Články

Cyklisté, jsme opravdu vítáni?

Cyklisté, jsme opravdu vítáni?

Certifikát Cyklisté vítáni označuje takové ubytovací a jiné služby, které jsou přátelské vůči turistům s koly. Projekt, který kopíruje již zavedené služby pro cyklisty v zahraničí, v našich krajích realizuje nadace Partnerství. Proto jsme pro vás otestovali několik zařízeních na vlastní kůži...

Vzpomínám si, jak jsme na začátku devadesátých let v době začínající popularity horských kol objížděli jeden pohárový závod za druhým. Tenkrát přijíždělo až 400 závodníků pro které býval nepřekonatelný problém sehnat ubytování s možností uložení kol, protože nechat kolo v autě přes noc se rovnalo jistotě vykradení stejně před patnácti lety jako dnes. Pravda, bylo to v dobách ranného kapitalismu a zážitky s ilegálním pašováním strojů na hotelový pokoj v druhém patře oknem pomocí lana slouží dnes už jen jako zábavné historky pro pobavení kamarádů. Doba a služby pokročily, ale neříkejte, že jste se osobně nesetkali s tím, že jste si v hotelu nebo penzionu neměli kam zamknout kolo, nemluvě o nějaké možnosti půjčení základního nářadí nutného k opravě vašeho miláčka a že vám nebylo dvakrát příjemné cítit mastný páreček ze snídaně na celodenním švihu, protože ne každý z vás den předtím vyloupil továrnu s jedlou sodou. Pro nás, kteří plánují část své dovolené strávit v sedle kola, svitla před pěti lety naděje. Vznikl projekt Cyklisté vítáni, který kopíruje již zavedené služby pro cyklisty v zahraničí. Projekt v našich krajích vznikl s podporou nadace Partnerství.

Jak takový projekt funguje, jaká jsou kritéria pro udělení certifikace, kde můžeme vyhledat vhodná ubytovací, stravovací a turistická zařízení, co nám cyklistům to má přinést, jaká je budoucnost a rozvoj a hlavně jaká je realita versus proklamace? Papír, email a web snese hodně, proto jsme pro vás otestovali několik zařízeních na vlastní kůži a zeptali se Petra Kazdy z Nadace Partnerství, který je zodpovědný za tento projekt, na několik otázek . Pojďme ale popořádku, nejdříve je potřeba si říct, o co vlastně jde.

 

 Co je certifikace „Cyklisté vítáni“ a co nám má přinést?

Celonárodní certifikační systém Cyklisté vítaní vznikl v Nadaci Partnerství v roce 2006 v rámci programu Greenways (stezky pro bezmotorovou dopravu využívané především pro turistiku, rekreaci a sport), má prověřovat nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Podniky a zařízení, která projdou certifikací, jsou označeny zelenobílou známkou s kolem a úsměvem a můžete je vyhledat v databázi na webových stránkách www.cyklistevitani.cz. Vzorem pro projekt byla podobná síť zařízení v Německu s označením Bett und Bike. Cyklisté mají pocítit především zlepšení kvality služeb, které uspokojí jejich specifické potřeby.

 

Jsou podmínky certifikace dostatečné a snesou srovnání se zahraničím?

Jak již bylo zmíněno, podmínky projektu Cyklisté vítáni kopírují podobné sítě služeb ze zahraničí, např. Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku, které již fungují téměř patnáct let. Požadavky se dělí na povinné, doplňkové a pak podle typu podnikání na ubytovací zařízení, stravovací zařízení (restaurace, vinařské sklepy, pivnice),  kempy a turistické cíle (hrady, zámky, muzea, skanzeny a přírodní památky).

Není nutné vyjmenovávat všechna kritéria (ta naleznete na zde), proto aby jste si udělali obrázek stačí seznam povinných kritérií pro ubytovací zařízení.

1.      Možnost ubytování na jednu noc

2.      Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků (na požádání hosta jogurt, müsli, ovoce)

3.      Možnost vyprání a usušení oblečení a výstroje

4.      Uzamykatelná místnost/boxy pro bezplatné uschování jízdních kol

5.      Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol

6.      Možnost umytí kola, základní vybavení pro mytí kola

7.      Lékárnička

8.      Informační tabule Cyklisté vítáni

Mnoho základních podmínek splňuje drtivá většina ubytovacích zařízení bez ohledu na to zda jsou certifikovány, pokud chtějí být alespoň minimálně konkurenceschopní. Zejména v bodě uskladnění kol si nedovedu představit, že dnes funguje penzion či hotel v turisticky zajímavé oblasti, který neumožňuje uzamčení a uložení kol do separátní místnosti a ještě nezkrachoval. Zde by byla na místě tvrdost a přísnost např. několik samostatných místností, alespoň pro skupinky cyklistů. Nechci si hrát na fajnovku, ale kolo za šedesát tisíc se mi nechce nechávat v lyžárně s dalšími dvaceti bicykly. To může mít za následek, že vaše kolo, které jste si opatrně postavili, aby se vám o ostatní neodřelo, naleznete pod dalšími třemi koly v poloze zvané „píchlé tele“. Stejně tak fakt, že k uzamčené místnosti má přístup ještě dalších padesát osob nevyvolává zrovna pocit klidu.

Nepřesná definice kritérií je největší kámen úrazu. Např. co je „základní vybavení pro mytí kola“? Je to kbelík a smeták, nebo k tomu zařízený plácek s hadicí, wapkou, čistícími prostředky a nářadím? Co znamená „základní nářadí na opravu kola“? Je to sada nářadí co se před třiceti lety dávala do kožené brašničky pod sedlo skládačky Eska s klíčem, kterým jste si přivodili několik stehů na dlani? Nebo je to sada kvalitního nářadí, stahováky na kliky a kazetu, centrovací klíč, montážní stojan, dílenská pumpa a centrovací vidlice? Jak je to v kempu s kritériem „kvalitní, pokud možno zastřešené, odstavné místo pro kola“? Slyšíte ty slova „pokud možno“... pokud to možné není, tak pro někoho může být kvalitní místo i pěkný plácek pod stromem. Základní povinná kritéria jsou vágně definovaná a při troše dobré vůle a minimální investice, se do něj „vejde“ skoro každé solidní zařízení. Škoda, že např. „zajištění odvozu či přepravy zavazadel pro cyklisty“ není v povinných kritérií, ale jen v doplňkových. Z těch si ale každé zařízení vybere jen tři, která chce dodržovat.

V porovnání se zahraničím je jedna věc, která stojí za úvahu. V databázi na stránkách www.cyklistevitani.cz je přes tisíc certifikovaných zařízení. V Německu je jich asi 4500, když uvážíme, že Německo má osmkrát více obyvatel, vychází to, že v Čechách a na Moravě je uděleno téměř čtyřikrát vyšší počet certifikací než u našich sousedů. Zdánlivě se to může zdát pozitivní, ale opačný výklad může říkat, že se certifikace rozdává komukoliv nehledě na kvalitu.

 

 

 

Jaká je realita versus proklamace?

V hodnocení vycházím z několika zdrojů. Prvním jsou vlastní zkušenosti, druhým je namátkové oslovení několika zařízení pomocí emailu a telefonátu a v neposlední řadě stojí za zmínku  hlas lidu z diskuzního fóra.

 

1. Diskuzní fórum

Začněme od konce, diskuzním fórem. Je korektní uvést, že příspěvky nemusí být objektivní, neboť víme, že přispěvovatelé nemusí být typickým vzorkem klienta. Každopádně nelze ignorovat fakt, že všechny komentáře vyznívají negativně. Pro ilustraci uvádím několik citací.

