S kolem do zahraničí vlakem
Brouzdáte prstem v mapách a přemýšlíte, kam vyrazíte na svou letní cyklistickou dovolenou? Nemusí to být zrovna cesta na druhý konec Evropy, i když i to je samozřejmě možné, ale třeba jen do příhraničí a třeba vám vrtá hlavou, zda je možné využít k cestování právě železnici.
Jak jsme již informovali, cestování vlakem s kolem je od prosince s novými podmínkami (čtěte zde). A jak je to s cestami vlakem do zahraničí? Tak jako u cestování vlakem s kolem po tuzemsku jsou i u cest do zahraničí v principu dva způsoby, jak s kolem cestovat. Buď si jej vezmete jako spoluzavazadlo a nebo využijete úschovy během přepravy. Obě možnosti mají svá pro a proti, tak si je pojďme představit.
Vzít si s sebou kolo jako spoluzavazadlo znamená, že si kolo do vlaku sami naložíte a uložíte na určené místo. Základním předpokladem je, že vlak přepravu jízdních kol umožňuje, což poznáte podle označení v jízdním řádu symbolem kola (viz níže). Hlídat si své kolo během cesty musíte sami, proto se doporučuje sedět poblíž a někteří cyklisté neváhají si kolo zamknout. Poplatek za přepravu kola činí 279 Kč (10 Euro) a u dálkových spojů počítejte také s nutností rezervace (84 Kč/3 Euro).
Jízdní kola je možné přepravovat formou spoluzavazadla do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemí, Dánska, Lucemburska, Švýcarska, Polska a Srbska.
Pokud cestujete jen v příhraničí, můžete s kolem cestovat ve všech vlacích označených se symbolem jízdního kola za 35 Kč. Dvě jízdní kola je také možné přepravovat na prvním a posledním představku soupravy osobních vlaků, spěšných vlaků a rychlíků. Jízdní kola je možné do Německa, Polska a Rakouska přepravovat i jako spoluzavazadla.
Další možností jak dostat kolo na vaši dovolenou je úschova během přepravy, kdy kolo naložíte do speciálního vagónu a více se o něj starat nemusíte. Při vystupování si jej opět vyzvednete. Využít úschovy můžete při cestách na Slovensko nebo do Maďarska. Cena za přepravu jednoho jízdního kola na Slovensko činí 84 Kč (3 Euro), ať je kolo přepravováno jako spoluzavazadlo nebo svyužitím úschovy během přepravy. V dálkových spojích je opět nutná rezervace a doporučení, které vám můžeme dát, je si na cestu zpět zakoupit místenku pro kolo dopředu u ČD.
A pro úplnost dodejme, že do Německa, Nizozemska a Švýcarska můžete s jízdním kolem cestovat také nočními vlaky CityNightLine (CNL). Zde je místenka nutná jak pro cestujícího, tak i pro kolo.
rozšířená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol | |
rozšířená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol s možností rezervace místa pro jízdní kolo | |
rozšířená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo nebo místa pro cestujícího s jízdním kolem | |
úschova během přepravy | |
úschova během přepravy s možností rezervace místa pro jízdní kolo | |
úschova během přepravy, povinná rezervace místa pro jízdní kolo | |
přeprava jízdních kol jako spoluzavazadel vyloučena |
Více informací na cd.cz
Související články
- S cyklistickou sezónou ožívají půjčovny kol Českých drah
- Nový život pro zrušené železnice: drážní stezky
- Lepší vlakové spojení pro cyklisty mezi ČR a Hamburkem
- Cestování vlakem s kolem od prosince nově
- Tern dodává speciální kola pro italské vlaky
- České dráhy půjčují jízdní kola
- Drezínové opojení aneb šlapáním vpřed