Výlety

Provence: víno a oenoturistika - sázka na jistotu

Provence: víno a oenoturistika - sázka na jistotu

Je na čase náš seriál o Provence uzavřít. A jak jinak se rozloučit s tímto půvabným francouzským regionem, než sklenkou lahodného provensálského vína. Pozveme vás totiž na některé z vinných stezek, které se dají absolvovat i na kolech.

 


V článcích seriálu o Provence už jsme několikrát zmiňovali, že v Provence vás za alkohol v krvi pranýřovat nebudou, nicméně i tady platí, že cyklista šněrující silnici po několika lahvinkách místního růžáku bude minimálně napomenut (pokud narazí na slušného policajta) a dál půjde po svých. S mírou při degustování a s pořádným zavazadlem na nejchutnější úlovky však patří jízda po provensálských vinařství k nezapomenutelným zážitkům.

Vrhnete-li se v Provence vstříc vínu, máte po celou svou dovolenou o program postaráno. Nejvíce vinic je soustředěno mezi Rhônou a Nice. Více než 670 vinařů tu nabízí prohlídky svých vinic a sklepů, přičemž na 430 z nich se oficiálně zapojilo do projektu oenoturistiky a jejich vinařství se stala součástí značených vinných stezek. Nicméně pozoruhodnou apelaci najdete například i v horském departementu Alpes de Haute-Provence, klasifikovanou jako AOP Coteaux de Pierrevert. Ideální doba pro putování za vínem je červen až září, chystáte-li se ho absolvovat na kole, pak raději až září.

 

Apelace v Provence

Ve Francii se setkáte s takzvanými apelacemi, tedy s uzákoněným zeměpisným označením původu potravin. Dříve se tak označovalo pouze víno, dnes už se značka používá i u dalších potravinářských výrobků. Každá apelace označuje nejen určité území, ale také přesně udává používané odrůdy, způsob pěstování, sběr, postupy výroby apod. V Provence se setkáte nejčastěji se zkratkou AOP - Appellation d'Origine Protégée, k jejímuž udělení vedou velice přísné a přesně charakterizované podmínky, nebo méně přísné označení IGP - Indications Géographiques Protégées, tzv. chráněný zeměpisný původ. Označení Cru pak mohou nést pouze ta nejlepší vína z nejlepších a tato klasifikace má stejnou váhu jako Cru u vín z Bordeaux.

Víno a jídlo k sobě v Provence neodmyslitelně patří (foto: Valérie Biset / Coll. CDT Vaucluse)

V Provence je schváleno 12 hlavních apelací nesoucích označených AOP (Bandol, Baux de Provence, Bellet, Cassis, Coteaux d´Aix-en-Provence, Coteaux Varois en Provence, Côtes du Rhône, Côtes du Rhône dénomination Fréjus, Côtes du Rhône dénomination La Londe, Côtes du Rhône dénomination Pierrefeu, Côtes du Rhône dénomination Sainte Victoire a Palette) jedna Cru (Cru Classé) a 8 IGP (Sainte-Baume, Alpes Maritimes, Alpilles, Bouches-du-Rhône, Maures, Mont Caume, Var a Méditéranée). Ve větších apelacích se pak vyčleňují ještě další přesně vymezené apelace, tak například součástí apelace AOP Côtes du Rhône je apelace AOP Châteauneuf-du-Pape atd.

 

Provence, to nejsou jen růžová vína

Největší část produkce tvoří svěží a jiskřivá růžová vína s ovocným buketem, která se pijí hodně vychlazená a hlavně ke všemu. Nutno říci, že jsou naprosto ideálním osvěžením horkých letních dnů a večerů. Bílá vína sice tvoří asi jen desetinu celkové produkce vín v Provence, nicméně vás zaujmou svou plnou ovocnou a květinovou vůní a noblesně kulatou chutí. Znalci si pak nenechají ujít červená vína, z nichž ta archivní jsou skutečně skvostná. Vyhlášená jsou například červená vína z Châteauneuf-du-Pape, Gigondas a nebo například červená vína z apelace Bandol.

Châteaux la Canorgue, dějiště filmu Dobrý ročník

 

Tip: Každý, kdo viděl film Dobrý ročník, určitě se zatouží podívat do míst, kde se natáčel. Pak vězte, že filmový zámeček režisér Ridley Scott objevil nedaleko vesnice Bonnieux v Luberonu. Jmenuje se stejně jako ve filmu - Châteaux la Canorgue a víno tu vyrábí už čtvrtá generace rodiny Marganových. Dokonce i ono slavné Coin Perdu, o které ve filmu šlo především. Majitel Jean-Pierre vás rád po vinicích i vinařství provede a svá vína vám dá ochutnat, ale do zahrady, ve které se film natáčel, mu nechoďte, na to je dost háklivý.

 

Někteří vinaři se zabývají i další zemědělskou činností, a tak na jejich "domains" můžete zakoupit i vynikající olivový olej, tapenády, nakládané olivy, marmelády, medy, bylinky a další dobrůtky.

Každá z turistických informačních kanceláří v Provence vám ochotně nabídne seznam vinařství zapojených do oenoturistiky, pomůže vám případně cestu naplánovat a návštěvu vybraných vinařství předem domluvit.

V jakékoli z vinařských oblastí Provence se budete pohybovat, nikdy neuděláte chybu. Pití vína je v Provence obřadem, zážitkem i běžnou součástí dne. Ať si vyberete kteroukoli z vinných stezek, vždy si užijete jak cestu krásnou přírodou, tak atmosféru půvabných provensálských vesnic, mondénních měst i jedinečných památek. A to je na Provence milé. Cokoli se tu rozhodnete dělat, vždy si to užijete se vším všudy. Zvláště pak na kole, které člověku dává úžasnou svobodu pohybu i pocit, že se alespoň na chvíli stává součástí toho všeho kolem sebe.

Vinné stezky jsou v Provence oblíbené i mezi cyklisty (foto: Thorsten Brönner / Coll. ADT Vaucluse Tourisme)

Rada na závěr: Ačkoli zralé hrozny na vinicích, kolem kterých budete projíždět, doslova vybízejí k utržení, nedělejte to, na to jsou francouzští vinaři opravdu citliví. Raději zavítejte na prohlídku. Vinař vám, projevíte-li zájem, určitě rád nabídne hrozny k ochutnání. Sami se na ně ale v žádném případě nevrhejte.

 

25.06.2015 - Zájezdy a dovolené - autor: Andrea Bezděková - 17423x

Související články

  1. Tradice Svatomartinského vína
  2. Kam letos vyrazit na vinobraní?
  3. Nevstupovat! Vinaři zamykají vinice!
  4. Nenechte si ujít: Na kole vinohrady Uherskohradišťska 2016
  5. Ukončení sezóny na cyklotrase Brno-Vídeň se zúčastnilo 600 cyklistů
  6. Putování za burčákem a Tour de Burčák 2016
  7. Na kole po stopách Cyrila a Metoděje
  8. Za bílým vínem vyrazte na Uherskohradišťsko, za červeným na Slovácko
  9. Tour de France se příští rok vrátí na slavnou horu Mont Ventoux
  10. V sobotu 19. září se koná Tour de burčák 2015

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama