Domů » Rady

Rady

Doplňky stravy: L-karnitin

Doplňky stravy: L-karnitin

Karnitin je doporučován nejen aktivním sportovcům, ale např. i sportujícím a pracujícím psům (canicross, mushing). Zvyšuje totiž prý odolnost při fyzické zátěži, pozitivně ovlivňuje metabolismus, snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi a podporuje činnost mozku. Karnitinovým bonusem jsou jeho podpůrné účinky během redukčních diet. Uvidíme…

Karnitin je jednou z nejvíce využívaných doplňkových látek ve sportovní výživě. Hrdě se jeho obsahem pyšní kdejaká energetická tyčinka či jiná vydatná sportovně se tvářící pochutina nebo speciální doplněk stravy. Proč jsou tyto výrobky na jeho přítomnost pyšné? Co to je vlastně karnitin zač?

 

 

Není ani minerál ani vitamín, i když si to o něm mysleli

Dříve byl karnitin vzhledem ke svým účinkům mylně pokládán vitamín, přesněji řečeno za jeden z vitaminů skupiny B. Nyní už víme, že karnitin je látka podobná aminokyselinám (je derivátem kyseliny hydroximáselné) s analogickými účinky jako některé vitamíny. Karnitin je nepostradatelný pro naše buňky, kde zajišťuje přenos mastných kyselin přes vnitřní membránu mitochondrií. Ty zajišťují buňce potřebnou energii díky schopnosti využívat mastných kyselin coby zdroje energie. Kromě této primární funkce však umí ještě další „tělulibé“ kousky, jimž se budeme samozřejmě dále věnovat.

Užitečné je též vědět, že náš organismus si karnitin částečně syntetizuje, a to za vydatného přispění vitamínu C, vitamínů skupiny B a železa. Karnitin však také přijímáme stravou. Je přítomen zejména v potravinách živočišného původu; v mase a mléčných výrobcích. V organismu se vyskytuje ve formě L-karnitinu. Známe však také tzv. D-karnitin, jehož používání je zakázáno a nesmí se v doplňcích stravy ani ve fortifikovaných potravinách objevovat. D-karnitin podávaný ve velkých dávkách blokuje účinky L-karnitinu a působí na organismus toxicky.

 

Odbourává kyselinu mléčnou, řadí se mezi spalovače tuků a působí jako antioxidant

Karnitin má ve své „L“ formě vcelku pestré využití, mezi jeho nejvýznamnější pole působnosti patří následující oblasti:

  • Kromě výše popsané základní funkce v energetickém hospodaření buněk hraje karnitin významnou roli při odbourávání kyseliny mléčné ze svalů. Proto ho někteří profesionální i amatérští sportovci využívají v období regenerace po výkonu.
  • Jeden z našich velmi čile publikujících odborníků na nejen sportovní výživu, RNDr. Petr Fořt, Csc., jej s oblibou řadí mezi tzv. „spalovače tuků“.
  • Zdá se, že karnitin zlepšuje přenos nervových vzruchů, a proto je schopen při podání před sportovním výkonem (zejména v aerobním pásmu – více ZDE) stimulovat organismus k lepšímu výkonu.  
  • Karnitin lze též zařadit mezi antioxidanty, tedy látky které organismu pomáhají při odbourávání škodlivých volných radikálů. Jejich vznik v těle ovlivňuje mnoho faktorů (špatné životní prostředí, nevhodná strava apod.) a jedním z nich je kupodivu bohužel i sport.
  • Významná může být jeho role i v rámci prevence arteriosklerózy; snižuje totiž hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL) a také celkovou hladinu lipidů v krvi. Tyto jeho vlastnosti mohou pak zajímat osoby ohrožené kardiovaskulárními chorobami.
  • Jakýmsi bonusem navíc je skutečnost, že pozitivně ovlivňuje mužskou plodnost (v případě snížené pohyblivosti spermií).
  • A v neposlední řadě má karnitin své místo při doplňkové léčbě pacientů u některých závažných stavů, např. u pacientů po hemodialýze, chemoterapii, při špatné funkci nadledvin a při septických stavech.

 

Kolik? Jak často?

 Pomineme-li fakt, že na každém balení karnitinu, ať již je podávaný tekutý či v krystalické podobě v tobolkách, bývá uvedeno dávkování, které doporučuje výrobce, jistě zvídavému čtenáři neuškodí nahlédnout i do doporučení odborníků (lépe řečeno karnitinu nakloněných odborníků). Většina dostupný publikací uvádí, že minimální účinná dávka karnitinu se pohybuje okolo 1000 – 1500 mg denně.

Pro lepší sportovní výkon se užívají dávky okolo 2000 mg/den (lze přidat i do iontového nápoje při výkonu). Jinak je vhodné toto množství rozložit do dvou dávek, samozřejmě s přihlédnutím k očekávanému efektu. Při redukci hmotnosti se konzumuje 30 – 60 minut před cvičením a ihned po něm, necvičíme-li, tak ráno a večer.

Jestliže užíváte karnitin coby prevenci a podpůrný prostředek ke snížení cholesterolu a krevních lipidů, postačí dávka okolo 500 mg/den. 

Ideální je karnitin konzumovat nalačno, snesete-li to. Používáte-li jej před cvičením, postačí zhruba 30 min. Karnitin se v některých přípravcích s oblibou kombinuje s aminokyselinou taurinem, kterému se budeme věnovat v příštím díle.  

 

Bezpečnost a kontraindikace

Další dobrou zprávou je, že užívání karnitinu pro nelékařské účely (sportovní výživa, redukce hmotnosti apod.) vidí věda (zatím) jako bezpečné. A to i v případech, kdy byla několikanásobně překročená doporučená denní dávka. U těhotných a kojících však z pochopitelných důvodů nebyly dosud provedeny žádné odborné studie.

Při intravenózní aplikaci karnitinu u některých závažných onemocněních se jisté kontraindikace vyskytují, tuto problematiku však ponecháme odborníkům. U velmi citlivých jedinců se, zvláště při intravenózním podávání během hospitalizace, může projevit pocit nevolnosti, zvracení, méně často gastritida a tělesný zápach.  V ojedinělých případech byl v odborné literatuře popsán také těžší průběh epileptických záchvatů u již nemocných pacientů. Uvedené obtíže se však u podávání mimo léčebné účely vyskytují velmi ojediněle.

 

… a trocha skepse na závěr

Ač je oblíbený, užívaný, reklamami až zneužívaný, sportovci nadužívaný, prozkoumaný, studovaný, vždy je naše poznání jen dočasné a částečné.  A tak lze i v odborné literatuře najít jak texty o neopodstatněnosti jeho masového užívání, tak nadšené ódy na jeho účinky – jak už to i v odborných i jiných kruzích bývá. Proto v případě užívání buďte vnímaví a snažte se dopídit, jak na karnitin reaguje vaše tělo. Zda naprostou ignorací, či nadšenou spoluprácí.

 

Ilustrační foto: Nutrend

 

21.01.2011 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 12068x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  6. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  7. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  8. Co vám dají cereální kaše?
  9. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  10. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama