Výlety

Z Tábora do Hluboké nad Vltavou

Z Tábora do Hluboké nad Vltavou

Devadesátikilometrová trasa vhodná pro trekingová či krosová kola nabízí spojení krásné přírody, historických památek a dalších zajímavostí, na které po cestě z bývalé husitské bašty Tábora až do turisticky atraktivní Hluboké nad Vltavou narazíte.

Druhé největší město Jihočeského kraje Tábor, který je spojován s historií husitského hnutí, nám slouží jako východisko cyklistické trasy s cílem v Hluboké nad Vltavou. K výletu dlouhému 90 kilometrů nás inspirovaly webové stránky Nadace Jihočeské cyklostezky, na kterých jsme tip na tento výlet našli. I na konci léta, kdy jsme do jižních Čech vyrazili, byly dny ještě dlouhé a teplé, takže ani takové porce kilometrů jsme se nazalekli.

Tábor, jehož centrum je památkovou rezervací, láká nejvíce turistů především kvůli Husitům. Jde však o velmi staré město s kořeny sahajícími hluboko do historie, v jehož centru i okolí najdete mnoho památek. Město nabízí přehlídku hned několika architektonických slohů, Husitské muzeum, podzemní chodby a další zajímavosti a není proto od věci si na prohlídku města ležícího u řeky Lužnice vyhradit klidně celý den. Dalším doporučením od nás je stáhnout si do mobilního telefonu aplikaci Mobilní průvodce městem Tábor, která je nabízena zdarma (více zde). Díky aplikaci získáte celou řadu doporučení, kam v Táboře zajít, detailní mapu města i s GPS navigací, informace o historii města, památkách, přírodních zajímavostech, otvíracích dobách a kro toho i tipy na turistické atraktivity a výlety.

 

Doporučená cyklotrasa vede z Tábora do Chýnova, kde se můžete z trasy na chvíli odpojit a zajet se podívat do místních jeskynních prostor. Chýnovská jeskyně byla v roce 1868 vůbec první turisticky zpřístupněnou jeskyní v Česku, historie objevování a zpřístupňování z druhé půlky 19. století na vás dýchne během prohlídky, při níž se v podzemí pohybujete po kamenných schodištích z té doby (více zde).

Z Chýnova se přes obec Choustník, nad níž se vypíná zřícenina rožmberského hradu (jediný dvouhrad v Čechách), Tučapy a Myslkovice, kde můžete obdivovat renesanční zámek, dostanete do Soběslavi. Město ležící na křižovatce kdysi významných obchodních stezek leží přibližně v půlce celého výletu a tak je vhodným místem k občerstvení. Milovníky italské kuchyně nadchne Pizzeria Rosa, kterou doporučujeme, možností k občerstvení je však v soběslavských restauračních zařízeních vícero.

 

Cestou dále do cíle naší cesty projíždíme přes Soběslavská blata - unikátní lokalitu s ukázkami lidové architektury v Čechách. K charakteristickým znakům tzv. „selského baroka“ patří bohatá výzdoba štítů většiny budov poukazující na někdejší bohatství obyvatel tohoto kraje, například v Záluží, Mažicích a nebo v Zálší, kde je střed obce se starou zástavbou dokonce vyhlášen vesnickou památkovou rezervací.

V Dolním Bukovsku se napojujeme na cyklistickou trasu č. 12, která vede přes Popovice, Radnice, Líšnici a Poněšice až do Hluboké nad Vltavou. Projíždět přitom budete hustými lesy okolo Poněšické obory proslulé chovem jelení zvěře. Obory v okolí Hluboké nad Vltavou zakládali Schwarzenbergové. Poněšická obora, která byla založena v roce 1853, je ale dnes honitbou Ministerstva zemědělství ČR.

 

V samotné Hluboké nad Vltavou, která se rozkládá na obou březích řeky Vltavy a její historie je spojena s královským hradem Přemysla Otakara II. z půlky 13. století, stojí za viděnou zcela stoprocentně. Největší dominantou, která se při vyřčení jména města většině turistů vybaví, je právě hrad, který v průběhu historie změnil svou podobu v renesanční sídlo a následně už za Schwarzenbergů získal tvář v duchu romantické novogotiky podle vzoru anglického Windsoru. V zámku je celoroční turistický provoz a během prohlídky jeho prostor si můžete prohlédnout bohatý interiér s cenným nábytkem, ukázky jedinečné řezbářské práce, velké množství obrazů, vzácných goblénů, uměleckého skla a porcelánu.

Při výčtu největších zajímavostí Hluboké nad Vltavou nesmíme opomenout ani zámecký park v anglickém stylu s mnoha vzácnými dřevinami a nebo bývalou jízdárnu, kde sídlí Alšova Jihočeská Galerie s expozicí jihočeského gotického umění, výstavou holandského malířství a výstavami českého moderního umění dvacátého stoleté. Příznivci myslivosti si jistě nenechají ujít návštěvu lesnického a mysliveckého muzea v barokním loveckém zámku Ohrada. Děti zase může zaujmout ZOO.

 

V Hluboké nad Vltavou se můžete jak dobře najíst, tak také nalézt místo k noclehu. Město je plné restauračních i ubytovacích kapacit a může vám skvěle posloužit nejen jako místo k aktivnímu odpočinku, ale i jako výchozí bod k dalším cyklistickým toulkám po síti cyklotras v okolí města. A na Šumavu je to odtud coby kamenem dohodil. Více na oficiálních stránkách města (www.hluboka.cz).

Bližší informace včetně detailního itineráře trasy, mapy a profilu převýšení naleznete na www.jihoceske-cyklostezky.cz (v PDF).

 

31.10.2012 - V Česku - autor: redakce - 10442x

Související články

  1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
  2. Písečtí cyklisté usilují o vybudování trailu v Píseckých horách
  3. K nové rozhledně na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce
  4. Vrchařská koruna jižních Čech 2015
  5. Rovinky a silnice z jihočeské Lomnice nad Lužnicí
  6. Kašperskohorský okruh po šumavských silnicích a stezkách
  7. Stezka korunami stromů a Alpská vyhlídka: okruh z Frymburku
  8. Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu
  9. Cyklistika boří hranice: projeďte Horní Rakousko a jižní Čechy
  10. Silničkami zeleného Křivoklátska

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / jameswilliamson

Why Do Students Look for Online Exam Helpers?

Jízdní kola / sumitihomelen

Loans borrowing without collateral

Reklama