Výlety

Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu

Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu

Parné léto přeje v této části toku řeky Vltavy především kajakům, raftům a dalším vodním dopravním prostředkům. I cyklisté si zde ale přijdou na své, tak proč nepřijmout pozvání do perly jižních Čech...

Malebná krajina tvořená meandry Vltavy a obrysy hor, zároveň ale i historická města a cenné památky. Ne nadarmo je tato oblast jižních Čech tolik významným turistickým centrem, do něhož každoročně míří tisíce lidí. Každý si tu najde to své - milovníci historie a památek se mohou dosyta nabažit návštěvami hradů, zámků, klášterů a dalších pamětihodností. Sportovci mohou splavit Vltavu, věnovat se pěší turistice či cykloturistice a třeba si také čas od času odskočit k prohlídce některé z místních památek. Český Krumlov, Rožmberk i Vyšší Brod, přes které vede popisovaná trasa, totiž možností a lákadel nabízí nepočítaně...

Je jen na vás, kterým směrem se vydáte. Jestli trasu v samém srdci jižních Čech projedete tak, jak ji popisujeme, tedy z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod až k lipenské nádrži a nebo se spustíte v opačném směru, tedy po proudu Vltavy. Délka trasy je necelých 50 kilometrů.

 

Český Krumlov - Rožmberk nad Vltavou

 

Český Krumlov je vhodným východiskem z několika důvodů. Leží nedaleko od Českých Budějovic, kam se dá pohodlně dojet vlakem, autem i autobusem, a i samotný Český Krumlov je dopravně dobře dostupný. Také je oblíbenou zastávkou vodáků, takže nabízí i příjemné skloubení cyklistiky a sjíždění řeky (o tom více níže). A navíc toto město zkrátka stojí za vidění. Středověké centrum města pod Blanským lesem je obklopeno meandry Vltavy a kromě městské památkové rezervace je jak známo zapsáno i na seznamu světového dědictví UNESCO. Systém ulic s pravidelným náměstím a renesanční radnicí je nezměněn od doby založení města, to znamená někdy od konce 13. století. Navíc je ve městě hodně zachovalých městských domů vystavěných v gotickém, renesančním a barokním stylu. O zámku se zámeckou zahradou, který je po Pražském hradě nejrozsáhlejším zámecký areálem v Česku, ani nemluvě.

 

Z centra Českého Krumlova se vydáte po cyklostezce č. 12 po levém břehu Vltavy směrem na Slupenec, kde budete projíždět okolo stájí s koňmi a útulnou hospůdkou s vyhlášenou kuchyní. Cyklotrasa vás povede členitým terénem, po většinou zpevněné asfaltové cestě přes Spolí, Zátěs, Práčov a Dubovou až do Zátoně, kde je oblíbený vodácký kemp. Z velké části vede cyklotrasa společně s červenou turistickou značkou, špatně odbočit či zabloudit zde prakticky nemůžete. Otevírat se vám budou pěkné výhledy jak do kaňonu Vltavy, tak i zpět k Českému Krumlovu a hoře Kleť, která se nad městem tyčí do nadmořské výšky 1083 metrů a je tedy nejvyšší horou Blanského lesa (i na ni se dá vyrazit na kole - více v článku Na nejvyšší horu Blanského lesa).

Ze Zátoně, kde býval brod na bývalé Linecké stezce při vltavském brodu, je třeba znovu vystoupat na hřebínek nad Vltavou, kde se vám začnou opět otevírat výhledy na Novohradské hory v dálce. Okolo Čeřína dojedete až do Rožmitálu na Šumavě, kde se cyklotrasy dělí. V nohách máte asi 20 kilometrů a do Rožmberka nad Vltavou, kam máme namířeno, by se dalo dojet i oklikou přes Trojany a Rybník nebo kratší cestou (cca 8 km) po cyklotrase č. 1188, která vás dovede do tohoto města na břehu Vltavy po cestách zcela bez provozu. Projíždět budete okolo metlické obory, kde při troše štěstí zahlédnete některé kusy z chovaných daňků či muflonů.

Foto: autor

 

Seznam stránek článku:

 1. Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu
 2. Z Rožmberka nad Vltavou k jihočeskému moři
31.07.2018 - V Česku - autor: Tomáš Gladiš - 29255x

Související články

 1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
 2. Písečtí cyklisté usilují o vybudování trailu v Píseckých horách
 3. K nové rozhledně na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce
 4. Vrchařská koruna jižních Čech 2015
 5. Rovinky a silnice z jihočeské Lomnice nad Lužnicí
 6. Kašperskohorský okruh po šumavských silnicích a stezkách
 7. Stezka korunami stromů a Alpská vyhlídka: okruh z Frymburku
 8. Cyklistika boří hranice: projeďte Horní Rakousko a jižní Čechy
 9. České rovinky: 4 tipy na nenáročné výlety
 10. Z Tábora do Hluboké nad Vltavou

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

 1. avatar
  #2 kevin Compton - vloženo: 13.12.2023 v 09:43:53

  SEO Gators offers professional SEO services that drive results. Our team of experts is dedicated to improving your online visibility and increasing organic traffic. With a proven track record of success, we implement cutting-edge strategies to boost your website's rankings on search engines. Trust SEO Gators for top-notch professional SEO services that deliver measurable growth for your business.

  https://seogators.com/technical-seo-services/

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 Stanislavrottner - vloženo: 03.08.2018 v 14:34:35

  Myslíte že by to byl moc dlouhý výlet kdybychom to vzali přes Frymburk (http://hotel-lipno.cz/cs/) ?

  odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama