Výlety

Vsetínské vrchy: valašský šperk na horském kole

Vsetínské vrchy: valašský šperk na horském kole

O trase ze Vsackého Cábu k sedlu Soláň se říká, že je to pro horská kola jedna z nejhezčích částí Vsetínských vrchů a bikerský šperk Valašska. Jeli jsme se tedy na hřeben mezi Rožnovskou a Vsetínskou Bečvou přesvědčit, zda je tomu skutečně tak.

Město Vsetín je ze všech stran obklopeno kopci. Leží totiž na úpatí Hostýnských,  Vizovických a také stejnojmenných Vsetínských vrchů. A právě do Vsetínských vrchů, kde se mimo jiné rozkládá rozkládá CHKO Beskydy, jsme se vydali zmapovat jejich hlavní hřbet. Průvodci nám přitom byli cyklisté ze vsetínského klubu VSK Vsetín.

Vsetínské vrchy jsou geomorfologicky podcelkem Hostýnsko-vsetínské hornatiny a jako součást vnějších Západních Karpat patří do oblasti Západních Beskyd. Od Moravskoslezských Beskyd jsou Vsetínské vrchy na severu oddělené takzvanou Rožnovskou brázdou (údolí Rožnovské Bečvy), od Hostýnských vrchů a Javorníků je odděluje Vsetínská Bečva. Středem pohoří se táhne hřbet s vrcholy Vsacký Cáb (824 m n.m.), Soláň (861 m n.m.) a nejvyšší horou pohoří je Vysoká (1024 m n.m.).

Do blízkých Javorníků jsme vás již dříve článkem rovněž pozvali – Vsetínské vrchy a Javorníky na horském kole.

 

 Start ve Vsetíně nebo v sedle Dušná

Při plánování vašeho výletu je možné si za místo startu zvolit několik míst. Dostanete-li se na něj autem, máte velmi volnou ruku. Jednou z možností je nechat auto například v sedle Dušná mezi Vsetínem a Bystřičkou. Odtud se pak již na kole můžete po červené turistické značce (cyklotrasa 6120) vydat k horské chatě Vsacký Cáb. Pro ty z vás, kdo autem nedisponují nebo jej chtějí nechat doma, je tu však i jiná možnost - město Vsetín na úpatí Vsetínských vrchů je totiž velice dobře dostupné i vlakem, neboť tudy vede hlavní trať na Slovensko, a České dráhy umožňují ve většině vlaků přepravu jízdních kol. Na Dušnou si tedy můžete vyšlápnout po krásné asfaltové cestě (značená jako cyklotrasa 46) s minimálním provozem.

Horská chata Vsacký Cáb, která stojí na důležité křižovatce turistických a cykloturistických tras v nadmořské výšce 820 metrů, je strategickým bodem trasy. Můžete si zde odpočinout po náročném výšlapu na hřeben, občerstvit se v příjemné hospůdce. Byla postavena v letech 1927 – 1928 a následně několikrát přestavována, nachází se jen kousek pod samotným vrcholem hory Cáb (841 m n.m.).

 

Od Vsackého Cábu na Soláň

Od chaty pokračujeme po žluté TZ a zároveň cyklotrase č. 6120 nejdříve na rozcestí Ptáčnice, kde již začíná ta pravá hřebenová stezka, která je oním vyhlášeným šperkem Vsetínských vrchů. Stezka, po níž jedeme, je podle tradice značení KČT označena červenou barvou (hřebenová). Střídá se na ní písčitý a hliněný povrch, sama stezka se nápadně klikatí mezi smrky a navíc kličkujeme mezi volnými kameny a kořeny, takže jízda po hřebínku je velmi zábavná. Trasa je ale členitá i z pohledu vertikálního, chvíli se jede do kopce, chvíli z kopce – proto nestačí jen točit řidítky a šlapat, ale je potřeba takřka pořád řadit a brzdit.

Pod vrcholem Lušovka odbočuje vpravo cyklotrasa 6120 dolů do údolí Dinotice. My ale dále pokračujeme po červené turistické značce přes Lušovou, odkud jsou krásné výhledy na rožnovskou stranu, a Beskyd až po rozcestí Vsacká Tanečnice (911 m n.m.). Zůstáváme na hřebeni a pokračujeme proto po červené značce rychlým sjezdem a pár terénními vlnkami k Soláni, v zimě velkému lyžařskému středisku.

 

 

 

Kam dál?

Křižovatka na Soláni je dalším rozcestím, kde máte více možností kudy se vydat. Máte-li již terénu dost, žlutá turistická značka vás dlouhým sjezdem po široké šotolinové cestě zavede do obce Karolinka, kde bývala proslulá sklárna. Odtud můžete využít nedávno otevřené cyklostezky podél Vsetínské Bečvy, po níž se rychle a „bezbolestně“ dostanete zpět do Vsetína k autu. A nebo se do Vsetína můžete dostat i vlakem.

 

 

Máte-li však dost sil a jízda na horském kole vás ve stimulujícím prostředí Vsetínských vrchů stále ještě baví, pokračujte po hřebeni dále – nebudete litovat! Otevřou se vám totiž nádherné výhledy na Beskydy a Javorníky, užijete si jezdivých cestiček a po červené TZ se můžete dostat přes nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Vysokou až na Třeštík, k rozhledně Čarták nebo na hraniční česko-slovenské sedlo Bumbálka. I cestu zpět se díky široké nabídce cyklotras, na horském kole většinou bez problémů sjízdných turistických značek a málo frekventovaných silnic lze vymyslet tak, abyste nemuseli jet celý hřeben stejnou cestou nazpět. I když ani to rozhodně není nuda!

Pokud se do oblasti Vsetína a okolí chystáte na jediný den, určitě si popsaný hřeben nenechte ujít. Je vhodné na tomto místě ale zmínit, že jediný den na projetí všech místních krás nestačí. Vsetínské vrchy vám i díky svým sousedním hřebenům mají co nabídnout a zcela jistě jsou vážným námětem i na delší dovolenou. Strávit ji můžete například v některé z pravých valašských roubenek…

 

 

 

Zajímavé vrcholy na trase

  • Cáb nebo také Vsacký Cáb (841 m n.m.) - samotný vrchol není dostupný po značené trase, pod ním se však nachází známá Chata Vsácký Cáb nabízející občerstvení i ubytování. Na jihovýchodních svazích Vsackého Cábu se rozkládá přírodní rezervace Kutaný a na západních svazích přírodní rezervace Halvovský potok, která chrání zbytky starých jedlobukových porostů.
  • Vsacká Tanečnice (911 m n.m.) - součást hlavního hřebene Vsetínských vrchů. Své jméno prý hora získala podle pohanských obřadů s tancem a obětováním, které zde probíhaly. Na vrcholu se nachází pomník připomínající tragickou smrt osmi zajatých partyzánů na blízkých samotách Šerhovny v roce 1944.
  • Soláň (861 m n.m.) - vrch asi 10 kilometrů jihovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm a 4 kilometry severozápadně od Velkých Karlovic. Na vrcholu byla v listopadu roku 2006 vystavěna zvonička, kterou navrhoval Ing. arch. Jiří Kotásek, CSc. - i díky ní nabízí Soláň daleký rozhled. Někdy se Soláni přezdívá „vrch umělců“, neboť v Čarťácké hospodě pod vrcholem se scházeli významní malíři, spisovatelé a hudební skladatelé - Jiří Mahen, Jan Drda, František Podešva, Jan Kobzáň, Alois Schneiderka, Karel Hofman. Hospůdka s nabídkou očerstvení včetně valašských specialit jako je kycelica, klobásy, frgály a nebo "valašské zlato" slivovice. V okolí Soláně bylo mimo jiné natáčeno několik filmů: Portáš, Děvče z Beskyd, Zítra se bude tančit všude, Advent. 
  • Benešky (855 m n.m.) - rozcestí červené a modré turistické značky jihovýchodně od obce Horní Bečvy. Nabízí výborný výhled Javorníky, navíc je zde pramen vody. Za první republiky se zde nacházel geografický střed Československa.
  • Vysoká (1024 m n.m.) - nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů. Pramení pod ním Rožnovská Bečva (k prameni vede odbočka, kterou lze v případě zájmu pěšky absolvovat). Z vrcholu je nádherný výhled, byť jej tedy v posledních letech již ztěžují smrky, které od 80. let 20. století, kdy byl původní les vykácen, výrazně povyrostly.

 

Foto: autor

01.08.2011 - V Česku - autor: Tomáš Gladiš - 20836x

Související články

  1. Vrchařská koruna Valašska letos i s beneficí
  2. Noční přejezd Javorníků: ojedinělá MTB vyjížďka na Valašsku
  3. Vrchařská koruna Valašska pokračuje v překonávání rekordů
  4. Vrchařská koruna Valašska 2016 bude rekordní
  5. V Beskydech vznikla síť 10 nabíjecích stanic pro elektrokola
  6. Účastníci a příznivci Vrchařské koruny Valašska se sešli na Soláni
  7. Nový cíl pro milovníky rozhleden: Prašivá v Beskydech
  8. Vrchařská koruna Valašska 2016 startuje 2. dubna
  9. Vrchařská koruna Valašska 2016: zážitky i poznání
  10. Na kole za hvězdami na nejtemnější místo republiky

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 Matějka2016 - vloženo: 11.07.2016 v 14:45:31

    Měli jsme možnost minulý týden absolvovat cyklovýlet z Čartáku na Vsacký Cáb a musím říct, že tato trasa je určena spíš pro zkušené a zdatné cyklisty na horských kolech, rozhodně ne pro rodinný výlet. Trasa vede z kopce, do kopce, z větší části kamenitá , a to i z kopce, takže bylo třeba v podstatě stále přibržďovat. Hlavně jedna část byla dost prudká, takže jsme museli slézt z kola. Když už se našel kus cesty, kde byla zpevněná hliněná cesta, většinou na nás čekalo velké bahno,ale s tím už se tak nějak počítalo. Taky jsme trefili, že se právě těžilo dřevo, tak jsme museli táhnout kola do kopce přes les, přes kořeny stromů. Nakonec jsme, naštěstí bez úrazů, dorazili na Vsacký cáb. Tam na nás čekalo příjemné občerstvení a výborná kuchyně.

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama