Výlety

Vodáckým rájem z Třeboně do Třeboně

Vodáckým rájem z Třeboně do Třeboně

Další tip na rodinné cyklotoulky po Třeboňsku nás zavede do jeho „hlavního města“ - Třeboně, odkud vyrazíme na okružní jízdu. Budeme projíždět okolo vodácky proslulých lokalit, jakými jsou Stará a Nová řeka, pokocháme krásou jihočeských rybníků a podíváme se do nitra Schwarzenberské hrobky. Trasa je nenáročná, dlouhá vlídných 36 km.

Vítkovci, páni z Rožmberka, Jakub Krčíř z Jelčan, Petr Vok, Matěj Kopecký i Josef Kajetán Tyl a mnoho dalších osobností zanechalo nesmazatelný otisk na lesku a slávě půvabné jihočeské Třeboně, která je startovním i cílovým místem naší cesty, a která rozhodně stojí za prohlídku. Jelikož je Třeboňsko krajem cyklistickým, a na kole tu jezdí kde kdo, není problém popojíždět centrem i při prohlídce města. Na nutnost sesednutí vás obvykle upozorní tabule (nádvoří zámku) či vaše vlastní ohleduplnost. Za vidění stojí nejen centrum města, zámecký areál a park, pivovar, ale také rybník Svět a samozřejmě též architektonicky zajímavá hrobka rodiny Schwarzenberků. Výlet pak lze zakončit třeba v Třeboňských lázních Aurora (krytý bazén se slanou vodou, whirlpooly, tobogán, chrliče, vodní hřib, vyhřívaná lehátka atd.).

 

Z Třeboně kolem Ženicha a Vdovce k Nové řece

 Z Třeboně vyrážíme po modré turistické značce směrem Nová a Stará Hlína (vyjet lze přímo z centra nebo od železniční zastávky Třeboňské lázně). Modrá nás vyvede z hustěji obydlené oblasti k Slupskému rybníku, mineme barokní kapli sv. Víta a po vcelku nenáročné stezce míříme k dalším rybníkům Vítek a Rožmberk za obcí Nová Hlína. Romantická cesta po hrázi Vítka nás dovede až do Staré Hlíny, kde se lze dle potřeby občerstvit v restauraci u rozcestí se zelenou značkou. Zde se vydáváme dále po zelené přes pěkný kamenný most z 18. století, klenoucím se nad záplavovým územím rybníků Vítku a Rožmberka (v pohádce „Byl jednou jeden král“, se z tohoto mostu sypala a sůl, v další pohádce „Z pekla štěstí“ si z něj „zaskákal“ do vody zlý král a princezna.). Zelená turistická značka nás bude provázet zhruba 3 km poklidnou silničkou mezi rybníky Starý a Nový Vdovec, Vyšehrad a Stolec, až k dalšímu zajímavému mostu (Stříbřický) u rozcestí s červenou značkou. Buď můžeme udělat malou, asi 1 km dlouhou zajížďku k památníku Emy Destinnové, nebo se rovnou nechat „unášet“ po proudu líné Nové řeky… 

 

Novořecké močály, přírodní rezervace Stará řeka i legendární jez smrti

Červená značka nás pozve na takřka 5 km dlouhou dokonalou cyklostezkou podél vodáky oblíbené Nové řeky (umělý vodní kanál vybudovaný v 16. století, spojuje Lužnici s Nežárkou), cestu lemuje chráněné stromořadí, lučinaté břehy střídají listnatý les a mokřady. Celé koryto kanálu během staletí dokonale splynulo s přírodou. Po 4,5 km se napojuje žlutá značka a pomalu se ocitáme v rezervaci Stará řeka s unikátní faunou i florou. Červená značka nás převeze přes Dlouhý most, za kterým pokračujeme asi 1km lesem k rybníku Starý hospodář. Dále jedeme okolo Starého jezera, po levé straně míjíme romantickou Starou myslivnu, až dorazíme na silničku s rozcestím se zelenou. Po níž pokračujeme do obce Kostky. Projedeme vesničku, míjíme vodáky obávaný a křížky „vyzdobený“ jez Pilař a další „občerstvovnu“. Po zelené značce pak pokračujeme až k železniční stanici s hospůdkou.

 

 

 

Rajská cesta a naučná stezka Okolo Třeboně

Od zastávky Chlum u Třeboně následujeme žlutou turistickou značku po v lese zachumlané Rajské cestě. Asi po 3 km jízdy se dostáváme na rozcestí s modrou značkou, prudce zahýbáme na modrou doprava, odkud nás čeká zhruba 9 km po naučné cyklistické trase Okolo Třeboně. Jedeme lesní cestou v bažinaté oblasti protkané Černou, Zlatou a Železnou stokou. Naučná stezka nás dovede až k Opatovickému mlýnu a rybníku (vhodný na koupání). A konečně se blížíme k architektonicky zajímavé Schwarzenberské hrobce s 26 šlechtickými rakvemi. Šestiúhelníková stavba leží v pěkném parku vhodném k odpočinku. Odtud je to již jen necelý kilometr po zelené i modré značce do centra půvabné Třeboně a bohatým spektrem odpočinkových aktivit.

Start i cíl: Třeboň
Délka trasy: 36 km
Obtížnost: lehká

Povrch: asfalt, rovné polní a lesní cesty, hráze rybníků
Vhodné kolo: trekkingové, horské
Občerstvení: desítky restaurací v Třeboni, restaurace ve Staré hlíně, u jezu Pilař a u železniční stanice Chlum u Třeboně

Doprava: vlakem, autobusem, autem

Zajímavosti: hráze rybníků, památkově chráněné mosty u St. Hlíny a Stříbřický, chráněné stromořadí u Nové řeky, přírodní reservace Stará řeka, Schwarzenberská hrobka

Aby se děti nenudily: nepřeberné možnosti krátkých zastávek u rybníků a řek (koupání je možné v Lužnici, Opatovickém rybníku a rybníce Svět), pěkné hřiště nedaleko zámeckého parku v Třeboni, slaný bazén v Třeboni, možnost projížděk na koních v zámeckém parku a vyjížděk na loďkách na rybníku Svět (obvykle až v letní sezóně)

Naše rada: vyhraďte si čas na procházku Třeboní, bezvadně se relaxuje v lázních Aurora se slanou vodou

 

 

13.07.2011 - V Česku - autor: Martina Machová - 14265x

Související články

  1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
  2. Písečtí cyklisté usilují o vybudování trailu v Píseckých horách
  3. Bohemian Gran Fondo se znovu pojede první říjnovou sobotu
  4. K nové rozhledně na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce
  5. Vrchařská koruna jižních Čech 2015
  6. Rovinky a silnice z jihočeské Lomnice nad Lužnicí
  7. Kašperskohorský okruh po šumavských silnicích a stezkách
  8. Stezka korunami stromů a Alpská vyhlídka: okruh z Frymburku
  9. Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu
  10. Cyklistika boří hranice: projeďte Horní Rakousko a jižní Čechy

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama