Bojujte s únavou dojížděním do práce na kole
Till Roenneberg z mnichovské univerzity je profesorem chronobiologie a expertem na vliv světla na lidské cirkadiánní rytmy. Zabývá se tedy tím, jak čas a biologické hodiny ovlivňují naše životy. Potvrdil, že dojíždění na kole do práce vám dodá energii a radost do života.
Jedním z problémů, s nímž se lidé dnešní doby podle profesora Roenneberga často potýkají, je tzv. „sociální jet lag“. Kvůli používání budíků totiž trpíme nedostatkem spánku. Průměrně nám chybí jedna až dvě hodiny, u mladších lidí se ale může nastřádat až pětihodinové manko oproti starším kolegům, kteří vstávají do práce stejně jako oni. „Nejlepší by bylo změnit pracovní dobu a přizpůsobit ji individuálně našemu chronotypu. Pokud to není možné, musíme uvažovat více strategicky ve smyslu světelné expozice,“ nabízí řešení německý expert.
„Nejlepší cestou jak se cítit svěže je vylézt z bubliny a jet do práce na kole“ uvedl profesor Roenneberg z Institutu léčebné psychologie Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově. Cestovat do zaměstnání v autě nebo zkrátka jiném zastřešeném vozidle je podle něj špatné pro spánkové vzory. Nehledě na zácpy, znečištění vzduchu a další negativní dopady městské dopravy.
Čtěte také článek Neponocujte, budete tlustí a nemocní
Podle některých studií se také ukázalo, že dojíždění do práce na kole je výbornou prevencí nemocí a může snížit až o polovinu (!) počet pracovních dní, které zaměstnanci prostonají. Aktuálně prý stojí britské zaměstnavatele jeden den absence zaměstnanců 258 liber denně. Nadace Sustrans tedy vyčíslila úsporu na bezmála 14 miliónů liber ročně.
Podle výzkumu nadace, který proběhl v rámci kampaně „Support Cycling to Work“, rovných 68 % zaměstnanců, kteří do práce dojíždějí na kole, nechyběli v předchozím roce kvůli nemoci ani jeden jediný den. Podstatné ale je vytvořit cyklistům pro jejich dojíždění do práce potřebné zázemí. Některé požadavky jdou na vrub zaměstnavatele (stojany na kola, sprchy, apod.), jiné jsou k řešení ze strany města nebo státu (cyklostezky, půjčovny kol, orientační systém, mapy města, apod.).
Související články
- „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
- Jak je to s tukem v potravě?
- Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
- Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
- Cyklisté, chraňte svoje oči!
- 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
- Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
- Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
- Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
- Cyklistika a vegetariánství
A kolik dojíždí? já 45... Elektrokolo? |To je většina populace nemocná???
odpověz na tento komentářKdyž se podíváte na stránky internetového obchodu fitham .cz, tak tam najdete velký výběr elektrokol, městských, trekových, horských i skládacích. Vždy se podívejte na výkon a kapacitu baterie. U každého kola najdete i předpokládaný dojezd na jedno nabití baterie.
odpověz na tento komentářKde koupím kolo s tak velkým dojezdem do 40 tisíc korun?
odpověz na tento komentářPokud potřebujete elektro kolo s delším dojezdem, tak se určitě musíte dívat na výkon baterie na elektro kolo, které si vybíráte. V dnešní době už je normální koupit elektro kolo, které má dojezd okolo 150 km. Takové kolo s přehledem koupíte do 40 tisíc korun.
odpověz na tento komentářDelší dobu přemýšlím o pořízení kvalitního elektro kola. Chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti s elektro kolem a dokážete mi poradit, jak vybrat dobré kolo s dobrým dojezdem?
odpověz na tento komentář