cyklostezky mají minimální převýšení (foto: cyklostezkavarhany.cz)

V roce 2011 byla místo zrušené železniční trati vybudována Cyklostezka Přibyslav - Sázava, zvaná též Posázavská cyklotrasa č. 19. Trať byla dříve součástí staré tratě mezi Brnem a Prahou, teď tu na tělese staré zrušené železniční trati vznikla devítikilometrová cyklostezka, na níž v Sázavě i v Přibyslavi navazují další cyklotrasy.

Na Moravě byla nedávno vybudována cyklostezka na zrušené železniční trati z Nezamyslic do Morkovic, která propojuje Olomoucký a Zlínský kraj. Další cyklostezku na místě bývalé jednokolejné trati najdete na Hodonínsku mezi Kyjovem a Mutěnicemi, kde vás čeká nenáročných 13 kilometrů. Poslední souprava se tu projela v roce 2009, první před necelými 110 lety!

Díky modernizaci tratě a přeložce zůstalo nevyužito staré těleso železnice mezi Hoštejnem a Lupěným na Olomoucku. Stezka je součástí významné regionální cyklotrasy č. 6232, která vede po stávajících vedlejších komunikacích III. třídy ve směru na Hoštejn. Tato regionální cyklotrasa spojuje Hoštejnem procházející regionální cyklotrasu č. 521 (Moravská Třebová – Štíty) s dálkovou Moravskou cyklotrasou č. 51 vedoucí přes Lesnici. Jako zajímavost je tu (nejen pro milovníky historie železnice) železniční skanzen s lokomotivou Škoda řady CS 500 (více například zde).

Úseky zrušených důlních vleček a tramvajových tratí jsou začleněny do sítě cyklistických stezek v Ostravě a okolí. A už tento měsíc bude uvedena do provozu první drážní cyklostezka v Beskydech, která vznikla na místě povodní zničené lokálky z Nového Jičína do Hostašovic. Více se brzy dozvíte i na Kolo.cz.

 

16.09.2014 - Ostatní - autor: Tomáš Gladiš - 25457x

Související články

  1. S cyklistickou sezónou ožívají půjčovny kol Českých drah
  2. Solární cyklostezka v Nizozemí funguje ještě lépe, než se čekalo
  3. Nizozemci uvedli do provozu první solární cyklostezku SolaRoad
  4. Města chtějí jasnější pravidla pro uživatele jízdních kol
  5. Zlín s Otrokovicemi a Lukovem spojily nové cyklostezky
  6. Z Nového Jičína do Hostašovic místo železnice cyklostezka
  7. Lepší vlakové spojení pro cyklisty mezi ČR a Hamburkem
  8. Dálkové cyklostezky jsou hitem
  9. Cyklistická akademie učí města, jak zvýšit počet cyklistů v ulicích
  10. S kolem do zahraničí vlakem

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Vše pro děti / declna miller

Pay for a Research Paper? Consider StudyProfy

Kola, ráfky, pláště / ouncilcoffin

GTA 5: What Are the Best JDM Cars Available?

Reklama