Výlety

Hřeben Javorníků na kole s průvodkyní Káťou

Hřeben Javorníků na kole s průvodkyní Káťou

Valašsko je cyklistům zaslíbené. Potenciál tohoto krásného koutu na východě České republiky je pro cestovní ruch veliký a díky Valašské rekreologické společnosti se zde výrazně rozvíjí služby pro cyklisty. Vyzkoušeli jsme jednu z nabízených služeb, a to vyjížďku s průvodcem.

O Valašsku jsme toho již na našich stránkách napsali nemálo. Krajina, v níž se malebnost a drsnost snoubí v nebývale křehké rovnováze, učarovala již mnoha návštěvníkům této oblasti a i my se sem proto vracíme velmi rádi. Díky nedávno vybudované Cyklostezce Bečva i širokému výběru turistických a cykloturistických značek je navíc Valašsko ideální destinací pro příznivce jízdy na kole.

V rámci Dnů horské cyklistiky na Valašsku se můžete na hřebeny a do valašských kotárů vydat i s místními průvodci, kteří zde znají doslova každý kámen. My jsme se s průvodkyní Káťou Sobotkovou vydali na jeden ze šperků Valašska – hřeben Javorníků. Ten měří celý od Čadce k Horní Lidči asi 60 kilometrů, na českém území zasahují Javorníky jen malou částí.

 

Do Velkých Karlovic jsme tentokrát přijeli v menší časové tísni a pokud jsme chtěli stihnout onu hřebenovku projet za světla, museli jsme se snížit k tomu, aby nás na hřeben vyvezla dodávka. Naším východiskem se stává horské středisko Kasárne, jež své jméno dostalo pole vojáků, kteří zde v první polovině 19. století střežili hranice a bránili šíření epidemie asijské cholery z Uher na Moravu. Dnes je to oblíbené centrum pro lyžaře, kde - jak se dozvídáme - se první lyžaři začínali spouštět ze svahů už za první republiky. Dostat se sem samozřejmě dá i na kole, a to buď po asfaltové cestě z Velkých Karlovic a nebo mnohem malebnější a příjemnější cestou okolo přírodní rezervace prales Razula do Sedla pod Lemešnou a odtud po hřebenové červené turistické značce na Kasárna (více zde).

 

Vysedat, jsme na místě. Zapnout tretry, nasadit přilby, utáhnout popruhy na batohu a vyrážíme. Prvních pár stovek metrů do sedla Butorky vede po asfaltu, ale pak už je to čistý terén. Odbočujeme vpravo a po červené značce míříme na první vrchol, který dnes zdoláme, a to Veľký Javorník.

Pohled do mapy dává vytušit, že jsme už na slovenském území. „Osada Kasárna i její okolí byly předmětem dlouhých jednání při dělení republik. Nakonec připadla tato oblast Slovensku, a to i přesto, že většina nemovitostí tady patří českým občanům,“ vypráví po cestě naše průvodkyně. Pak náš rozhovor na chvíli končí. Stoupání na Veľký Javorník totiž zvyšuje tepovou frekvenci a navíc je výjezd i poněkud náročnější na techniku, takže se každý z nás plně soustředí na jízdu.

 

Z hřebene se nám naskýtají krásné výhledy. „Před námi je Soláň a hřeben Vsetínských vrchů. A támhle v dáli můžete vidět Smrk a Lysou horu, nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd,“ ukazuje Káťa. Máme štěstí na počasí. Je solidní viditelnost a Beskydy tak máme jako na dlani. Po krátkém občerstvení znovu roztáčíme kola a pokračujeme dále po hřebeni. Vyšlapaná cestička se klikatí mezi stromy a klečí, váhat kam jet nemusíme ani jednou. Tu a tam jsou zarostlé úseky prostřídané holými loukami, odkud se nám znovu otevírají nádherné kulisy okolních hor.

 

Na Stratenci (nebo chcete-li po česku Ztracenci, 1055 metrů nad mořem) proto nemůžeme vynechat výstup na dřevěnou rozhlednu, z níž je možné pohodlně dohlédnout jak na českou, tak i na slovenskou stranu hranice. Vedle rozhledny, která tu stojí teprve pár let, jsou postaveny tři kříže. Ty tu stojí o něco déle – roku 1969 zde byl tento památník postaven na počest památce tří padlých vojáků z 3. května 1945, kteří zahynuli při osvobozování Velkých Karlovic. Mimochodem Valašsko bylo za války jednou z bašt partyzánů, kteří těžili ze znalosti hor, jež jim poskytovaly útočiště. Příliš se neví, že právě v okolí Velkých Karlovic svedli partyzáni v roce 1944 obrovskou bitvu s německými vojsky.

 

Po lesní kamenité cestě sjíždíme na rozcestí Bukovina a následně do sedla Příschlop, kde se napojíme na žlutou turistickou značku a po loukách nad Velkými Karlovicemi příjemně klesáme. Ani to nedrncá, neboť jsme využili nabídky půjčovny v Bike Parku Kyčerka a vezeme se na celoodpružených kolech Specialized Epic.

Znovu se nám otevírají nádherné výhledy. Velké Karlovice, na které z hřebene shlížíme, patří svou rozlohou 82 km² mezi největší obce České republiky. „Svého času byly dokonce větší než Brno,“ doplňuje naše průvodkyně zajímavý fakt k obci se dvěma a půl tisíci obyvatel.

 

Když později opouštíme turistickou značku, nezbývá nám, než se spolehnout na naši průvodkyni. Hravým sjezdem s vyjetou pěšinkou na jedno kolo nás vede až k horní stanici lyžařského vleku na Kyčerce. První jízdu v Bike Parku Kyčerka tedy máme zadarmo. Ale věřte, že u jedné jízdy zdaleka nezůstalo. Bike Park Kyčerka na vlastní kůži jsme si vychutnali naplno.

 

Další tipy na výlety najdete zde: http://www.trails.cz/cs/trasy/

06.09.2012 - V Česku - autor: Tomáš Gladiš - 11844x

Související články

  1. Vrchařská koruna Valašska letos i s beneficí
  2. Spojte podzimní cyklistiku s Karlovským gastrofestivalem
  3. Noční přejezd Javorníků: ojedinělá MTB vyjížďka na Valašsku
  4. Vrchařská koruna Valašska pokračuje v překonávání rekordů
  5. Vrchařská koruna Valašska 2016 bude rekordní
  6. Účastníci a příznivci Vrchařské koruny Valašska se sešli na Soláni
  7. Vrchařská koruna Valašska 2016 startuje 2. dubna
  8. Vrchařská koruna Valašska 2016: zážitky i poznání
  9. Ve Velkých Karlovicích si můžete na výlety půjčit elektrokolo
  10. Novinky pro cyklisty ve Zlínském kraji a na východní Moravě

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama