Články

Bude český model "Cyklisté vítání" vzorem pro jiné země?

Bude český model "Cyklisté vítání" vzorem pro jiné země?

Certifikační systém "Cyklisté vítáni", který je v ČR zárukou určité úrovně služeb ve vztahu k cyklistům, funguje od roku 2005. V rámci Evropy patří u nás certifikace turistických zařízení k těm obtížnějším. I proto byla Nadace Partnerství pověřena k návrhu jednotného evropského systému.

V rámci veletrhu cestovního ruchu FITUR Madrid se uskutečnila další pracovní schůzka partnerů mezinárodního projektu Greenway4tour podpořeného Evropskou unií (DIGI Enteprise&Industry). Projekt má mimo jiné za cíl představit veřejnosti celoevropský manuál k certifikacím služeb na všech evropských cyklistických trasách a možností turistiky pro osoby s různými druhy handicapu. „Úkolem Nadace Partnerství, která je partnerem projektu, je analyzovat funkční národní systémy certifikací služeb pro cykloturisty a zpracovat návrh na spolupráci systémů v Evropě,“ říká Daniel Mourek, koordinátor mezinárodních projektů Nadace Partnerství a zároveň viceprezident Evropské cyklistické federace.

 

Certifikace typu Cyklisté vítáni rozvíjejí všechny země s rozvinutým cykloturistickým ruchem. „Kolébkou systému je Německo, ale tato značka se v různých obměnách objevuje od Finska až po Kypr,“ říká koordinátor certifikace v České republice, Petr Kazda z Nadace Partnerství s tím, že u nás certifikace existuje od roku 2005. Podmínky pro její získání patří v Evropě k těm obtížnějším. „V době, kdy u nás certifikace vznikala, fungovala už v Německu nebo v Rakousku. Vzali jsme si tedy to nejlepší z obou a vytvořili podmínky, díky kterým je certifikace zárukou kvalitních služeb pro cyklisty,“ vysvětluje koordinátor české certifikace Petr Kazda z Nadace Partnerství. I proto byla Nadace Partnerství pověřena Evropskou asociací Greenways a Evropskou cyklistickou asociací, aby shrnula zkušenosti své i z ostatních států a navrhla jednotný evropský systém.

Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Turistická zařízení, která projdou certifikací, jsou označena zelenobílou známkou s usmívajícím se kolem. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy jiných evropských zemí (např. např. Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku). Každé zařízení, které chce získat značku Cyklisté vítáni, musí splňovat určité podmínky. www.cyklistevitani.cz

Při navrhování systému bude vycházeno zejména z podmínek, které se objevují i u české certifikace – například možnost vyprání, prostor pro mytí kola nebo možnost zapůjčení základního nářadí. „Jednou z podmínek, které v českém systému dlouhodobě fungují, je povinnost restaurace s certifikací nabídnout alespoň jeden nealko „cyklonápoje“. Jeho cena nesmí přesáhnout cenu ostatních nápojů a piva,“ doplňuje Kazda.

Pravidla a podmínky certifikace by se ale měla vztahovat nejen na služby cyklistům, ale také na služby pro handicapované, kterých je v Evropě více než 50 milionů osob. S podobnými problémy při dovolených se setkávají i starší lidé, kteří potřebují pomoc asistenta (27% evropské populace), či rodiny s malými dětmi. „Podle britské partnerské organizace Sustrans například v roce 2013 připadlo celých 6 % výletů po národní síti stezek na lidi s handicapem,“ doplňuje Daniel Mourek.

 

Na právě uplynulém veletrhu cestovního ruchu FITUR v Madridu proběhla i prezentace české certifikace Cyklisté vítáni, a to v rámci workshopu s názvem „Greenways a cestovní ruch pro všechny“ za účasti ředitele sektoru služeb DG Enterprise & Industry Pedro Ortúna, partnerů z Evropské asociace stezek Greenways a dalších národních partnerů ze Španělska, Portugalska, Belgie a dalších zemí.

 

Zahraniční certifikace:

 

Ilustrační foto: Nadace Partnerství

08.02.2013 - O čem se mluví - autor: Press news - 3760x

Související články

  1. Soutěžte ve Velké zimní fotosoutěži vinařských stezek
  2. Podél stezek Greenways vyrostou nové panely i odpočívadla
  3. Nejlepší stezky Greenways jsou ve Francii, Velké Británii, Španělsku a Itálii
  4. Cyklistická síť EuroVelo se rozrostla
  5. Cyklisté, jsme opravdu vítáni?

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama