5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
Jak kaši ozvláštnit, především když chceme, aby stále zůstala zdravá bez přidaných umělých barviv a ochucovadel? A zároveň nám nadále chutnala a nezevšedněla?
Krom sportovců se k přírodním snídaním a svačinám stále více přiklánějí i lidé, kteří den netráví na trati nebo v posilovně, ale u svých korporátních počítačů. A je to jedině dobře. Jedním z důvodů je možná i rychlá příprava, takže člověk hned po ránu nemusí přemýšlet, co si má připravit. Pokud si oblíbíte kaše, tak ostatně nemusíte mít ani obavy, že byste si nadrobili do klávesnice.
U kaše však po čase vyvstane ta stejná otázka jako u jiného ranního jídla - Jak kaši ozvláštnit, především když chceme, aby stále zůstala zdravá bez přidaných umělých barviv a ochucovadel? Pokud máte rádi cereální instantní kaše, můžete vyzkoušet zkombinovat jednotlivé druhy. Například české cereální kaše Nomina zakoupíte v devíti příchutích, mají kaši jáhlovou, pohankovou, ovesnou, rýžovou, špaldovou, vícezrnnou, čirokovou, lahodnou a samínkovou. Druhá možnost je naučit se pracovat s dostupnými přírodními surovinami, inspirací vám můžou být naše tipy.
- Sezónní salát
Víceméně celoročně si můžete do kaší přimíchávat jakékoliv druhy ovoce, protože v supermarketech narazíte na jahody nebo třeba mango i v zimě. Pokud ale holdujete ovoci, které má zrovna svou sezónu, bude vaše podzimní varianta stát asi zejména na jablkách, ke kterým se skvěle hodí skořice a med. Letní variantu můžete vytvořit z jahod, borůvek a malin, které můžete doladit třeba javorovým sirupem.
- Přesnidávková variace
Jedná se asi jednu z nejnáročnějších příprav, pokud si tedy ovocné pyré nebo přesnidávku nekoupíte v obchodě. Kaše skvěle dochutí rozmixované ovoce, přitom si pokaždé můžete namíchat rozdílné druhy tuzemských i zahraničních odrůd. Rozmixované ovoce si můžete připravit do uzavíratelných lahviček na pár dní dopředu, takže budete mít na následující dny snídani vyřešenou.
- Sušené ovoce
Sušené ovoce obsahuje dostatek cukrů, takže přírodní kaše dokáže chutně osladit, a zároveň z tekutého pokrmu vytvoří částečně tuhou stravu výraznější chutě. Mezi neoblíbenější druhy sušeného ovoce patří rozinky, brusinky, švestky a meruňky.
- Med a přírodní sirupy
V případě, že s přírodními cereálními kašemi teprve začínáte, budou se vám nejspíše zdát málo sladké. Med a sirupy nejsou pouhým sladidlem, ale i rychlým zdrojem energie, který je velmi důležitý i před sportovním výkonem. Pokud máte ale sedavé zaměstnání, měli byste sladidly šetřit. Velmi oblíbeným sladidlem jsou u kaší medy luční i lesní, a poté javorové nebo kokosové sirupy.
- Ořechy a semínka
Existuje řada druhů ořechů, můžete znát ořechy vlašské, lískové, kešu, para, burské, pistáciové, kokosové nebo pekanové a každý z těchto druhů můžete kombinovat v kaši. Ořechy mají dostatek vitaminů, minerálů a železa, takže působí příznivě na srdeční a cévní choroby, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a stimulují nervovou soustavu. To jsou hlavní důvody, proč byste je měli mít v jídelníčku. K ořechům pak můžete doplnit další vydatné suroviny jako jsou slunečnicová, dýňová nebo jiná semínka, v poslední době například oblíbená chia nebo quinoa (vždy potřeba předvařit).
Tato semínková varianta chutná většinou těm jedincům, kteří mají rádi slanější variantu kaše.
Související články
- „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
- Jak je to s tukem v potravě?
- Strava.com už není jen pro chytré mobily
- Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
- Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
- Cyklisté, chraňte svoje oči!
- Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
- Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
- Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
- Cyklistika a vegetariánství