Automatické řazení na kole?
Zdá se vám těch páček na řidítkách někdy až moc a nevíte co s nimi? Bojujete občas s tím, že nevíte, jaký převod zvolit pro svou jízdu? Třeba i pro vás je určena novinka na cyklistickém trhu – automatické řazení pro jízdní kola. Především ta na elektřinu.
Řadicí systém pro cyklisty, který umožňuje přehazovat manuálně nebo i automaticky, představila před pár dny společnost Fallbrook Technologies. Její „inteligentní“ pohon s názvem NuVinci Harmony je inovací, která činí řazení na kole intuitivní činností. NuVinci Hormony vychází z již dříve představeného NuVinci N360™ a využívá všech jeho výhod, systém Hormony je ale navržen speciálně pro rychle se rozvíjející sortiment elektrokol.
Trnitá cesta k Harmonii
Již Leonardo da Vinci navrhl koncept automatického řazení, první podobný patent si zapsali až o několik set let Gottlieb Daimler a Karl Benz a teprve nizozemský výrobce nákladních automobilů DAF vytvořil první dostupnou automatickou převodovku pro automobily. Plynule variabilní řazení (continuously variable transmission, CVT) řadí v širokém spektru převodů a vybírá vždy nejefektivnější převodový poměr. Řazení od firmy Fallbrook je vlastně vylepšeným CVP – první takovou převodovku firma představila před čtyřmi lety, v roce 2010 pak představila lehčí, menší, lépe fungující a dostupnější NuVinci N360 CVP.
Nová éra startuje ale nyní, když dalším krokem vývoje je plně automatické řazení. Firma jej nazvala „Hormony“. Přináší výhody jako třeba monitory kadence šlapání a rychlosti kola, díky čemuž umí automaticky nastavovat převodový poměr k udržení optimální kadence šlapání. „Náš cíl byl jasný – přinést novou úroveň cyklistického řazení a zároveň jej zachovat snadným a intuitivním,“ řekl k vývoji novinky prezident cyklistické divize firmy Fallbrook Technologies Alan M. Nordin. Výrobci elektrokol tak nyní mají možnost nabídnout svým zákazníkům přesně to, co od nich očekávají.
Automat či manuál
Cyklisté si mohou vybrat ze dvou variant nového inteligentního řazení: základní (Base) a pokročilé (Advanced).
Varianta Base je pro cyklisty, kteří neradi řadí nebo mají zálibu v jednoduchosti. Zařízení ovládá jízdu tím, že převodovým poměrem udržuje kadenci šlapání, jakou si jezdec zvolí. Automatické řazení umožňuje zvolit kadenci pomalou, střední a nebo rychlou – volba probíhá jednoduše třemi tlačítky a více se již o řazení starat nemusíte.
Ovládání Advanced nabízí automatické i manuální řazení. V automatickém módu funguje systém stejně jako Base a nastavením převodových poměrů tedy udržuje kadenci šlapání dle přání jezdce. Volba kadence probíhá otáčením ovládání řazení a je zobrazováno pomocí LED displeje. Kadenci si tedy můžete navolit přesně takovou, jakou chcete, v širším rozmezí. Pro manuální ovládání stačí stisknout tlačítko „mode“ a displej se přepne do oranžového indikátorů kopců, kdy jezdec může řazení ovládat úplně sám.
„Zatímco zařízení Base přináší snadné šlapání a automatické řazení, Advanced dává jezdci větší flexibilitu a kontrolu systému. Někteří cyklisté rádi řadí sami dle svých potřeb, jiní nad řazením zase přemýšlet mnoho nechtějí,“ vysvětluje produktový manažer Chris Vasiliotis. Podle něj tak Hormony uspokojí všechny kategorie jezdců.
Některé značky jako Panther, Union a Simpel již svá elektrokola řazením Harmony pro rok 2012 vybavila. “Díky optimálnímu řazení Hormony se zlepší výkon motoru a baterie,“ řekl Kai Wippermann z firmy vyrábějící elektrokola značky Panter. A zakladatel švýcarského Simpelu pro změnu na adresu Hormony poznamenal: „Je to jako cestovat namísto ekonomické třidy business třídou. Řazení nebylo nikdy jednodušší“.
Foto: Fallbrook Technologies Inc.
Související články
- Dvě kola nominována v soutěži Designs of the Year 2013
- Chcete elektrokolo? Postavte si ho!
- Podle statistik prodejů kola válcují auta
- Inteligentní elektropohony BionX pro jízdní kola
- Prodeje elektrokol překvapují i v těžké době
- Nejdelší cesta na elektrokole odstartovala
- Vídeň dotovala 7800 jednostopých elektrovozidel
- Elektrokola pravděpodobně podraží
- Elektrokola jsou bezpečná, ale záleží na rychlosti
- VIDEO: Elektrokolo chce mít každý