Vojenský újezd Libavá se otevře cyklistům
Na jediný den v roce, v rámci již tradiční akce Bílý kámen, se otevřou hranice střeženého vojenského výcvikového prostoru Libavá veřejnosti. Letos tomu tak bude 28. dubna 2012. Na cyklisty zde čeká na 140 kilometrů tras.
Letos tomu bude již podevatenácté, co se do vojenského výcvikového prostoru Libavá mohou legálně vydat návštěvníci z řad turistů a cyklistů. Ti všichni tak mohou v rámci akce Bílý kámen vyrazit na mnoho zajímavých míst za hranicemi jinak celoročně uzavřeného vojenského újezdu s rozlohou přes 300 čtverečních kilometrů.
Vojenský výcvikový prostor Libavá vznikl před více než padesáti lety. Ve zdejších obcích žili do roku 1945 téměř výhradně Němci, kteří byli po druhé světové válce vystěhováni. V okolí Města Libavá pak vznikl největší vojenský újezd svého druhu na Moravě. Během jeho existence byly opuštěné vesnice postupně zdemolovány, a to včetně četných historických památek, kterými byla řada kostelů, kaplí i polních křížů, vodních a větrných mlýnů i tradičních selských usedlostí. Výjimkou likvidace vesnic v dnešním výcvikovém prostoru Libavá se stalo pouze Město Libavá a bývalé obce Heroltovice, Luboměř pod Strážnou, Kozlov a Slavkov.
Z desítek větrných mlýnů se zachoval jen Siedlerův větrný mlýn v samotném Městě Libavá. Dalším mementem se stal například barokní poutní kostel ve Staré Vodě, který jako jediný zbyl z bývalé stejnojmenné obce, byť byl sám velmi poničen. Přitom zde vedle něj stávaly i velké piaristické koleje. Po odchodu sovětských vojáků se počalo s opravami kostela, první pouť novodobé historie se zde konala 28. září 1991 a i díky prostředkům rodin bývalých německých obyvatel je po etapách opravován dále. Kousek od kostela najdete pak Královskou studánku a nad ní stojí zrekonstruovanou kapli Sv. Anny.
Pro Libavou je typická nedotčená příroda. Uzavření újezdu pro potřeby armády paradoxně znamenalo velký rozvoj v této oblasti a výcvikový prostor je dnes známý jako významný krajinný celek pro výskyt ohrožených druhů ptáků, zvěře i květeny. Však je také Libavá zařazena do soustavy evropsky chráněných ptačích území Natura 2000. I proto je akce Bílý kámen zajímavou příležitostí do prostoru vyrazit a přitahuje každoročně lidi z celé republiky. Vloni se akce i přes nepříznivé počasí zúčastnily dva tisíce zájemců.
Letošní 19. ročník Bílého kamene se uskuteční sobotu 28. dubna. Pro pohyb v prostoru však platí několik pravidel. Povinností všech cyklistů je používat při pohybu ve vojenském prostoru na kole cyklistickou přilbu. Vezměte si s sebou také občanský průkaz nebo pas. Trasy si naplánujte tak, aby jste hranice vojenského újezdu opustili do 16 hodin.
Na jednom z osmi vstupních stanovišť zaplatíte vstupní poplatek 30 korun a kromě stvrzenky, jíž možná budete potřebovat se při kontrole vojáky prokázat, obdržíte mapku cest, po nichž je možné se ve vojenském prostoru pohybovat (stáhnout si ji můžete zde). Celkem je připraveno 140 kilometrů tras. Děti do 10 let mají vstup zdarma.
Vstupy do vojenského újezdu jsou povoleny:
- od obce Mrsklesy (prezentace v kulturním domě)
- od Velkého Újezdu a Daskabátu
- 200m severně od Kozlova směrem k prameni Odry
- od železniční zastávky Smilov ve směru na Velkou Střelnou
- v Městě Libavá od Domařova
- v Nových Oldřůvkách nad Budišovem
- v Kovářově od Potštátu
- ze Zeleného kříže nad Kozlovem
Pro rodiny s dětmi jsou znovu připraveny autokary, které budou vyjíždět z Velké Bystřice, Mrskles, Hluboček, Hranic, Oder a Olomouce.
Více informací, detailní pokyny i mapu vojenského výcvikového prostoru Libavá naleznete na stránkách www.akcebilykamen.cz
Související články
- V Prostějově spustili službu sdílených kol
- Rozhlednou roku 2016 je Bukovka u Rapotína
- Vojenský újezd Libavá se 1. května opět otevře cyklistům
- Na kole do vojenského újezdu Libavá letos jen 1. května
- Vrchařská koruna Jesenicka 2015
- Cyklostezek v Přerově přibývá, už mají bezmála 25 kilometrů
- Nové trasy na Rychlebských stezkách
- Projeli jsme novou cyklostezku z Olomouce do Šternberka
- Vojenský újezd Libavá: na kole v zakázané zemi
- Služební cesta na kole přes tři pohoří