Výlety

Prodloužené léto s Kololodí

Prodloužené léto s Kololodí

Na začátku října jsem se vydal na dovolenou na Jadran. A protože se mi kolo za celou letní sezónu ještě neomrzelo, jelo se mnou. Společně jsme se vydali na oblíbený program cestovní kanceláře Geotour zvaný Kololoď, který byl ale „papričkový“ a určen především pro milovníky jízdy v terénu na horském kole.

Stačilo vidět pár fotografií a bylo rozhodnuto. Jak již název Kololoď napovídá, dovolená tohoto typu spojuje přesuny na kole a na lodi. Už jen využívat plachetnice jako dopravního prostředku mezi jadranskými ostrovy má samo o sobě zvláštní kouzlo a je-li k tomu navíc možnost projet se v mezičase na kole, vzniká obrázek ideální aktivně strávené dovolené. Člověk tak pozná nová místa a zažije mnoho nového. Taková byla i má očekávání.

 

Silva je jedním z posledních trabakulů plavících se po Jadranu

Kololoď s označením „MTB Expert“ přilákala na palubu lodě Silva především ty cyklisty, kteří sedlají horská kola a nebojí se jet v terénu a po makadamových cestách. Pro běžné cykloturisty, kteří naopak z asfaltu sjíždějí neradi, je určena většina jiných zájezdů z nabídky Geotouru. V plánu této peprné, „papričkové“ Kololodě byla tzv. Jižní cesta – ostrovy Hvar, Šipan, Lopud, Mljet, Korčula, poloostrov Pelješac a na závěr také pobřežní pohoří Biokovo tyčící se nad makarskou riviérou. Našel se čas i na návštěvu historického centra Dubrovniku a protože už bylo po hlavní turistické sezóně, vše probíhalo v mnohem větší pohodě a bez přítomnosti davů turistů z celého světa.

 

 

Přesně podle filozofie programu „MTB Expert“ se jezdilo převážně v terénu – po šotolinových a makadamových cestách, místy také pěšinkách s šířkou na jedno kolo. Pro někoho mohlo být překvapením, jak vysoké hory se na jednotlivých ostrovech a poloostrově Pelješac nacházejí. A o nejvyšším vrcholu pohoří Biokovo ani nemluvě – na vrchol Sv. Jure se do výšky 1762 metrů nad mořem stoupá přímo od hladiny moře! Ani po týdnu se díky proměnlivé krajině a terénu projížďky mezi olivovými háji, vinicemi, malebnými středomořskými městečky, po pobřeží a nebo po hřebenech hor neomrzí. A čas zbyl i na koupání v moři, k čemuž přálo i nadstandardně teplé počasí.

 

 

K orientaci v terénu, který prakticky postrádá jakékoli značení, sloužily cyklistům mapy z produkce CK Geotour a mapového vydavatelství SHOCart. O jejich vzniku, kterým předstihli čeští kartografové dokonce i domácí Chorvaty, jsme vás informovali již dříve v článku Češi pro cyklisty zmapovali chorvatské ostrovy. Program jednotlivých dnů byl nápaditý a vždy přinesl něco zajímavého. Průvodce a zároveň majitel cestovní kanceláře Geotour Zdeněk Kukal je v Chorvatsku jako doma a tak dokázal na konkrétních ostrovech vždy doporučit zajímavé úseky, pamětihodnosti nebo dal i tipy kde se dobře najíst. To vše je totiž součástí této poznávací dovolené.

 

 

Jadranská kuchyně je kapitolou samou pro sebe. Na plachetnici Silva, která je vlajkovou lodí flotily Geotouru, se o nás po této stránce výborně staral vlastní kuchař, který nám připravoval pravé místní speciality. Ryby, chobotnicový salát, pokrmy ze skopového masa, ale i lokální pršut nebo sýry. Chybět na stole samozřejmě nemohlo ani lahodné pelješacké víno.

 

 

Pokud máte strach, že by vám pobyt na palubě lodi nesvědčil, dost možná se obáváte zbytečně. Silva je totiž stabilní lodí, která se na vlnách takřka nekolíbá. Jde o takzvaný trabakul, což jsou tradiční oplachtěné dřevěné lodě, jež jsou na Jadranu již po staletí používány pro přepravu osob i nákladů. Silva je navíc plovoucím muzejním exponátem s vlastní takřka sto let dlouhou historií, neboť je jedním z posledních trabakulů, který se stále ještě plaví. A překvapilo by vás, jak úsporně a efektivně je vyřešen její prostor. Kajuty jsou sice malé, ale protože se v nich pouze přespává, bohatě dostačují. Na palubě Silvy najdete sprchy s teplou vodou, toalety i elektrický proud – prakticky nic vám zde tedy nechybí.

 

 

Mé osobní představy o průběhu dovolené na Kololodi se vyplnily. Ba co více, skutečnost a zážitky z týdne na lodi a kole je dokonce několikanásobně předči. Spojením obou dopravních prostředků vznikl produkt, který uspokojí všechny příznivce horského kola, teplého počasí a nových zážitků.

V blízké době se na stránkách Kolo.cz k cyklistice na Jadranu ještě vrátíme…

26.10.2011 - Zájezdy a dovolené - autor: Tomáš Gladiš - 14750x

Související články

  1. Na kololoď s českými Chorvaty i chorvatskými Čechy
  2. Kololoď nově i ve verzi pro silničáře
  3. České mapy Dalmácie znovu slaví úspěch: k dostání jsou už i v Chorvatsku
  4. Slovinsko a Chorvatsko na kole? I s ním vás sem doveze autobus
  5. Kololodní novinky sezóny 2014
  6. Z Makarské riviéry na horu Sv. Jure (1762 m n. m.)
  7. Chorvatské ostrovy na kole s Kololodí: Střední cesta
  8. Jantarová stezka spojuje jih a sever Evropy
  9. Nové mapy dalmatských ostrovů
  10. Kololoď v roce 2012 s novinkami

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama