Články

EU zvažuje omezení rychlosti pro cyklisty

EU zvažuje omezení rychlosti pro cyklisty

Evropský parlament zvažuje zavedení rychlostního limitu pro cyklisty.  V obydlených zónách by podle něj nesměli jezdit rychleji než 30 kilometrů v hodině.

Návrh Dopravní komise Evropského parlamentu obsahuje celou řadu změn týkajících se dopravy obecně, ne jen pro cyklisty. Mimo jiné je v něm zmiňována standardizace dopravního značení v zemích Evropské unie, dopravních předpisů nebo tolerované hranice obsahu alkoholu v krvi. Pro cyklisty by se však mohlo změnit také hodně: cyklistická přilba by již nebyla jen doporučením, ale povinností. Totéž platí i o reflexních vestách v případě snížené viditelnosti a mimo zastavěné lokality. A pokud bude návrh v plném znění schválen, budou cyklisté jezdit v obydlených zónách i po stezkách bez vyhrazeného cyklistického pruhu rychlostí do 30 kilometrů v hodině.

Podle průzkumu britského Institute of Advanced Motorists by 67 % dotázaných uvítalo snížení povolené rychlosti v blízkosti škol, 43 % lidí je pro omezení před svými domy a čtvrtina v obydlených zónách obecně. To se však týkalo omezení rychlosti automobilů. U cyklistů je měření rychlosti složitější, neboť tachometr není povinnou součástí výbavy jízdních kol – bude se měnit i tento předpis?

Například v americkém San Francisku vzbudilo vlnu nevole oznámení o plánu omezit rychlost na slavném Golden Gate Bridge. Podle ročního výzkumu totiž cyklisté jezdili po mostu příliš rychle a způsobovali tak kolize s chodci. Za posledních deset let bylo na mostě zaznamenáno 164 kolizí, z nichž u více než třetiny (39 %) hrála roli rychlost. Za překročení povolené rychlosti 5 mph () v blízkosti věží mostu respektive 10 mph () mezi nimi by tak cyklistům mohla hrozit pokuta až 100 dolarů. Podle místních cyklistů ale za většinu problémů na mostě mohou turisté, nikoliv místní, kteří by změnou předpisů byli nejvíce byti. „Turisté si půjčují kola a pak jedou s fotoaparátem v ruce a namísto na cestu se dívají z mostu. Když se pak rozhodnou zničehonic zastavit, ani se neohlédnou,“ popsal častou zkušenost jeden z místních cyklistů pro The Telegraph.

Evropská cyklistická federace ECF chystané změny vítá. „Města jsou určena pro život, ne jako dopravní tepny pro vozidla,“ poznamenal Fabian Kuster z ECF. Jiné organizace si ale nemyslí, že by podobná omezení měla být dána automaticky pro všechny, ale že by se o snížení rychlosti mělo rozhodovat lokálně. Například právě v blízkosti škol či mateřských školek nebo na jiných specifických místech.

Návrh si klade hlavní cíl: zvýšit bezpečnost v dopravě a snížit počet dopravních nehod ze současných pětatřiceti tisíc na polovinu do roku 2020. Před Evropskou komisí nyní stojí, zda a v jaké míře se návrhem bude zabývat. Případnou změnu zákona pak musí schválit jednotlivé členské státy EU.

Hudbou zatím ještě vzdálené budoucnosti je vývoj inteligentních systémů, které řidiče automobilů budou varovat na překročení rychlosti nebo dokonce rychlost přizpůsobí předpisům automaticky. V plánu pro tuto dekádu jsou i další prvky aktivní bezpečnosti jako povinné záchranné brzdy pro nákladní vozidla a autobusy nebo omezovače rychlosti pro firemní vozy.

20.10.2011 - O čem se mluví - autor: Tomáš Gladiš - 11394x

Související články

  1. Helmy na kolo jsou nepovinným, ale důležitým doplňkem
  2. 5 tipů jak nepřijít o kolo
  3. Přilba, která vám sama zavolá pomoc
  4. Wheely zvyšuje úroveň viditelnosti cyklisty
  5. Zkontrolujte povinnou výbavu svého kola
  6. Povinné ručení pro cyklisty? Neexistuje, ale má alternativy
  7. Podmínky pro jízdu na kole a chůzi jsou lepší
  8. Bezpečnost cyklistů v New Yorku zvyšují i laserová světla
  9. Za větší bezpečnost: Shield TL upozorní auto na cyklistu
  10. Jak vybrat cyklistikou helmu a jak má správně sedět?

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

  1. avatar
    #2 7seconds - vloženo: 09.11.2011 v 01:30:09

    odpověď na savec — #1 A k cemu ti to bude, ze jim to bude zrejme? Stejne jako dneska tupci s detma nebo coklama nerespektujou vyhrazenou cyklostezku, i kdyz jsou na ni kazdych dvacet kroku nastrikany znacky preskrtnuty postavy a psa metr v prumeru a 5 metru vedle vede paralelni chodnik, tak si nebudou davat pozor ani mimo "nezpomalene" uzemi a proste ti vlezou do drahy a do huby si das tak jako tak.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 savec - vloženo: 25.10.2011 v 10:03:59

    Jsem pro doporuceni maximalni rychlosti ve vymezenych usecich. Urcite na cyklostezky patri rodinky s detmi. Stejne tak na ne patri ti, kteri na kole dojizdeji do prace a sportovci. Takze by bezpecnosti pomohlo, kdyby useky ve mestech a turisticky zajimavych lokalitach byly oznaceny napriklad znackou "Obytna zona", tj. max 20 km/h. A aby rodinkam bylo zrejme, ze mimo toto vyhrazene uzemi se budu ritit jako drak >40km/h.

    1. na tento komentář reaguje 7seconds — #2
    odpověz na tento komentář

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama