Projeli jsme novou cyklostezku z Olomouce do Šternberka
Od půlky června slouží cyklistům nová cyklostezka, která konečně bezpečně a pohodlně spojila Olomouc a Šternberk. Cyklostezka Hvězdná měří 14 kilometrů, má asfaltový povrch a díky rovinatému povrchu se hodí pro všechny kategorie cyklistů včetně celých rodin s dětmi.
Trasa mezi Olomoucí a Šternberkem byla pro cyklisty vždy problematická. Hlavní cestě je lepší se vyhnout a ani na vedlejších cestách se provozu nevyhnete, navíc nejsou v úplně nejlepším stavu. Od roku 2009 tak postupně vznikala cyklostezka, která by metropoli střední Moravy s městem proslulým závody do vrchu Ecce Homo propojila. Posledním chybějícím úsekem byla část mezi Bohuňovicemi a Štarnovem, ale i ta už je v provozu a od půlky června tedy mohou cyklisté do Šternberka projet nerušeně, pohodlně a především bezpečně.
Cyklostezka z Olomouce do Šternberka má potenciál být jednou z nejvyužívanějších páteřních cyklistických tras v regionu. Poslední úsek cyklostezky, jíž lidé začali říkat "Hvězdná" a tento název se uchytil i pro oficiální pojmenování cyklostezky číslo 6104, se stavěl půl roku a stál přes 20 milionů korun. Většinu nákladů, celých 16 milionů, kryla evropská dotace.
Cyklostezka Hvězdná začíná v olomoucké místní části Chválkovice, kde případně můžete na odstavném parkovišti zaparkovat své auto. Značení vás povede k nadjezdu v Černovíře a podél železnice spojující Olomouc se Zábřehem na Moravě. Od té se pak cyklostezka odklání, aby nás zavedla do Hlušovic, Bohuňovic (možnost odbočky do Bělkovic-Lašťan) a následně opět podél železnice dál na Šternberk s možností odbočky do Štarnova. Na cyklostezce je několik mostních konstrukcí, které stezku ozvláštňují, a nechybí ani odpočívadla, kde můžete vydechnout a vychutnat si klid spojený s cestováním na kole.
Podrobnější mapa cyklostezky Hvězdná a okolí v PDF
Ve Šternberku můžete využít úschovnu kol a zavazadel na Horním náměstí 2 (naproti radnici) a nebo v bývalém augustiniánském klášteře a vyrazit za poznáváním zajímavostí města. Více než 105 let se ve Šternberku jezdí slavnéautomobilové závody Ecce Homo, je to ale také město se zajímavou historií, což potvrzuje titul Historické město České republiky, který Šternberku přísluší od roku 2008. Nejen pro milovníky historie bude zajímavé projít se Městskou památkovou zónou, kde je pro vás připraveno devět zastávek s klikotoči, které roztočíte a dozvíte se zajímavé informace.
Nenechte si ujít ve ŠternberkuStátní hrad Šternberk: Národní kulturní památka a dominanta města láká návštěvníky na unikátní sbírky, zajímavé Expozice času: jedinečná expozice, jež nabízí zábavu i poučení pro děti a dospělé. Formou výtvarných děl a interaktivních programů se dozvíte vše o čase a jeho měření. Chrám Zvěstování Panny Marie: s délkou 65 metrů a výškou chrámové lodi 30 metrů jde o jeden z největších kostelů na Moravě. Na oltáři kostela se nachází kopie vzácné Šternberské madony, jejíž originál je vystaven v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Bývalý augustiniánský klášter: spolu s farním kostelem nejvýznamnější architektonická památka města. Dnes tu najdete zajímavé expozice historie města a umění. |
---|
Foto: autor a Městský úřad Šternberk
Související články
- V Prostějově spustili službu sdílených kol
- Rozhlednou roku 2016 je Bukovka u Rapotína
- Vrchařská koruna Jesenicka 2015
- Cyklostezek v Přerově přibývá, už mají bezmála 25 kilometrů
- Nové trasy na Rychlebských stezkách
- Vojenský újezd Libavá: na kole v zakázané zemi
- Služební cesta na kole přes tři pohoří
- Cyklostezka Bečva dostala u Týna nový povrch
- Vydejte se 7. září po pevnůstkách v okolí Olomouce
- Nový cyklobus z Přerova do Beskyd