Domů » Rady

Rady

Cyklisté, chraňte svoje oči!

Cyklisté, chraňte svoje oči!

Špatná zraková korekce za řídítky může mít až fatální následky. Co ale když dioptrické brýle vadí při jízdě a čočky oči jednoduše nesnesou?

 

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Se zvyšujícími se teplotami vzduchu usedá do sedel oblíbeného dopravního prostředku denně desítky tisíc jezdců. Další čekají na období prázdnin. Mezi nimi se však najdou i spousty takových, kteří vědomě riskují zdraví své i svého okolí.

Zrak je u všech účastníků silničního provozu (ale i u většiny sportovců) jednoznačně nejdůležitějším smyslem. Proto při jízdě na kole jsou brýle důležité, podobně jako helma či jiné bezpečnostní prvky. Brýle chrání oči nejen před UV zářením, ale i před kamínky, prachem, drobným hmyzem a dalšími částicemi, které se mohou pohybovat vzduchem a zasáhnout oko. Pro cyklistiku jsou určeny speciální cyklistické nebo sportovní brýle, které dobře sedí, nekloužou z nosu, navíc jsou lehké a komfortní a často mívají výměnná netříštivá skla. Jejich barvu pak můžete volit podle aktuálních světelných podmínek. Tmavá skla jsou vhodná při prudkém slunci, čirá pro jízdu v podvečer a při špatných světelných podmínkách a žlutá skla jsou určena pro jízdu při snížené viditelnosti. 

 

Korekce zraku je nutností!

Při rychlém sportu, jako je cyklistika, je potřeba mít perfektní rozhled bez zkreslení a omezení, dokonalý odhad vzdálenosti a rychlosti blížících se i vzdalujících se objektů, dobrou prostorovou koordinaci... Avšak co dělat, pokud nosíte dioptrické brýle a při sportu se bez nich neobejdete? Nejste jediní, kdo takový problém řeší. Téměř 2/3 nositelů brýlí v České republice se s problémy při sportu již setkalo a někteří kvůli očním vadám ani nesportují. Blahodárného sportu se však netřeba zbytečně vzdávat! Stačí zvolit speciální brýle, kontaktní čočky nebo moderní řešení – laserovou nebo nitrooční operaci očí. Zbavit se dioptrií jednou pro vždy je skvělé nejen pro cyklistiku. 

Výběr ideálního řešení pro sportovce záleží na jeho požadavcích a také na jeho oční vadě. Vždy je možné řešit dioptrickou vadu brýlemi – pro sport, speciálními s netříštivými skly. Je možné také použít klipy. A samozřejmě existuje řešení v podobě kontaktních čoček. 

Avšak moderní medicína nabízí všem aktivním lidem elegantní řešení. Navíc maximálně bezpečné, bezbolestné a v současné době i finanční přístupné. 

 

Laser je nejbezpečnějším řešením

Dioptrickou vadu lze natrvalo vyřešit tím nejmodernějším způsobem - laserovou operací očí,“ říká docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize, a upřesňuje: „Pro sportovce je vhodná operace femtosekundovým laserem, který je zárukou nejvyšší přesnosti zákroku. Jedná se o velmi účinné řešení dioptrických vad, které je v současné době vítané u lidí všech věkových kategorií a zejména u těch, kteří žijí aktivním způsobem života. Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserové operace navíc je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní.“ 

Alternativou laserové operace je operace nitrooční, kdy je přirozená čočka vyměněna za umělou. „Moderní nitrooční čočky jsou vyráběny z materiálu, který je pro oko naprosto bezpečný. I samotný průběh operace je rychlý, bezpečný a bezbolestný. Pacient na sále stráví přibližně 15 minut a již druhý den na operované oko vidí,“ popisuje druhou skupinu metod na odstranění dioptrií MUDr. Radan Zugar z Očního centra Praha.“

 

„Nové oči“ se vyplatí

Pacient se vždy musí poradit s lékařem, které řešení je pro něj nejlepší. Jak z hlediska efektu, výhod a pohodlí, tak s ohledem na finanční náročnost. Pro finanční rozhodnutí si mohou pacienti udělat jednoduché srovnání. Cena laserová operace se pohybuje kolem 20 000 - 30 000Kč za jedno oko. Dioptrickou vadu to vyřeší jednou provždy a nejen pro sport. Navíc řada klinik nabízí možnost rozložit úhradu do několika splátek bez navýšení a potvrzují doživotní záruku. Kvalitní sportovní dioptrické brýle mohou přijít na několik tisíc korun, cena jednodenních kontaktních čoček se pohybuje asi kolem 400 Kč/30 kusů. Není to však jednorázový výdaj, čočky je nutné neustále (dle potřeby) dokupovat, u brýlí je časem nutná výměna skel, v případě ztráty, poškození apod. dokonce nákup nových. 

Na webových stránkách některých klinik mohou pacienti využít zajímavou pomůcku, která jim usnadní porovnání. Stačí zadat, jak dlouho člověka dioptrická vada trápí, jaké jsou jeho roční náklady na brýle a kontaktní čočky a okamžitě zjistí, kolik za ně již utratil a zda se laserová operace vyplatí. 

 

Ať už cyklista vybere jakoukoli možnost korekce zraku, jedno je jisté: oči musí mít každý, kdo usedne za řídítka, naprosto v pořádku. Jízdou na kole s oční vadou ohrožuje cyklista nejen sám sebe, ale také své okolí.

 

25.05.2016 - Buď fit na kole - autor: Jiří Hubička - 11330x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  6. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  7. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  8. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně
  9. Cyklistika a vegetariánství
  10. Jezděte na kole s partnerem, prospěje to oběma

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #1 Miloš S. - vloženo: 10.08.2016 v 11:33:58

    Dobrý den.

    Bylo by vhodné opravit v článku "usedá do sedel... desítky tisíc..." a "pro vždy" ;)

    S pozdravem Miloš.

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama