Domů » Rady

Rady

Cyklistika a vegetariánství

Cyklistika a vegetariánství

Pokud ze své stravy vynecháte maso, musíte celkově pozměnit své stravovací návyky a některé živiny doplnit vašemu tělu z jiných zdrojů. Život bez masa vám ale může nejen pomoci vyřešit některé problémy, ale dokonce i zlepšit vaši výkonnost na kole.

 

O vegetariánství a vrcholovém sportu se v minulosti mluvilo třeba ve spojení s tenistou Borisem Beckerem, maso nejedla ale ani tenistka Martina Navrátilová a vyhýbal se mu třeba i světový rekordman v plavání Murray Rose. Před časem jste mohli na Kolo.cz číst o americkém profesionálním cyklistovi Davidovi Zabriskiem, který dokonce jako první vegan, zkusil Tour de France. Zatímco jiným cyklistům konzumace masa nevadila, Zabriskiemu bralo jeho trávení příliš mnoho energie. A ta mu pak chyběla při podávání špičkových výkonů na kole. Když lékaři tento fakt odhalili, začal Američan postupně ze své stravy vyřazovat maso a pak i mléčné výrobky a postupně začaly na jeho kontě přibývat výsledky překonávající ty z jeho původní kariéry. Příklad Zabriskieho ukázal, že dobře vedená dieta bez masa může sloužit i špičkovému profesionálnímu sportovci.

 

Pravdou je, že na jídelních stolech našich předků se maso neobjevovalo zdaleka tak často jako je tomu v současnosti. Také tehdejší populace bojovala daleko méně s onemocněními, jako je hypertenze, cukrovka, obezita či rakovina zažívacího traktu. A podle zastánců jídla bez masa i některých odborných studií jsou na tom lidé, kteří se masu vyhýbají, po zdravotní stránce lépe než zbytek populace i v současnosti.

Jenže být vegetarián či dokonce vegan není jen o tom zkrátka maso nejíst. Ať už jste aktivní sportovec či nikoliv, je vhodné si ztrátu živin nějakým způsobem kompenzovat a udržet jejich rovnováhu pro zdravý život a dobré fungování organizmu. Život bez masa by neměl vést k újmám na kvalitě vašeho života či sportování.

 

Dostatek železa a bílkovin

Potraviny s obsahem rostlinných proteinů jsou podle jejich zastánců lehce stravitelné, nezatěžují tělo a dodávají stejně kvalitní bílkoviny jako maso. Na druhé straně barikády ale zase stojí zastánci konzumace masa, kteří tvrdí, že maso je zdrojem vyváženého spektra aminokyselin a je nutné pro správně a zdravě fungující tělo. Takže názor na věc si udělejte sami. Doplňme ale, že maso se rozkládá komplikovaněji a tělo jej tráví šest, sedm, osm i více hodin a to organizmus vyčerpává. Rozkladem živočišných bílkovin navíc prý dochází ke vzniku velkého množství toxických metabolitů.

Pokud se rozhodnete zkusit to bez masa, jednou z podstatných zásad stravování je udržet ve svém jídelníčku takové potraviny, které tělu dodají dostatek železa a bílkovin. Nejlepším zdrojem jsou podle odborníků jiné zdroje živočišných bílkovin, například mléčné výrobky a vejce. Vysoké množství kvalitních bílkovin můžete ale také získat konzumací produktů rostlinného původu: sojové deriváty (tofu, tempeh), luštěniny (čočka, cizrna, fazole), ořechy a zrna. Na železo jsou bohaté špenát, ořechy a celozrnné potraviny. Jeho absorpci zlepšuje kyselina askorbová (vitamin C) a kyseliny citronové (v citrusových plodech).

Dalším příkladem je "superpotravina" quinoa neboli merlík chilský. Jihoamerická bezlepková plodina má vysokou nutriční hodnotu, vysoké procento bílkovin, výhodnou kombinaci základních tuků a nízký glykemický index. Jako zajímavost zmiňme, že NASA jej zařadila jako vhodnou plodinu do výzkumného programu, jehož výsledky by umožnily podporovat a udržet lidský život během dlouhých vesmírných letů řízených člověkem.

 

Vegetariánům podle dietologů nejčastěji kromě železa a bílkovin chybí vitamin B12, který má význam pro krvetvorbu a funkci nervů. Z aminokyselin (složek bílkovin) jim chybí lysin, threonin, valin a cystein. Odborníci navíc doporučují ještě hlídat hladinu kreatinu, organické kyseliny s významem pro zásobování svalových a nervových buněk energií. Ten si ale umí tělo produkovat i samo, takže vynechání masa by v tomto případě prý nemělo mít výrazně negativní vliv. U sportovců se doporučuje kreatin doplňovat suplementy.

Mezi cyklisty se vynechání nebo alespoň omezení konzumace masa šíří jako lavina. Ti, kdo maso omezili, si pochvalují třeba lehčí trávení a rychlejší regeneraci po tréninku. Kromě výše zmíněného Davida Zabriskieho se v určitou fázi své kariéry od masa odchýlili i další špičkoví cyklisté, například Sean Yates, Shane Sutton, Levi Leipheimer, Robert Millar, Maarten Tjallingii či Mark Cavendish. A například sojové mléko namísto běžného k müsli je na stolech profesionálů u snídaně dnes již vidět naprosto běžně.

 

Čím nahradit maso ve stravě?

  • Tofu
  • Cizrna
  • Semena - například slunečnicová, sezamová, dýňová, lněná...
  • Houmous
  • Jogurt
  • mandle
  • vlašské ořechy
  • olej z vlašských ořechů
  • lněný olej
  • arašídové máslo
  • Sušené ovoce - rozinky, meruňky, datle
  • vejce
  • brokolice
  • čočka
  • avokádo
  • sladký brambor
  • quinoa

 

Pokud vás téma zaujalo a chtěli byste si zkusit pár jídel bez masa, těšte se - už pro vás ve spolupráci s kuchařem Čistého sportu připravujeme několik chutných receptů...

 

03.02.2015 - Buď fit na kole - autor: Tomáš Gladiš - 10073x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Strava.com už není jen pro chytré mobily
  4. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  5. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  6. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  7. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  8. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  9. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  10. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama