V Tibetu na kole pět tisíc metrů nad mořem
Bývalý ultramaratonec a také velký cestovatel Tomáš Rusek bude na nadcházejícím festivalu Cyklocestování povídat o své cestě do Nepálu. O tom, jak se jezdí na bicyklu ve vysokých nadmořských výškách, jak se žijem lidem v Tibetu i o tom, co sám v Asii zažil.
Následující příspěvek tedy můžete brát jako pozvánku na festival Cyklocestování, který se koná na konci února ve Frýdku-Místku a v půlce března v Hradci Králové. Součástí jeho programu je na obou místech vyprávění Tomáše Ruska s názvem „Tibetem ze Lhasy přes Everest Base Camp do Nepálu“. Více se o připravovaném festivalu a programu dozvíte v pozvánce: Festival Cyklocestování 2012 zve na projekce a nebo na stránkách www.cyklocestovani.cz
Tomáš Rusek se věnoval ultramaratonu. Startoval v podnicích, jejichž náročnost si mnozí z nás neumí vůbec představit. V nehostinných podmínkách absolvoval stovky kilometrů a připsal si na své konto i nemálo vítězství - například v 700 Mil New York, Masochist Mountain Trail v USA, 90 Mile Beach na Novém Zélandu, v australském Colac, nebo v Himalájském běhu na 100 mil v Indii. Poznávání u něj vždy bylo možná i důležitější, než případná vítězství. Připravoval proto pro další běžce týdenní ultramaratony v Sikkimu, na Novém Zélandě, v Oregonu a dalších místech. Někteří z vás se s ním možná potkali jako s průvodcem cestovních kanceláří.
Na festivalu Cyklocestování zavzpomíná Tomáš Rusek na svou cestu Tibetem do Nepálu. Narozdíl od Romana Šinkovského, který se pokusil proniknout z Číny do Tibetu na kole, Tomáš Rusek a Věra Gazárková do Lhasy z Pekingu doletěli. I když bez problémů to - jak se jistě dozvíte na přednášce – také nebylo...
Ve Lhase cestovatelé zaznamenali zbytky Dalajlámovy přítomnosti v Potale i Norbulingce, setkali se s prostrujícími buddhistickými poutníky u nejposvátnějšího tibetského chrámu Džókhang i s prodejci zázraku jarca gunbu. Ponoříte-li se do vyprávění doplněného obrazovou projekcí, cestou na kole po Friendship Highway se vykoupete v Brahmaputře, navštívíte posvátná tyrkysová jezera, nejvyšší tibetskou stúpu Kumbum v Gjance, sídlo pančenlámů Tašilhunpo v Žikace a malé kláštery bez turistů, kde se díky vstřícným mnichům přiblížíte buddhismu nejvíce. Společně s vypravěčem se můžete pokusit proniknout i do duše kočovníků při pití slaného máslového čaje, vyšplhat se do několika pětitisícových sedel s výhledy na hlavní Himalájský hřeben, poprat se s horskou nemocí a projet přes nejvýše položený klášter na světě Rongbuk a meditační jeskyni Padmasambhavy až do základního tábora pod severní stěnu Everestu, kde strávíte krušnou noc. "Přes málo používané sedlo Lamna La, kde nepohrdneme pomocí místních kočovníků, se vrátíme zpět na hlavní trasu Friendship Highway do Tingri, kde zažijeme zemětřesení. Na cestě lemované polorozpadlými pevnostmi si procítíme malou vesničku Menpo. Zdoláme další pětitisícová sedla, vychutnáme si všudypřítomné vodopády v Bráně do pekla a dramatickou změnu klimatu při nejdelším (a nejnamáhavějším!) sjezdu na světě přes tibetsko-nepálskou hranici až do subtropického Barhabise," slibuje Tomáš Rusek. A pokud zbude čas, přijde řeč i na aktuální situaci Tibeťanů „doma“ i v exilu a možnosti cykloputování okolo posvátné hory Kailáš.
Tomáš Rusek bude hostem festivalu Cyklocestování vždy v pátek, tedy 25. února ve Frýdku-Místku a 17. března v Hradci Králové. Kompletní program festivalu 2012 naleznete zde.
Foto: archiv festivalu Cyklocestování
Související články
- Tip na vánoční dárek: kniha Evropou na kole
- Nový rekord ve výjezdu na himalájské sedlo Khardung La
- Cestovatel Andrew Sykes o cestě na kole ze Španělska do Norska
- Nová mapa dálkových cyklotras EuroVelo
- Festival Cyklocestování už o víkendu v Hradci Králové
- Festival Cyklocestování již tento víkend ve Frýdku-Místku
- Zkouška odvahy i test vztahu: český pár vyráží do mrazivé přírody Laponska
- Začátek nových dobrodružství s cyklokaravanem
- Pozvánka na Cyklofest 2016 + program
- Z Berlína do Vídně. 600 kilometrů nonstop.