Ultramaratonec Svaťa Božák skončil třetí v závodě okolo Rakouska
4 dny, 6 hodin a 6 minut strávil na trati dlouhé 2200 cyklista Svaťa Božák. Dosud jediný český finišer v sólo kategorii Závodu napříč Amerikou (RAAM) musel kromě velkého převýšení bojovat i s obrovským vedrem, které podobně jako Česko sužovalo i Rakousko.
Race around Austria je nejdelším cyklistickým nonstop závodem v Evropě. Je to závod doslova "okolo" Rakouska, protože jeho trať takřka kopíruje hranice území našich jižních sousedů. Celkově měří trasa 2200 kilometrů a má převýšení extrémních 30 tisíc výškových metrů. A to je společně s rozmary počasí pro závodníky vždy největší oříšek.
Jedno z bezpočtu stoupání na trati
"Výjimečnost tohoto závodu spočívá především v jeho délce, v profilu a v prostředí, ve kterém probíhá," zhodnotil Svaťa Božák. Už v první části závodu, která vede podél hranic s ČR, SR, Maďarskem a Slovinskem musí závodníci překonávat mnoho tisíc metrů převýšení, přestože trať ještě nevede Alpami. Od jeho druhé poloviny začíná úžasný alpský profil s náročnými stoupáními na 13 vrcholů a sedel vyšších než 1000 m.n.m a z toho na tři sedla s výškou nad 2.000 m.n.m. (Hochtor, Kuhtai, Silvreta).
Trať závodu také vede přes známé a krásné alpské vyhlídkové úseky jako jsou Karnische Dolomiten Strasse, Grossglockner Hochalpenstrasse Strasse (více o ní v článku zde) a Silvreta Hochalpenstrasse strase. Cesty na mnohé z alpských vrcholů a na sedla jsou velmi příkré a mají úseky, kde trať strmě stoupá až 17%. Závodníci musí přejet takové vrcholy, jako jsou Geschriebenstein, Soboth (1.361 m), Abtei (751 m), Kartitsch Sattel (1.544 m), Iselsberg (1.201 m), Hochtor (2.504 m), Edelweisspitze, Gerlosspass (1. 626 m), Kühtai (2.017 m), Silvretta pass (2.037 m), Faschinajoch (1.483 m), Hochtannberg pass (1.684 m), Fernpass (1.217 m), Nassereith 840 m), Filzensattel (1.373 m) a Lueg pass.
Svaťa Božák vyráží na trať
Svaťa Božák už s RAA zkušenosti má. Závod absolvoval už v roce 2011 jako generálku na RAAM a tehdy Rakousko objel za 4 dny 14 hodin a 44 minut. "Letos byly moje ambice ujet trasu v limitu bez nehody a vylepšit svůj čas z roku 2011," říká rožnovský cyklista, který se svědomitě připravoval na závod několik měsíců. V zimě dřel doma na trenažéru, na jaře absolvoval sportovní vyšetření na specializovaném pracovišti, s psychologem pracoval na mentální přípravě a dál polykal tisíce a tisíce tréninkových kilometrů. A to vše při práci na směny. S financováním závodu mu pomohl i server www.sportstarter.cz, kde mu mohli fanoušci vyjádřit podporu příspěvkem.
V noci měl Svaťa šanci se trochu zchladit
Letos závod, který startoval za slavnostní atmosféry v úterý 11. srpna z městečka St. Georgen im Attergau, provázelo tropické počasí a také bouřky, které se z vedra tvořily. "Ve dne bylo běžně i 38 stupňů, bylo extrémně důležité hlídat si stravu a doplňovat tekutiny," podotkl zkušený ultramaratonec. Že je opravdu vedro pociťoval na oteklých nohou. "Ačkoliv mám tretry o číslo větší, nohy se mi do nich skoro nevešly. Horký asfalt odráží teplo do treter ze spodní časti a je to jako bych jel v rozpálených tretrách. Doprovodný tým tak musel operativně shánět ledovou vodu, kterou nohy ochladily. Jednou to bylo u kostela, kde místní paní nabízí malý vodovod přímo u kostelní zahrady pod vrbou, jindy jsme si vystačili s venkovní hadicí u penzionu," popisuje Svaťa.
Počasí ale rozehrálo i další partii, když Svaťu ve sjezdu z Grossglockneru do Zell am See bičuje silný vichr a Svaťa lítá ze strany na stranu. Teplota spadla na 10 stupňů. Další noc zase Svaťa vyjíždí na pass Silvretta ve výšce 2041 metrů a pár kilometrů před vrcholem jej zastihl hustý nepříjemný déšť. "Sjezd dolů byl utrpení, protože cesta byla jako jeden velký potok. A hlavně samá prudká zákruta," vybavuje si barvitě český účastník RAA.
Jeden z místních diváků
Po drsné poslední noci se ale opět vyčasilo a to přidalo i na náladě českého cyklisty a jeho týmu. Členové jeho doprovodu, ale i fanoušci bičovali Svaťu k nejlepšímu možnému výkonu. Bylo jasné, že český ultramaratonec bojuje o další úspěch své kariéry, když usiloval o třetí místo. Do cíle přijel pět minut před půlnocí a časomíra se zastavila na údaji 4 dny 6 hodin a 6 minut. Dalšímu závodníkovi Svaťa nakonec ujel o více než 45 minut.
"Poděkování si zaslouží celý tým: manželka Lenka, Jarka Fojtíčková, Zbyněk Fojtíček, Marek Fotíček, Jirka Hledík a také Ivo Dvořák, jenž celý závod dokumentoval svými fotoaparáty," vyseknul poklonu svému doprovodu Svaťa Božák. Za každých okolností skromný a při zemi.
Za 4 dny na trati spal Svaťa Božák jen okolo 4 hodin
Vítězem závodu se stal favorizovaný Christoph Strasser, který trať ujel za 3 dny 14 hodin a 44 minut. Během závodu spal poprvé až po 36 hodinách a celkově nespal déle než hodinu. Svůj vlastní traťový rekord z loňského roku tak Strasser pokořil o dobrých 40 minut. V cíli v St. Georgen im Attergau jej 26 minut po půlnoci vítalo 5000 fanoušků, kteří vytvořili úžasnou atmosféru pro každého z finišerů závodu. Na druhém místě v kategorii sólistů dorazil do cíle další Rakušan Patric Grüner a třetí tedy český cyklista z Rožnova pod Radhoštěm.
V cíli 3. místo pro českého cyklistu!
Výsledky zde: http://gps.seltec-sports.com/ranking/index.php
Web závodu: http://www.racearoundaustria.at/
Oficiální stránky Svati Božáka: http://svatabozak.cz/
Foto: Ivo Dvořák
Související články
- Přispějte na dobrou věc a získejte dres Sagana či Kulhavého
- Ultramaratonec Božák pojede Závod okolo Irska i díky fanouškům
- Ultramaratonec Svaťa Božák znovu míří na Race Across America
- Když žena poráží muže
- 3 dny zbývají do startu ultramaratonu 1000 Miles
- Historie rekordu v počtu ujetých kilometrů za jeden rok
- Padne rekord v počtu ujetých kilometrů za 1 rok?
- Poohlédnutí se za silničním závodem Tour de San Luis
- Češi jsou národem cyklistů. Potvrdila to anketa Sport roku 2014
- Jaký sport mají Češi nejraději? Zvolte sport roku 2014!