Alvp: Je úspěch mít tak rychle 1000 zařízení v seznamu? Některá z těch zařízení jsem už poznal... Pro cyklisty je tam např. jen možnost dát si kolo do garáže - opřít o stěnu a doufat, že tam nikdo nebude couvat, při čtyřech kolech už místo kolem stěn není.Opravovat se dá jen venku, v garáži moc světla není, navíc je tam plno krámů a "vůní" z barev a ropných produktů“
Peldy: „Cyklistika je a bude atraktivní zdroj příjmů pro ubytovatele a restauratéry. Cedulka "Cyklisté vítáni" je podle požadavků stojí naprosté minimum investic finančních i pracovních.“
Koťas: „...tak jsme využili alespoň restauraci, ale žádnou změnu oproti jiným zařízením jsme nepocítili. Kola jsme měli opřeny na chodbě ... a kvůli našemu zevnějšku se na nás dívali jak na čerstvě propuštený kriminálníky kteří jim tam odrazujou jiný, čistý a movitější hosty.“
Jeník:  „požadavky stanovené na jednotnou certifikaci jsou podružné, skutečně jedinou věcí, kterou cyklista na cestě potřebuje je místo na uložení kola přes noc- to se dá vyjednat i v "necyklohotelu"

 

2. Na vlastní kůži

Nejcennější zkušenosti jsou ty na vlastní kůži. V minulých letech jsme se ženou a dětmi navštívili několik certifikovaných zařízení. Jedno se nacházelo v našich nejvyšších horách, kterým vládne vousatý stařík a druhé se nachází v jižních partií naší země v hlubokých lesích, které si kromě cyklistů oblíbil i kůrovec. Oba penzióny se přístupem ke kolařům dramaticky lišily.

Stojan na kola u vchodu k baráku naznačoval, že na Šumavě jsou na sportovce na dvou kolech zvyklí. Místnost k uložení bicyklů byla pěkná, uklizená a hlavně prostorná. Nutno podotknout, že v chatě nebylo mnoho hostů, proto nebyl problém sdílet místnost pro kola ještě s jedním postarším párem. Nářadí jsme naštěstí nepotřebovali, nicméně k dispozici byla dílnička, s kterou by pan domácí směle mohl vystupovat v reklamě na jeden z mnoha kutilských řetězců. Samozřejmostí byla hadice s vodou, kbelík a smetáčky určené k mytí strojů. O snídaních a bohatosti výběru se nemá ani cenu zmiňovat, to je dnes již běžným standardem.

V Krkonoších bylo vidět, že jsou větší specialisté na zimní sezonu. Uložení kol v nevzhledné, mrňavé a nevhodné lyžárně, kam se naše kola nakonec nevešla, takže nám stála na chodbě, nás nenechávalo klidnými, až jsme si „vydrndali“ možnost dát si kolo na pokoj. Ten byl bohužel již taky malý, že jsme se do něj skládali jak kostičky v legendární hře Tetris. Sehnat alespoň kbelík na umytí kola byl nadlidský výkon a obětovat „vlhčáky“ určené pro zadky našich malých dětí jsme nechtěli.

Další zkušeností je například ZOO, kde bych i přes certifikaci, návštěvu s kolem nedoporučoval. Jedinou známkou, že jsou zde cyklisté vítáni, je stojánek na bicykly, který je u každé větší sámošky, což nepovažuji za žádnou přidanou hodnotu. Nepotřebuji mýt stroj v kleci hlídán divokými šelmami, ale uvítal bych místnost s pracovníkem, který vám vydá kolo na lístek. Nechápu, proč není tato potřebná služba jedním z kritérií certifikace turistických cílů s označením Cyklisté vítáni. Stejný problém je u hradů, zámků a podobných cílů pro cykloturisty.

 

3. Email a telefonát

I na základě emailu a telefonátu lze alespoň v omezené míře zjistit, jak je na tom zařízení s láskou k cyklistům, deklarovanou zelenobílou známkou Cyklisté vítáni. Minimálně se dozvíte, jak ne/příjemný je personál. Napsal jsem a následně zavolal deseti adeptům pro můj fiktivní pobyt s kolem. Dva se neobtěžovali odpovědět, v pěti případech bylo znát, že s cyklisty mají co do činění a kladně odpověděli na dotazy, které vycházely s povinných podmínek certifikace. Jak již bylo zmíněno, podmínky jsou formulovány velmi obecně, proto i představa provozovatelů byla značně rozdílná. Na můj dotaz, zda je možné si kolo umýt jsem obdržel níže uvedené doslovné odpovědi. Dva naprosto odlišné přístupy, ale oba splňují podmínky certifikace.

Liberec: „Ano, pro umytí kol disponujeme speciálním prostorem s hadicí s tlakovou vodou, čistícími prostředky a smetáčky k tomu určenými“
Hluboká nad Vltavou: „Pokud byste si chtěli někde umýt kolo, je dostatek prostoru v okolí hotelu, neboť disponujeme velkým parkovištěm.“

Ve třech případech mi odpověděli záporně a dá se tvrdit, že o certifikaci, kterou disponují, snad ani nevěděli. Nejvýmluvnější bude citace jedné z odpovědí:

Brno: „Kolo bychom vám mohli umístit na recepci, ale nářadí a prostor na umytí kol skutečně nemáme a ani si ho v našem (luxusním) podniku nedovedeme představit.“

S „luxusním“ hotelem, který má certifikaci jsem se setkal i v Praze. Už se vidím, jak v něm procházím vedle restaurace, kde hosté do sebe hrnou krevety, zablácený od hlavy až k patě a personál mě s úsměvem zve ke stolu, protože zde jsou cyklisté vítání.

 

 

 

Zaručuje certifikace Cyklisté vítáni kvalitní služby pro cyklisty?

Do jisté míry ano. Jen je velkou otázkou, jak si jednotliví provozovatelé vykládají plnění povinných podmínek certifikace, protože ty jsou formulovány příliš obecně, což dokazují výše uvedená fakta. Nejsem schopen seriózně říct, jak jsou hodnotitelé při udělování certifikací přísní, protože jsem u takového procesu nebyl přítomen, ale přikláněl bych se k názoru, že to s posouzením zda udělit certifikaci nebude tak dramatické. Pokud bychom to přehnali, dá se tvrdit, že při troše dobré vůle je schopen podmínky certifikace splnit skoro každý. K tomuto tvrzení, mimo jiné, vede fakt, že je v ČR čtyřikrát větší počet udělených certifikací na počet obyvatel než v sousedním Německu. Není v tomto případě lepší méně a kvalitně, než lámat rekordy v kvantitě? Více by prospělo, kdyby podmínky byly detailněji specifikovány a udělení certifikace by provozovatele stálo nemalé úsilí a investice. Podstatně menší počet zařízení s garantovanou kvalitou, by udělal větší službu cyklistům, než obrovský počet zařízení, která přináší specifickým klientům minimální přidanou hodnotu.

Myšlenka pomoci usnadnit cyklistům výběr ubytování, stravování a turistických cílů je přínosná. Projekt Cyklisté vítání má za určitých podmínek budoucnost. Nově se připravuje středoevropský portál s tipy na dovolenou na dálkových stezkách Greenways s možností vyhledání ubytování pro cyklisty nejen u nás, ale i v Německu, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Realizátoři by měli naslouchat zpětné vazbě cyklistů, aby se nestal pojem Cyklisté vítáni pouhou cedulkou, která provozovatele stojí naprosté minimum investic finančních i pracovních a pro cyklisty má nulovou hodnotu.

 

Pokračovat na: ROZHOVOR »

Seznam stránek článku:

  1. Cyklisté, jsme opravdu vítáni?
  2. ROZHOVOR
23.06.2011 - O čem se mluví - autor: Martin Farka - 22376x

Související články

  1. ČeskOOkolo - jedinečný cyklozážitek napříč Českem
  2. Tip na vánoční dárek: kniha Evropou na kole
  3. Cyklomapa, která toho poví víc
  4. Pozvánka na Jarní Cyklofest 2018
  5. Cestovatel Andrew Sykes o cestě na kole ze Španělska do Norska
  6. Nová mapa dálkových cyklotras EuroVelo
  7. Festival Cyklocestování už o víkendu v Hradci Králové
  8. Festival Cyklocestování již tento víkend ve Frýdku-Místku
  9. Za opravdovým poznáním: cyklozájezdy s CK Kudrna
  10. Zkouška odvahy i test vztahu: český pár vyráží do mrazivé přírody Laponska

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #4 Petr Kazda - vloženo: 18.08.2011 v 14:57:32

    Děkuji panu Farkovi za korektní článek o certifikaci Cyklisté vítáni, které jsem koordinátorem. Nutné je doplnit nepřesnosti u výkladu kritérií a počtu certifikovaných zařízení.

    V ČR je nyní certifikováno 1038 služeb. Přes 300 z nich je v tomto počtu zahrnuto jednou jako ubytovací a po druhé jako stravovací zařízení. Pro srovnání s Německem, kde je přes 5000 certifikovaných zařízení, je správné použít číslo 730 certifikovaných míst.

    Certifikovaná zařízení každý rok kontrolujeme při osobní návštěvě. O značku přichází pravidelně několik desítek objektů. Nejčastějším důvodem je změna personálu nebo majitele, který není schopen služby pro cyklisty dále nabízet. Častá obměna personálu a jeho nedostatečné zaškolení je nejčastější příčinou selhání certifikovaného zařízení.

    Hodnotitelé i provozovatelé objektů se při certifikaci a kontrolách řídí obsahlejším manuálem, který přesně popisuje kritéria certifikace. Pro veřejnost a na internetových stránkách uvádíme pouze názvy služeb. Máte-li o manuál zájem, napište si prosím o něj. Rád vám ho poskytnu.

    Za Nadaci Partnerství

    Petr Kazda

    +420 736 676 588

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #3 Zirda - vloženo: 25.06.2011 v 10:34:44

    Velice děkuji za tento konkrétní článek. Konkrétní příklady jsou nejlepší. Trochu mi chybí, že tento kvalitní materiál nebyl využit například pro otevřený dopis nebo dotazy na tvůrce "Cyklisté vítáni" - aby si uvědomili, že to není úplně to pravé ořechové. Hodně věcí v naší republice se dělá proto, aby se odškrtla kolonka dotací či splnění úkolu, avšak reálný výsledek se již zpětně neposuzuje.

    Problematika "cyklisté vítání" mi velice připomíná obecně problematiku restaurací. Osobně mi vychází, že cca 1 z 10 restaurací u mne vyvolává pocit, že je vše OK (kvalita služeb a především přístup personálu).

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #2 Kaja - vloženo: 24.06.2011 v 07:40:56

    Mám podobné zkušenosti, v článku je to dobře popsaný. Certifikaci má každý a nic lepšího pro cyklisty to nepřináší. Já dám na léty prověřené vlastní reference. Jezdíme do Liberce do "necyklistického" apartmánu... paráda a vstřícnost.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #1 Jan Lachnyt - vloženo: 23.06.2011 v 21:29:07

    Plně souhlasím s tím, že se za poslední léta hodně změnil přístup k cyklistům. Ve většině případů k lepšímu, ale existuje bohužel plno zařízení, kteří si tuto vstřícnost představují po svém. Někteří to pochopili pouze v tom, že se snažili udělali tímto sloganem jen propagaci a myslí si, že když dají u vchodu stojany na kolo, tak jdou cyklistům vstříc. Dnes spousta cyklistů a nemusí to být jen vrcholoví sportovci, mají poměrně drahá kola a tak nezabezpečené parkovací místo pro kolo je ráj pro zloděje. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsme z okna restaurace viděli náhodou dva zloděje a měli jsme co dělat, aby jsme je včas zpacifikovali

    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Bazar

Vše pro děti / declna miller

Pay for a Research Paper? Consider StudyProfy

Kola, ráfky, pláště / ouncilcoffin

GTA 5: What Are the Best JDM Cars Available?

Reklama