Po Grenzlandweg česko-rakouským pohraničím
Jihočeský kraj a spolkovou zemi Horní Rakousy propojuje cyklistická Grenzlandweg (Příhraniční cesta). Nečekají vás na ní žádné roviny, ale krásná příroda a mnoho pamětihodností. A půjčit si k absolvování cyklostezky můžete dokonce i elektrokolo.
V podhůří rakouské části Šumavy vede takřka 200 kilometrů dlouhá cyklotrasa nazvaná příznačně. „Grenzlandweg“ totiž v němčině znamená „Pohraniční stezka“.
Na Pohraničí stezce se můžete ponořit do mystické a tajuplné krajiny oblasti zvané Mühlviertel (Mlýnská čtvrť), která je jednou ze čtyř tradičních historických částí rakouské spolkové země Horní Rakousy. Profilově je tato oblast členitá a stejně tak i cyklistická stezka Grenzlandweg, jež vede přes devatero kopců a údolí mezi samotami, upravenými loukami, pastvinami a obhospodařovanými lesy. Právě díky kopcům na trase lze Grenzlandweg doporučit i sportovním cyklistům.
Výchozím bodem je hornorakouské město Kramesau, jež leží zároveň na Donauradweg (Dunajské stezce). Od Dunaje musíte v úvodních kilometrech překonat určité převýšení, ale pokud se chcete alespoň v úvodu kopcům vyhnout, můžete se na stezku napojit z české strany hranice. Jednou z možností je přejet hraniční čáru u Zadní Zvonkové a na cyklotrasu se napojit v nedalekém Ulrichsbergu.
Z Ulrichsbergu vede Grenzlandweg východním směrem. První zajímavou zastávkou pro vás může být třeba město Aigen im Mühlkreis, jež bylo odjakživa důležitou obchodní spojkou mezi Rakouskem a českým územím. Město leží v údolí a proto se mu někdy říká „Brána do Čech“. Turisty Aigen im Mühlkreis láká například na klášter premonstrátů Schlägl. Hezkým tipem k návštěvě je i lázeňské město Bad Leonfelden v samotném srdci Mlýnské čtvrti, které leží doslova coby kamenem dohodil od česko-rakouské hranice. Má krásné náměstí a pokud byste se zde chtěli zdržet, můžete kromě tradičních lázeňských procedur faráře Kneippa vyzkoušet také některou z turistických nebo cyklistických tras vyznačených v malebném okolí Bad Leonfeldenu. Za vidění stojí zcela jistě i staré viadukty v blízkosti hraničního přechodu Dolní Dvořiště.
Grenzlandweg se k české hranici přiblíží opět v Leopoldschlagu, odkud pokračuje skoro doslova podél česko-rakouské hranice a hraniční říčky Malše. Cyklotrasa pak pokračuje směrem do Novohradských hor a zavede vás již více do rakouského vnitrozemí. Městečko Sandl je centrem malování skla a tajemství tohoto druhu umění můžete obdivovat i v místním muzeu zasvěceném právě této činnosti.
Cílovým městem je Arbesbach, odkud se můžete zpět do Česka vydat například podél toku Lužnice (Laisnitz) a nebo pokračovat po rovinách do Českých Velenic (Gmünd), kde můžete nasednou na vlak.
Možností, jak Grenzlandweg absolvovat i když nejste fanoušky kdovíjakých kopců, je zapůjčení elektrokola. Ta jsou k dispozici na pěti výpůjčních místech.
Grenzlandweg
Začátek: Niederranna (Nová Pec)
Cíl: Arbesbach (České Velenice)
Povrch: cyklotrasa vede převážně po asfaltových cestách s minimálním provozem
Délka: 194 km
Další info: www.radfahren.at
Související články
- Mistrovství světa v silniční cyklistice hostí Innsbruck
- Rakouský Leogang láká na podzim cyklisty, milovníky ferrat i dobrého jídla
- Rakouský Leogang láká zkušené bikery, romantické duše i rodiny s dětmi
- Dolní Rakousko: tipy na cyklovýlety doplněné výborným jídlem
- Na cyklodovolenou i s dětmi? Zkuste Dolní Rakousko
- Saalfelden a Leogang lákají na e-biking a kulinářské speciality
- Cyklostezka Brno-Vídeň, součást dálkové trasy EuroVelo 9
- Drávská cyklostezka a Via Carinzia
- Vyzkoušeli jsme nejdelší trail pro horská kola v Evropě!
- Cyklistická sezóna se v Saalfelden Leogang spustila naplno