Domů » Rady

Rady

Doplňky stravy: Vláknina

Doplňky stravy: Vláknina

Vláknina je nejen přirozenou a naprosto nezbytnou součástí vyváženého jídelníčku, ale můžeme ji konzumovat také coby doplněk stravy. Kdy je takový doplněk vhodný? Nese s sebou zvýšená konzumace vlákniny nějaká zdravotní rizika? Kolik vlákniny bychom měli denně zkonzumovat a v jaké formě? Co se stane, když vláknina ve stravě chybí?

O tom, že náš organismus nezbytně potřebuje vitamíny a minerály nikdo nepochybuje, že je pro jeho optimální chod či „jízdu“ potřebná také vláknina už tak notoricky známé není. O vláknině se mluví hlavně v souvislosti s redukcí hmotnosti a prevencí některých onemocnění. Jenže vlákninu potřebujeme naprosto všichni, ať jsme aktivní sportovci s vypracovaným tělem, objemnější milovníci dobrého jídla nebo naprosto „sérioví“ jedinci s všeobecně běžnou dávkou práce, odpočinku a pohybu.

 

Snižuje glykemický index potravin a pomáhá dobrému trávení

Vláknina je nevstřebatelná, nestravitelná součást stravy rostlinného původu, v mase a mléku vlákninu opravdu nenajdete. Rozlišujeme dva základní typy vlákniny, a to rozpustnou a nerozpustnou. Nerozpustná vláknina urychluje průchod zkonzumované potravy střevem, je nezbytná pro dobrou funkci trávící soustavy, má preventivní účinek u některých onemocnění. Rozpustná vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku a snižuje glykemický index potravin. Rozpustná vláknina též snižuje „špatný“ ( LDL) cholesterol. Vláknina je též významná pro svou schopnost pomáhat v normalizaci a udržování střevní mikroflóry (např. po léčbě některými léky).

 

Vláknina je nezbytná pro dokonalou kondici a zdraví

 Dobrá funkce imunitního systému je velice úzce spjata s optimálním fungováním tenkého střeva. Jednoduše řečeno, jsou-li naše zdravotní problémy schované za střevní stěnou, nebo přímo v ní, pravděpodobně budeme méně odolní atakám nejrůznějších chorob. Což logicky znamená i to, že na kolo usedneme méně často, nebo budeme rychleji unavení a méně výkonní. Co tedy vláknina ve střevě tak důležitého obstarává? Vláknina (a také některé typy škrobů) nepodléhá vlivu trávicích enzymů, a tak ve střevě působí jako jakýsi schopný kartáč či čistič. Dále vytváří naprosto perfektní prostředí pro růst mediálně známých symbiotických bakterií (probiotik). Probiotika napomáhají udržování ochranné bariéry vůči nežádoucím patogenům virům, bakteriím i kvasinkám apod. Prebiotika dále pozitivně ovlivňují trávicí pochody a vstřebávání některých vitaminů a minerálů (např. vápníku).

Výzkumy z posledních let dokonce naznačují, že tlumí příznaky alergií, atopického ekzému a jsou dobrou prevencí v rámci boje proti infekcím močových cest a pohlavního ústrojí. Z výše uvedeného výčtu pozitiv je zřejmé, že konzumace vlákniny (tzv. prebiotik) je naprosto zásadní pro dobrou kondici sportujícího i sportovně méně založeného jedince.

 

Vláknina zpomaluje vstřebávání cukrů!

Vláknina snižuje tzv. glykemický index (GI). Tento index udává rychlost využití glukózy z dané potraviny, což v praxi znamená, že zpomaluje vstřebávání cukrů, které je pak pozvolnější a rozloží se do delšího časového úseku. Jídlo s vysokým obsahem vlákniny navozuje pocit plnosti po delší časový úsek. Na to je užitečné pamatovat v případě, že se pokoušíte shodit nějaké to kilo a při tom neustále zápasíte s pocitem hladu.

 

Nicméně, nepřežeňte to! I vlákninou se lze „předávkovat“

Předávkování je v tomto případě možná příliš silné slovo. Nicméně určitě je nutné upozornit na určitá úskalí nadužívání vlákniny, ke kterému může dojít zvláště v případě, že kromě stravy bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, semínka atd.) konzumujete ještě nějaký doplněk stravy na bázi vlákniny (např. Psyllium a další volně prodejné přípravky). Nadbytečný příjem může způsobit zhoršenou absorpci některých vitamínů, minerálů (např. vápníku, železa atd.) a také léků! Pokud pravidelně užíváte léky, užívejte je raději s dostatečným časovým předstihem.

Doporučená denní dávka vlákniny se pohybuje okolo 30 g až 35 g, což je sice údaj jasně definovaný, ale hůře vystopovatelný. Je-li vaším zdrojem vlákniny výhradně strava, nemusíte se nadbytečného množství příliš obávat. Nadměrné dávky na sebe upozorňují zejména zažívacími problémy – nadýmáním a bolestivými kolikami. Pokud jste tedy do svého jídelníčku zařadili nějaký doplněk stravy s obsahem vlákniny a uvedené nepříjemné pocity se dostavily, snižte nejprve na obalu doporučenou dávku na polovinu a vyčkejte, až potíže ustoupí. Někdy si musí zlenivělé zažívání jen nějakou dobu zvyknout.

 

09.02.2011 - Buď fit na kole - autor: Martina Machová - 11374x

Související články

  1. „Cyklostezku někdy najdete i tam, kde ji nečekáte,“ říká lékař a zapálený cyklista Richard Češka
  2. Jak je to s tukem v potravě?
  3. Novoroční předsevzetí: udělám si víc času na kolo
  4. Elektrokola jsou prostředkem ke zdraví
  5. Cyklisté, chraňte svoje oči!
  6. 5 tipů jak si ozvláštnit přírodní cereální kaše
  7. Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka
  8. Co vám dají cereální kaše?
  9. Nizozemcům se jejich vášeň pro cyklistiku vrací ve zdraví i úsporách
  10. Jízda na kole může ušetřit 80 miliard Euro ročně

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama