Výlety

Znojemská vinařská stezka na kole

Znojemská vinařská stezka na kole

Pozornost velké části národa se teď upíná k jižní Moravě. Jako každý rok se do této bašty vinařství v Česku vydávají lidé ze široka daleka, mnozí z nich i s koly. Ze Znojma se můžete vydat na nejdelší vinařskou stezku, která měří 165 kilometrů a spojuje pětapadesát obcí.

Projekt Moravských vinařských stezek jsme již na stránkách Kolo.cz opakovaně zmiňovali. Stezky této sítě měří v součtu 1200 kilometrů a vinou se malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. Na páteřní Moravskou vinnou stezku je napojeno deset okruhů, z nichž nejdelším je Znojemská vinařská stezka. Chcete-li se vydat na cestu mezi vinařskými městečky s typickými sklepními uličkami a zajímají vás kromě vína i historické a přírodní památky, je třeba právě tato trasa tipem pro vás na pěkně strávený prodloužený víkend na jižní Moravě.

 

Znojemská vinařská stezka propojuje relativně rozdílné části oblasti. V severní části začínající v Moravském Krumlově se budete pohybovat po převážně rovných silničkách a cestách mezi poli a vinicemi. Samotné výchozí místo si mnozí vybavují především kvůli sporům o Slovanskou epopej Alfonse Muchy, ale Moravský Krumlov se svou městskou památkovou zónou a historickým jádrem, byť poničeným při druhé světové válce, si návštěvu zaslouží.

Cyklostezka vás zavede do Olbramovic, obce s dlouhou tradicí pěstování vína, jež je dokonce spojena s křesťanskou misií sv. Metoděj. Pěstování vína tu připomínají i boží muka ze 16. století s vinařskými symboly na podstavci, přitom obec je na samé hranici vinařského regionu, neboť dále na severozápad se již víno nepěstuje. Cestou ke Znojmu naopak vinic přibývá – v Miroslavi se můžete zastavit podívat na místní zámek a židovský hřbitov, zámek je i ve Višňové, Horní Dunajovice zase lákají na šikmou věž kostela.

 

V Prosiměřicích se cyklotrasa rozděluje – jedna větev míří přes Práče do Lechovic s poutním kostelem, o němž se mluví jako o barokní perle Moravy. Bělostné průčelí s červenými věžemi kostela Navštívení Panny Marie je vidět už z dálky při cestě ze Znojma do Brna či Moravského Krumlova a tradice poutního místa se k této stavbě váže už tři století. Z Lechovic pokračuje stezka do Hrušovan a Hraběti a následně se připojuje k páteřní Moravské vinné stezce.

Pokud se z Prosiměřic vydáte na jihozápad, dojedete až do Znojma, jednoho z center celého regionu a druhého největšího města Jihomoravského kraje. Město je městskou památkovou rezervací a velké množství památek, z nichž mnohé jsou na seznamu kulturních památek ČR, chytí za srdce. Například rotunda svaté Kateřiny z 12. století, Národní kulturní památka České republiky, má zachovalé nástěnné malby z roku 1134, za zmínku ale stojí i další znojemské kostely, měšťanské domy a Loucký klášter.

 

Dominantou města je samozřejmě také Znojemský hrad a turisty láká také Znojemské podzemí ze 13. až 17. století, které je největším systémem podzemních chodeb a sklepů v České republice. Předpokládá se, že sklepní systém byl využíván k uskladňování vinných sudů, piva a zemědělských produktů, v dobách ohrožení však poskytl úkryt obyvatelům města a v místě dvoulodního sálu pod bývalou radnicí bývala mučírna. Měří v součtu skoro 30 kilometrů, návštěvníci se však dostanou jen do zlomku z celkové délky katakomb. Více se o městě dozvíte v prostorách informačního centra v Radniční věži, kde poskytují kompletní informační i technický servis pro cyklisty.

Ze Znojma míří stezka do Národního parku Podyjí, kde kopíruje meandry řeky Dyje a využívá především zpevněné a lesní cesty v blízkosti meandrů řeky Dyje.Za mokra doporučují pracovníci turistického centra absolvovat tuto část stezky spíše na horském kole.

 

Že víno je nejen obživou, ale i celoživotní láskou místních obyvatel, můžete cítit v každém z měst, které navštívíte. Především o oblasti jižně od Znojma, obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice a Šatov, kde je větší část obce památkově chráněnou zónou venkovské architektury, se mluví jako o typických s autentickou podobou hospodářských staveb a nejlepšími víny, které se na jižní Moravě rodí.

16.10.2015 - V Česku - autor: redakce - 13763x

Související články

  1. Kam letos vyrazit na vinobraní?
  2. Tip na výlet: jižní Morava
  3. Nevstupovat! Vinaři zamykají vinice!
  4. Hudba na kole, festival Concentus Moraviae nabídne 15 zastávek
  5. Putování za burčákem a Tour de Burčák 2016
  6. Na kole po stopách Cyrila a Metoděje
  7. V sobotu 19. září se koná Tour de burčák 2015
  8. Cyklostezka Brno-Vídeň, součást dálkové trasy EuroVelo 9
  9. Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska už 20. září
  10. Na kole za kvalitním vínem v Evropě

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama