Závod na kole kolem světa? Životní jízda a zážitek třeba i pro vás
Race the World je zbrusu nový projekt a formát, jehož první díl se uskutečnil vloni v listopadu v USA. Je to první týmový cyklistický závod s podporou, jehož cílem je přivést cyklisty a účastníky závodu na zajímavá místa po celém světě.
Koncept Race the World se zrodil v hlavě Garyho Willise v roce 2012. "Projížděl jsem na kole Chile a Patagonii a ta úžasná místa a scenérie a také cesty, které mě přivedly na cyklisty možná dosud neobjevená místa, mi vnukla myšlenku přivést cyklistický závod na podobně odlehlá a zajímavá místa," napsal o Race the World Gary Willis. Vymyslel tedy projekt, v rámci kterého umožní cyklistům závodit na všemožných místech po celém světě. O veškerou logistiku se jim postará tým pořadatelů, aby se cyklisté mohli soustředit jen na své výkony a zážitky.
První ročník Race the World se uskutečnil vloni v listopadu v USA. Zúčastnilo se ho 16 jezdců ve dvou týmech, na něž čekalo 13 etap dlouhých 200-300 kilometrů skrz pouště, hory, nížiny, i hluboká údolí. Závodníci odstartovali 1. listopadu a projeli osmi státy USA - Arizonou, Novým Mexikem, Texasem, Louisianou, Mississippi, Alabamou a Floridou. Závodilo se formou individuálních erzet, mezi jimiž mohli cyklisté volit vlastní, příjemnější tempo, ale také formou týmové jízdy, v níž startovali nejméně tři ze členů týmu. Vítězem se stalo družstvo, které v součtu měřených úseků dosáhlo nižšího času. A letos se jím stali cyklisté týmu Garin.
Organizátor zajistí ubytování, kola, sportovní výživu a dokonce i oblečení. Na cyklistovi tak je připravit se na akci po fyzické i psychické stránce a ujistit se o tom, že podobné nasazení může zvládnout. Po každé etapě čeká na cyklisty kemp se sprchami, připraveným jídlem a informačními briefingy pro další den. Startovné není levné, vyjde na sedm tisíc dolarů, ale je to jako si koupit exkluzivní zájezd u cestovní kanceláře. Ryzí ultramaratonci by byli zklamáni.
Kdo se takové akce účastnil? Třeba pár, který chtěl nevšedně oslavit 25. výročí svatby. A nebo žokejka, která po těžkém úrazu hlavy už nemohla sednou do sedla koně a vyměnila jej za jízdní kolo. A nebo dvaasedmdesátiletý lékař, který neváhal ke startu dorazit až z Kanady - většina ostatních účastníků pocházela ale z Velké Británie. Z dosud neznámých lidí udělal tento závod přátele a připravil jim zážitky, které dle jejich slov změnily jejich životy a jejich vnímání života.
První ročník ukázal, že o podobnou akci je mezi cyklisty zájem. Organizátor proto plánuje v příštích letech uspořádat Race the World i na jiných kontinentech - v Evropě, střední Asii, jihovýchodní Asii... Věří, že podobnou fyzickou i psychickou výzvu rádi přijmou cyklisté z celého světa, kteří by se jinak na některá místa na kole třeba ani nevydali.
Podle Garyho Willise je akce otevřena pro každého a tak pokud vás projekt zaujal, otevřete si stránky Race The World, kde se o připravovaných ročnících dočtete více. A nebo mrkněte pro inspiraci na videa kanálu Race the World na YouTube.
Související články
- Jarní Kypr znovu láká na trénink a závody, obnovuje Sunshine Cup
- ČeskOOkolo - jedinečný cyklozážitek napříč Českem
- 3 tipy na skvělé cyklotrasy v Evropě
- Cestovatel Andrew Sykes o cestě na kole ze Španělska do Norska
- Češi mapují v Africe stezky pro horská kola
- Chcete vyjet na Mount Everest?
- Za opravdovým poznáním: cyklozájezdy s CK Kudrna
- Vychytávky na výlety aneb pohoda a jídlo všude na cestách!
- Plánujete dovolenou na kole? Nezapomeňte na dobré pojištění
- Dvě trasy sítě Eurovelo se dočkají změn