Revoluční řešení pro větší bezpečnost přileb
Na stáncích některých výrobců cyklistických přileb jsme zaznamenali inovativní řešení pro lepší ochranu hlavy - MIPS (Multi-directional Impact Protection System) je založen na vědeckém výzkumu a podle výsledků studií přináší skutečnou revoluci do světa nejen cyklistických přileb.
Většina cyklistických přileb byla dosud konstruována a testována pro nárazy z jednoho jediného směru, a to vertikálně. Statistiky však ukazují, že většina nejběžnějších poranění hlavy vzniká při různých úhlech dopadu, s čímž ale většina přileb příliš nepočítá. Zavedené konvence mění patent MIPS (Multi-directional Impact Protection System).
Myšlenka vylepšit cyklistické, ale třeba i lyžařské nebo jezdecké přilby, pochází od neurochirurga Hanse von Holsta, který v Ženevě pracoval pět let na výzkumu pro Světovou zdravotnickou organizaci. Zabýval se poraněními hlavy a mozku a jedním z výstupů jeho studie bylo konstatování, že ochrana cyklistů v případě pádu na hlavu není dostatečná. Těžké úrazy přitom mají na kvalitu života postižených devastační dopady…
Hans von Holst proto kontaktoval vývojáře Petera Halldina z Královského institutu pro technologie ve Švédsku, aby se pokusili společně vyvinout technologii poskytující lepší ochranu před poraněními hlavy. Na základě spolupráce těchto odborníků společně se specialistou na biomechaniku Steinem Kleivenem, který vypracoval detailní matematický model lidské hlavy, pak vznikl systém MIPS.
Jednou z prvních firem, u níž jsme se s použitím systému MIPS setkali, je firma Scott. Na právě probíhajícím veletrhu Eurobike v německém Friedrichshafenu je však systém vidět už častěji – ve svých přilbách jej používají například také Lazer, POC, ale i Burton a nebo Sweet Protection, a to pro bikové i pro lyžařské přilby. Hlavní princip inovativního systému MIPS vychází ze zjištění, že k většině poranění nedochází jen při prostém nárazu z jediného směru. Většinou je pohyb kombinovaný s různým stupněm rotace, což způsobí, že se při nárazu přilba sklouzne po hlavě. Vlivem toho je pak přilba na hlavě při pádu držena na hlavě v jiné pozici, než pro jaký byla konstruována.
Konstrukce přilby počítá s anatomií lebky a doplňuje přirozené ochranné prostředky těla. Mozek je totiž v lebce obklopen mozkomíšním mokem, který v případě pádu náraz do jisté míry umí pohltit a mozek ochránit. Podle výsledků výzkumu pří úhlu dopadu 45 stupňů dojde u přileb se systémem MIPS k redukci působících sil na hlavu o 40 procent. Výsledky testů podrobněji zde.
Systém MIPS má za sebou již patnáctiletý vývoj, testování a porovnávání s konvenčními přilbami na trhu. Lze říci, že jde o zásadní ingrediencí při vzniku zcela nové generace cyklistických přileb. Přilbu s tímto revolučním systémem ochrany hlavy poznáte podle malého žlutého loga na přilbě, která systém využívá.
Související články
- Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
- 5 tipů jak nepřijít o kolo
- Přilba, která vám sama zavolá pomoc
- Wheely zvyšuje úroveň viditelnosti cyklisty
- Zkontrolujte povinnou výbavu svého kola
- Povinné ručení pro cyklisty? Neexistuje, ale má alternativy
- Podmínky pro jízdu na kole a chůzi jsou lepší
- Bezpečnost cyklistů v New Yorku zvyšují i laserová světla
- Za větší bezpečnost: Shield TL upozorní auto na cyklistu
- Jak vybrat cyklistikou helmu a jak má správně sedět?