Domů » Rady

Rady

Doplňky stravy: Glutamin

Doplňky stravy: Glutamin

Glutamin najdeme jak v některých potravinách, tak i v mnoha doplňcích stravy určených sportovcům. Těm může glutamin pomoci v případě potřeby rychlé obnovy svalové hmoty, dále chrání jejich srdeční sval při náročné fyzické zátěži a podporuje rehydrataci buněk. Tím ale výčet jeho kladných vlastností nekončí.

 

Glutamin patří mezi nejrozšířenější neesenciální aminokyseliny, tedy aminokyseliny, které si na rozdíl od tzv. esenciálních neumí tělo samo vyrobit (více v již dříve publikovaném příspěvku zde). Ať již to víme nebo ne, glutamin konzumujeme v mnoha běžných potravinách – v mase, mléku a mléčných výrobcích, sóji. Někteří z nás si jej navíc dopřávají také ve formě nejrůznějších doplňků stravy pro sportovce.

Přestože již víme, že si tělo glutamin syntetizuje samo, mohou nastat situace, kdy jej organismus nebude schopen produkovat v takovém množství, jaké je aktuálně potřebné. Takovými situacemi může být dlouhodobý stres a nemoc, pracovní či fyzické vyčerpání, včetně velmi náročných sportovních výkonů, zejména vytrvalostních.

 

Jakou úlohu v organismu vlastně hraje?

 Glutamin si nehraje, glutamin v těle tvrdě „maká“. Svou nezastupitelnou funkci má v metabolismu svalů a buněk střevní sliznice. V těchto souvislostech vás již asi příliš nepřekvapí, že zásoby volných aminokyselin ve svalech jsou přibližně z 60 % tvořeny právě glutaminem. Glutamin je též nezbytný pro dokonalou funkci tenkého střeva, což bezprostředně souvisí s celkovou obranyschopností organismu. Neboť správně fungující tenké střevo je jednou ze záruk dobrého zdraví. Glutamin napomáhá obnově buněk střevní sliznice a zásobuje energií lymfocyty – imunitní buňky. Tyto skutečnosti potvrzuje ve své knize „Zdraví a potravinové doplňky“ také RNDr. Petr Fořt, CSc., který tvrdí:

Glutamin je důležitou součástí směsí aminokyselin, případně i dalších látek, cílených k rychlé obnově svalové hmoty a ke stimulaci její novotvorby. Méně často bývá uváděn jako látka, nezbytná pro udržení dokonalé funkce tenkého střeva. Podporuje přirozenou odolnost organismu proti infekčním onemocněním.“

 

Uplatnění glutaminu ve speciálních situacích (při sportu, nemoci, stresu apod.

  • pomáhá chránit srdce sportovců při náročné fyzické zátěži. Zvláště pak sportovců-seniorů.
  • uplatňuje se v situacích, kdy může docházet k odbourávání bílkovin, např. při náročných maratonech.
  • podporuje rehydrataci buněk.
  • přispívá ke zrychlení regenerace po sportovním výkonu či nemoci. 
  • zlepšuje dusíkovou bilanci při některých onemocněních a úrazech (celková sepse, popáleniny, těžké úrazy).
  • může pomoci v případech, kdy je nutné podpořit imunitní odezvy organismu.
  • snižuje chuť alkohol.
  • snižuje chuť na sladké.p>- Ulevuje v případech, kdy trpíte pálením žáhy.
  • pomáhá snižovat překyselení organismu

 

Po náročném sportování dochází k dočasnému poklesu imunity

 Je vcelku známou skutečností, že náročné sportovní výkony (např. cyklistické či běžecké maratony) si občas sportovec nejen odběhne či odjede, ale také „odskáče“.

Přestože je pravidelné sportování činností velmi „tělulibou“, má i ono své nepopiratelné mínusy. Mezi ně patří i krátkodobé oslabení imunity. Například u vytrvalostních sportovců se v této době mnohem častěji vyskytují choroby horních cest dýchacích, čemuž může právě glutamin částečně předcházet.

Glutamin se obvykle podává před výkonem i po něm. Konzumuje se jak v kapslích, tak v nápoji. Avšak například siloví sportovci jej s oblibou konzumují společně s jídlem bohatým na sacharidy v průběhu celého dne. Podle některých publikací totiž glutamin podporuje tvorbu glykogenových zásob, a to jak v játrech, tak i ve svalech. 

 

Dávkování a vedlejší účinky

Jak jsme se již zmínili, glutamin se nejčastěji podává před i po sportovním výkonu. Výrobci doporučená dávka se pohybuje od 500 – 1500 mg, 3x denně. I když se zdá, že i ve větším dávkování, častém zejména u kulturistů, nemá glutamin žádné vedlejší účinky. Je však užitečné varovat před tím, že při mnohonásobném překračování doporučeného dávkování, zvláště v kombinaci s tryptofanem a tyrosinem (aminokyseliny), se mohou dostavit tlumivé účinky na psychiku.

 

01.03.2011 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 10744x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  6. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  7. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  8. Co vám dají cereální kaše?
  9. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  10. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama