Články

Opel Handy Cyklo Maraton 2015: 2222 km a 111 hodin pro handicapované

Opel Handy Cyklo Maraton 2015: 2222 km a 111 hodin pro handicapované

2222 kilometrů a limit 111 hodin na její zdolání. To je ve zkratce úkol, který stojí před týmy o dvou, čtyřech nebo osmi jezdcích. Trasu si každý tým volí sám, ale je na ní povinných čtyřiadvacet kontrolních bodů v Česku i na Slovensku, jež tvoří rehabilitační ústavy, spinální jednotky a speciální centra.

 

Opel Handy Cyklo Maraton 2015 je zajímavý nejen svým štafetovým pojetím, ale také tím, že v každém ze startujících týmů musí být minimálně jeden člověk s handicapem. Členové dvoučlenných, čtyřčlenných či osmičlenných týmů se na trase z Prahy do Košic a zpět střídají v jízdě non-stop. Navíc platí pravidlo, že každý člen týmu musí během závodu absolvovat minimálně 100 kilometrů.

„Pokud jsme schopni fungovat jako tým v nejdelším cyklistickém závodě v České republice, co brání tomu, abychom jako tým fungovali i v běžném životě?“ Díky všem, kteří do toho jdou s námi!

Ideální trasa třetího ročníku závodu je stanovena na 2222 km (jede se v opačném směru než vloni) a časový limit pro její ujetí je 111 hodin. Všechny týmy musí projet čtyřiadvacet kontrolních bodů, jež tvoří rehabilitační ústavy, spinální jednotky a speciální centra. Trasu si však každý tým určuje sám, stejně jako taktiku střídání, produkci týmu, zásobování, stravu, odpočinek. Pouze půlka úspěchu tak tkví v dobré kondici a nasazení, zbývajících 50 % závisí na taktice, navigaci a týmové spolupráci.

 

Nejde ale jen o to, kdo bude v Praze první. To důležitější se totiž odehrává mimo závod, neboť jednotlivé týmy jsou navíc patrony člověka krátce po úrazu nebo nemoci, který se s handicapem teprve učí žít. Tento „patronovaný“ člověk se stává členem týmu a snaží se do závodu zapojit, jak mu jeho zdravotní stav dovolí. Cílem je zapojit člověka z rehabilitačního ústavu nebo spinální jednotky do dění, být s ním v kontaktu, navázat úzký kontakt a nejlépe přátelství, které vytrvá i po skončení projektu. Kromě toho, že týmy svým patronovaným mohou „vyjet“ zajímavé ceny, největší odměnou jim je možnost strávit společně se všemi účastníky maratonu víkend v přírodě s bohatým sportovním a outdoorovým programem, takzvaný Zážitkový víkend v přírodě. Cílem projektu není primárně darovat peníze či hmotné dary, ale darovat zážitky, nové zkušenosti, motivaci a nové kamarády.

Pokud jste závod sledovali již v předchozích letech, možná jste k tomu používali interaktivní mapu na webu 111hodin.cz, na které bylo díky GPS možné sledovat pohyb týmů téměř v reálném čase z osobního počítače, tabletu či telefonu. V letošním roce bude možné nejen toto, ale stejně jako vloni mohou účastníci závodu spoluvytvářet obsah webu posíláním zpráv, fotografií, videí apod. Letos navíc organizátoři počítají se zavedením webkamer na vybraných průjezdních bodech. Obsah na webu budete moci lajkovat, komentovat, sdílet...zkrátka být u toho.

 

Organizátorům akce jde hlavně o šíření myšlenky sportu bez bariér a zbytečných předsudků. O zábavu, nové zážitky, o kamarádství. I když na zdravou soutěživost účastnické týmy určitě také nezapomenou...

Opel Handy Cyklo Maraton 2015 odstartuje v úterý 28. července 2015 z Václavského náměstí. Cíl bude 1. srpna rovněž v Praze, ale na Ladronce, kde vystoupí kapely Mandrage a Bekim ze Slovenska.

Více na http://www.111hodin.cz/ nebo na facebooku pořadatelského občanského sdružení Cesta za snem.

 

Foto: archiv pořadatele

03.07.2015 - Akce - autor: Tomáš Gladiš - 5762x

Související články

  1. Reportáž z Opel Handy Cyklo Maratonu 2015
  2. Zítra startuje z Prahy nejdelší cyklozávod v ČR: Opel Handy Cyklo Maraton

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama