Výlety

Třeboňsko: stvořeno pro rodinnou cyklistiku

Třeboňsko: stvořeno pro rodinnou cyklistiku

Plánujete dovolenou v tuzemsku, ideálně na kolech? Hledáte rovinatou, přesto však zajímavou krajinu protkanou sítí klidných cyklostezek vhodných pro celou rodinu? Vyražte na Třeboňsko! Užijete si lesů, historicky cenných rybníků, udržovaných vesniček se sympatickými hospůdkami, ale především desítek kilometrů nenáročné cyklistiky.

 

Na Třeboňsko jezdím již dvě desítky let, strávila jsem zde se svým mužem „svaťák“ (odmaturovali jsme kupodivu oba) i svatební cestu (po 15 letech od svatby jsme se nezabili) a pravidelně tu trávíme každý rok alespoň týden, často po návratu z nějaké sportovně náročnější dovolené. Třeboňsko je pro nás zkrátka fyzický i duševní „ relax“. Odpočinete si tu jak na kole, tak v kajaku či kánoi na líně tekoucí Lužnici, o ranní či večerním běhání po rovinatém lesním terénu ani nemluvě. Pokud zatoužíte po kultuře, můžete zajet do Třeboně, na Hlubokou nebo do Veselí nad Lužnicí, kde se přes léto koná nejeden divadelní i hudební festival. Jediné, co na Třeboňsku nenajdete, jsou hory.

 

 

 

Kam se určitě zajet podívat

 

Soustava Rybníků: Vlkovský, Krajina, Překvapil, Sebekov, Pražský, Rod, Měkký, Naděje, Láska, Víra, Dobrá Vůle, Blaník:

Tyto rybníky najdete v souvislém pásu mezi Veselí nad Lužnicí a Lomnicí nad Lužnicí, ať mezi nimi pojedete v jakémkoliv pořadí, vychutnáte si takřka do dna ty nejhezčí místa z Třeboňska. Ale pozor, zde se obvykle nejezdí na výkon, ale pro krásu a klid duše, jež vám zprostředkují šťavnaté zelené lesy, rybníky, rákosí, volavky i staleté stromy majestátně lemující věkovité hráze.

 

Hráz rybníka Rožmberk

Rožmberk je největším rybníkem ve střední Evropě. Na konci 16. století jej nechal vybudovat rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Obyvatelé velké části Třeboňska panu Krčínovi a zhruba 800 dělníků vděčí i za to, že jejich domovy v roce 2002 nezatopila ničivá povodeň. Rožmberská hráz je lemovaná věkovitými duby, poskytne vám výhled na celou vodní plochu i věžičky nedaleké Třeboně. Stezka vedoucí po hrázy (směrem na Starou hlínu) vás zavede do pěkných lesů protkaných luxusními cyklostezkami. Po cestě opět „potkáte“ několik dalších rybníků, např. Nový, Hodějovský, Starého vdovce, Vyšehrad, Stolec apod.

 

Cyklostezka podél Nové řeky

Cyklostezka podél tzv. Nové řeky mezi pomníkem Emy Destinnové a Novořeckou baštou patří mezi další z velmi pěkných cest pro pěší (i s kočárky!) a cyklisty. Stezka vede po břehu Nové řeky (vodáci vědí…) za níž se rozprostírají chráněné Novořecké močály. Druhou stranu trasy lemuje les.

 

Naučná cyklostezka „Okolo Třeboně“

Poznávací okruh s 22 zastávkami s in­formačními tabulemi je dlouhý 39 km. Informační tabule mají zvídavému cyklistovi představit Třeboňsko se vším, co je pro něj typické:rybníky a rybniční soustavy, lesy, rašeliniště, mokřady a samozřejmě i jihočeskou faunu i flóru. Nechybí ani informace o historickém vývoji kraje. Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí před branami města, to lze bez potíží prozkoumat i na kole. Více o cyklostezce ve městě najdete na www.trebonsko.cz/cyklisticka-stezka-treboni. Z kola budete muset slézt jen na nádvoří zámku a u Schwarzenberské hrobky.

 

Mnoho dalších tipů na výlet i zajímavá místa najdete na www.trebonsko.cz

 

 

 

Půjčovny kol ČD v Třeboni

Železniční stanice Třeboň, celoročně, tel. 724 495 533

  • Po – Pá, 5:20 – 8:10, 9:45 – 13:00 a 13:30 – 17:30
  • So – Ne, 7:55 – 8:20, 9:45 – 13:00 a 13:30 – 17:30

 

Železniční stanice Třeboň Lázně, celoročně, tel. 972 552 665

  • Po – Pá, 5:15 – 7:40, 9:45 – 13:00 a 13:30 – 17:30
  • So – Ne, 7:45 – 10:20, 11:45 – 13:00 a 13:30 – 17:30

Více na www.trebonsko.cz/pujcovny-kol-cd-v-jiznich-cechach

 

Ubytování: stany, chaty, penzióny

Možností ubytování je na Třeboňsku nepřeberné množství; od nejlevnějších veřejných tábořišť (např. proslulé vodácké v Majdaléně nebo maličký kemp s chatkami u Lužnice ve stejnojmenné obci), přes větší kempy u rybníka Svět ve Třeboni či u rybníka Dvořiště nebo ve Staňkově. Pro několikadenní dovolenou s dětmi je dobrou volbou ubytování v soukromí. Bez problémů si zde můžete pronajmout chatu či se ubytovat v nějakém menším rodinném penziónu ve vesničce s ideální polohou pro výlety (např. Lužnice, Val, Klec, Frahelž apod.). I na Třeboňsku jsou samozřejmě hotely a penzióny, kterým bych se však vyhnula v případě, že nejsou zasazeny do krajiny a seberou vám tak s ní přímý kontakt. Za přírodou pak musíte krkolomně dojíždět i s kolem autem.

 

 

Několik tipů na aktivní léto:

Koupaliště Hluboká nad Vltavou, mu.hluboka.cz/docs/cz/koupalisten.xml

Festival Okolo Třeboně, www.okolotrebone.cz

Třeboňský divadelní festival,www.tdf.cz

Krytý lázeňský bazén Aurora se slanou vodou, www.aurora.cz
Pískovny u Veselí nad Lužnicí, koupání (i naturisté!)

Rybářské slavnosti na Třeboňsku, www.trebonsko.cz/rybarske-slavnosti-2011

 

06.08.2018 - V Česku - autor: Martina Machová - 42326x

Související články

  1. Na břehu Lipna vyroste nová cyklostezka
  2. Písečtí cyklisté usilují o vybudování trailu v Píseckých horách
  3. K nové rozhledně na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce
  4. Vrchařská koruna jižních Čech 2015
  5. Rovinky a silnice z jihočeské Lomnice nad Lužnicí
  6. Kašperskohorský okruh po šumavských silnicích a stezkách
  7. Stezka korunami stromů a Alpská vyhlídka: okruh z Frymburku
  8. Z Českého Krumlova přes Rožmberk a Vyšší Brod k Lipnu
  9. Cyklistika boří hranice: projeďte Horní Rakousko a jižní Čechy
  10. České rovinky: 4 tipy na nenáročné výlety

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 Lešek - vloženo: 24.04.2016 v 15:26:13

    Příjemné a cenově dostupné ubytování Třeboňsko kousek od pomníku Emy Destinové poskytuje hotel Nežárka (http://www.hotel-nezarka.cz). Užijí si tady nejen milovníci české kultury a historie, ale i houbaření, cyklistiky či koupání.

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama