Aromaterapie pomůže i unavenému cyklistovi
Ucpaný nos a cyklistika jdou jen těžko dohromady. Pomoci může eukalyptová nebo borovicová silice. Zmoženému tělu zase uleví horká koupel s několika kapkami mátové, eukalyptové či zázvorové silice. A dokonce lze řešit i nateklé a bolavé nohy či nehty na nohou napadené plísní.
Věrnými společníky a pomocníky v mém běžném fungování bývají 2 – 3 esenciální oleje (malé lahvičky), bez kterých mě na ulici ani v lese nepotkáte. Vždy s sebou vozím universální levanduli, která je antiseptická, má mírné antibiotické i antivirové účinky, bezvadně s ní ošetříte spáleniny, opařeniny, drobné ranky a jakékoliv hmyzí kousance (neutralizuje jedy a odpuzuje hmyz), navíc působí mírně analgeticky a také hezky voní. V poslední době mi též „život zachraňuje“ hřebíčkový olej, který vždy 100 % zastaví bolest doprovázející nekontrolovatelný růst mých velmi loudavých „moudráků“. Třetí olej v mém příručním zavazadle bývá sezónní; v zimě mě v metru a autobuse provází vzduch čistící eukalypt nebo borovice (kapu si je na šálu). V létě mě osvěžuje citrón či grep. Esenciální oleje mi několikrát „pomohly z bryndy“ i tehdy, když jsem to se sportováním přepískla, nebo jsem nějak nevybíravě potrápila svoje záda. Pojďme se tedy podívat, jak nám může voňavá aromaterapie (která rozhodně není jen pro holky) pomoci při regeneraci i prevenci v případě, že nás po sportu všechno bolí a pálí.
Aromaterapie – rostlinné silice a oleje
Aromaterapie je léčebná metoda využívající biologické aktivity rostlinných silic na organismus. V aromaterapii se pracujeme s aromaterapeutickými preparáty, jejichž základem jsou: rostlinné silice (tzv. „éterické oleje“) a rostlinné oleje.
Silice a oleje jsou chemicky naprosto rozdílné látky. Rostlinné oleje, běžně využívané např. při přípravě jídel, patří mezi tuky. Rostlinné silice (získávané např. tzv. suchou destilací) jsou těkavé, nestálé a vodou nemísitelné kapaliny, jež se bezvadně rozpouštějí v rostlinných olejích, čehož se využívá se při masážích. Dále se rozpouštějí také v lihu, což je důležité zejména pro výrobu parfémů. Za účelem přípravy koupele je mísíme s medem, smetanou či hydrofilním olejem.
V aromaterapeutické praxi jsou nejobvyklejšími léčebnými postupy masáže, koupele a inhalace. A právě uvolňující masáže a příjemně teplé relaxační koupele mohou být výtečným pomocníkem při regeneraci i prevenci sportovně aktivního jedince. V obou případech se pak využívá specifického účinku rostlinné silice přidané do základního masážního oleje či do koupele.
Praktické rady a typy pro sportovce (cyklisty)
Na kole s rýmou
Na límec bundy (šátek apod.) si kápněte kapku eukalyptu nebo máty peprné, čajovníku, borovice, rozmarýnu či levandule, bude se vám alespoň malinko lépe dýchat. Zvýšená ventilace výborně napomůže intenzivní inhalaci a uvolnění dutin. Vybraná silice vám však musí vonět, ne vás otravovat. Místo aplikace se nesmí otírat o pokožku.
Namožené svaly
Nejjednodušším lékem na namožené svaly je odpočinek, horká koupel a masáž. Do masážní směsi (viz. níže) přidejte 5 kapek silice máty peprné, 5 kapek eukalyptu a 5 kapek zázvoru. Mátu, eukalypt, borovici i levanduli lze použít i bez míchání s dalšími silicemi.
Bolavá chodidla a nohy
Ke koupeli bolavých chodidel nám postačí větší lavor, 5 kapek tymiánu nebo rozmarýnu a lžíce jedlé sody. Obojí rozpuštěné v teplé vodě.
Nateklé bolavé nohy
Nateklé nohy si říkají o koupel studenou, s 5 kapkami levandule.
Plíseň na nohou
Nohy, nehty a nehtová lůžka náchylné k plísním pravidelně ošetřujeme několika kapkami tea tree (lze již koupit i jako miniaturní „roll-on“). Po koupeli nohy pečlivě vysušíme a potíráme neředěnou silicí. Tu lze preventivně kápnout i do bot (tretry) či na ponožku.
Syndrom karpálního tunelu
Obtíže může alespoň částečně eliminovat masážní směs připravená z 30 ml rostlinného panenského oleje, 2 kapek majoránky, 10 kapek levandule a 5 kapek eukalyptu. Vše před každou aplikací dobře promísíme a používáme ideálně ráno a večer.
Namožená záda
Pomoci může masážní směs z 30 ml rostlinného panenského oleje, 10 kapek rozmarýnu máty peprné, 5 kapek eukalyptu a 5 kapek zázvoru.
(Zdroj: Valerie Ann Worwood, Voňavá Lékárna. Jihlava, 2009)
Co potřebujete na přípravu MASÁŽNÍHO OLEJE a jak na to?
Potřebujete tzv. nosný olej, tj. rostlinný panenský olej, a rostlinnou silici či silice (tzv. esenciální olej) dle indikace. Pokud nechcete více investovat, postačí i panenský olivový, který máte v kuchyni. Nicméně bezvadné jsou i oleje: slunečnicový, mandlový, z meruňkových jader, jojobový, makadamový a mnohé další. Na silici se však již příliš šetřit nevyplácí.
Postup: dle velikosti masírované plochy si připravíme masážní směs – tj. 1 kapku silice na každý mililitr oleje (polévková lžíce má okolo 15 ml) a můžete směle masírovat.
Co potřebujete na přípravu KOUPELE a jak na to?
Pro přípravu koupele je nezbytné mít správné rozpouštědlo – tj. lžíci medu, smetany, tučného mléka či hydrofilní olej. Rostlinnou silici či silice (tzv. esenciální olej) dle indikace.
Postup: v malém množství rozpouštědla rozpustíme zhruba 8 kapek silice, promísíme a můžeme přidat do koupele, koupel opět promícháme. Relaxace v lázni by měla trvat 10 – 15 min. Pokud byste v koupeli pociťovali štípání či svědění, je silice špatně rozpuštěná a velké kapénky vám dráždí pokožku. V takovém případě koupel ukončete a osprchujte se.
Pár rad, než aromaterapii vyzkoušíte
- Na malé ploše pokožky, např. na vnitřní straně zápěstí, vždy nejdřív vyzkoušejte individuální citlivost
- Do koupelí používejte pouze pečlivě rozpuštěnou silici
- Silice neaplikujte neředěné přímo na pokožku. Několik výjimek však existuje, např. levandule a tea tree, avšak jen v indikovaných případech
- Silice kupujte pouze kvalitní, měly by být označeny latinským názvem rostliny, regionem původu, na lahvičce musí být dále uvedeno, že se jedná o 100% přírodní esenciální olej vhodný i k masážím. Nikdy nekupujte levné syntetické oleje vhodné pouze do aromalampy. Osvědčenými výrobci je např. levnější Salus (Saloos), ale i dražší Elinor, Eoné, Original Atok atd.
Zajímavé a odborně zpracované informace o aromaterapii i seznam registrovaných aromaterapeutů naleznete na www.aromaterapie.cz.
Související články
- „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
- Jak je to s tukem v potravě?
- Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
- Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
- Cyklisté, chraňte svoje oči!
- 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
- Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
- Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
- Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
- Cyklistika a vegetariánství