Články

Šumava řeší dilema: cyklisté nebo tetřev hlušec?

Šumava řeší dilema: cyklisté nebo tetřev hlušec?

Šumava je oblíbeným místem, kde spousta cyklistů tráví každoročně svou dovolenou. Zároveň je lokalitou s neutichajícími souboji mezi ochránci přírody, Národním parkem a zájmy turistů. Tetřev hlušec, ohrožený ptačí druh, sehrál významnou roli v době otvírání bikeparku na Špičáku a na výsluní se nyní vrací znovu.

V minulém týdnu zveřejnila Česká společnost ornitologická výsledky své ankety o Ptáka roku. Stal se jím po kukačce obecné (2010) a strnadu obecném (2011) tetřev hlušec. Poslední populace druhu, jemuž hrozí v České republice vyhynutí, se vyskytuje již jen na území Národního parku Šumava a volbou tetřeva za Ptáka roku chtějí ornitologové upozornit na jeho možné vyhynutí. Mimo jiné také v souvislosti s připravovaným rozšířením turistických cest na Šumavě.

 Tetřev je mohutný pták velikosti krocana, u samce převládá černá barva s hnědými křídly a s výraznými červenými zduřeninami nad očima, kterým myslivci říkají poušky. Samice jsou o poznání menší a hnědavě zbarvené. I přes svoji velikost létají tetřevi poměrně dobře a dokáží bravurně manévrovat mezi stromy. Celkově jsou ale velice nenápadní, zdržují se v odlehlých místech a je těžké je spatřit. O něco nápadnější jsou tetřevi jen v době toku, ale i tehdy je, navzdory tradované představě, velmi těžké se k nim přiblížit. Samci i samice jsou na tokaništi velice obezřetní a při sebemenším náznaku nebezpečí odlétají. Ona příslovečná hluchota, která dala tetřevům i jméno, platí pouze pro kohouty a jen po kratičkou dobu v jedné specifické fázi toku. Právě v té chvíli se mohli lovci, a dnes spíše fotografové, o pár kroků nepozorovaně přiblížit.

„Volba na tetřeva padla proto, abychom zdůraznili důležitost diskuse, která se nyní vede o budoucí podobě Národního parku Šumava,“ objasňuje důvody výběru letošního ptáka roku Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Šumava je posledním místem, kde přežívá životaschopná populace tetřevů čítající asi 300 jedinců. Řada věcí, které se na Šumavě chystají, mu ale jednoznačně uškodí, ať by to byla plánovaná lanovka na Hraničník nebo v tichosti připravované masivní rozšíření turistických cest.“ dodává Vermouzek.

 

Jak souvisí tetřev s cyklisty?

 Možná se po přečtení těchto řádek ptáte, co že jsme se to pustili do přírodopisných osvět? Hned objasníme. Několik roků zpátky, když se otevíral bikepark na Špičáku, se totiž tetřev hlušec skloňoval poměrně intenzivně v souvislosti právě s novým bikeparkem. Kauza nakonec i po přímluvách tehdejšího ministra životního prostředí skončila stotisícovou pokutou pro bikepark, nicméně ten pak po provedených úpravách tahanice s ochranáři nakonec přežil a je dodnes provozován ke spokojenosti jak bikerů, tak provozovatelů, ovšem s povinností ukončit provoz vždy již v září právě kvůli nerušení zmiňovaného druhu.

Na Šumavě se ale nyní, jak někteří říkají, "potichu" připravuje rozšiřování turistických stezek a to je pochopitelně trnem v oku ekologům, kteří se snaží zuby nehty bránit vše živé nejen na území Národního parku Šumava. Česká ornitologická společnost tak vyšla ekologům v jejich snahách vstříct, když tetřeva hlušce zvolila Ptákem roku, protože od toho očekává další medializaci a vyvolání debaty zejména na půdě parlamentu, který svými rozhodnutími bude v nemalé míře ovlivňovat to, kterým směrem se bude Šumava ubírat.

"Mám úctu k odborníkům a ochráncům prostředí, kteří do debaty o podobě zákona NP Šumava rozhodně patří," říká člen ČSO a poslanec Viktor Paggio. "Národní park Šumava se musí stát místem, kde je na prvním místě ochrana přírody a kde se dobře žije i místním. Že to vůbec není v rozporu, vidíme za hranicemi v Národním parku Bavorský les."

Šumava je hodně oblíbeným místem, kde spousta bikerů tráví každoročně svou dovolenou. To jak se dál bude dařit ji zpřístupňovat nejen pěším, ale i cyklistům, záleží na politicích a výsledcích odborných debat ekologů s nimi. Věřme, že i díky tetřevu hlušci se tato debata povede konstruktivně a výsledkem bude rozumný kompromis jak pro nás cyklisty, tak pro šumavskou zvířenu a květenu a nedopadne to jako nesmyslné blokády hnutí Duha proti kácení kůrovcem napadených částí lesa a podobná bláznovství fanatických rádoby ekologů, o kterých občas slyšíme po celém uzemí republiky.

Zdroj : Česká Společnost ornitologická

14.02.2012 - O čem se mluví - autor: Petr Bureš - 7296x

Související články

  1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
  2. Lucie a Michal zvou na premiérový Podzimní Cyklofest
  3. Šumavu projedete nově po cyklostezce z Gerlovy Hutě až do Srní
  4. Zbrusu nové Beskydské traily se 17. září otevřou veřejnosti
  5. Modravská osmička přes dvě Kvildy
  6. Údolím Roklanského potoka k Poledníku a přes slatě zpět
  7. Kašperskohorský okruh po šumavských silnicích a stezkách
  8. Nouzová nocoviště na Šumavě aneb jedeme „na těžko“
  9. Šumavskými hvozdy k pramenům Vltavy
  10. Z Vyššího Brodu za rakouskými větrníky

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama