Výlety

Jantarová stezka spojuje jih a sever Evropy

Jantarová stezka spojuje jih a sever Evropy

Dálková cyklotrasa vedoucí po stopách staré obchodní cesty je součástí evropské sítě dálkových cyklotras EuroVelo. Spojuje Jadran se severní Evropou, celá měří 1930 kilometrů a prochází i územím České republiky.

Kdysi významná obchodní trasa spojující pobřeží Baltu a Středozemního moře, jež nese jméno podle významné obchodní komodity jantaru, žije dodnes. Přestože nejintenzivnější „provoz“ na stezce je datován do doby římské, tedy první čtyři století našeho letopočtu, velký pohyb zaznamenává trasa i nyní. Patří totiž do systému celkem čtrnácti cyklotras EuroVelo (www.eurovelo.org), v němž nese číslo devět.

 

Jantarová stezka vycházela ze severoitalské Aquileie, která byla střediskem obchodu s jantarem, podél východní strany Alp vedla k Dunaji, pokračovala patrně po levém břehu Moravy a dále Moravskou bránou do Slezska a na sever přes Kalisz a Toruň k Baltskému moři. Vládl na ní poměrně čilý obchodní ruch, o čemž svědčí i četné archeologické nálezy. Například u Vratislavi byla objevena tři velká skladiště z pozdně laténské fáze przeworské kultury se třemi tunami jantarové suroviny! V Pustějově nedaleko Fulneka zase byl nalezen velký kus surového jantaru společně s řeckou mincí.

Kupce s jantarem zde již dnes nepotkáte, ale představit si atmosféru doby po tajemných cestách a pod ochranou nedobytných tvrzí a hradů, kudy putoval vzácný poklad napříč Evropou, můžete na kolech i v současnosti.

 

 

1930 kilometrů napříč Evropou

Česká republika má na trase Jantarové stezky výhodnou pozici. Vydat se odtud můžete na kole jak k Severnímu moři, tak opačným směrem na Jadran. Odvážnějším cyklistům tak stezka nabízí dostupné východisko pro cesty po krásách celé střední Evropy.

Největšími městy na polské části trasy, která je charakterizována spíše rovinatějšími cestami, jsou Gdaňsk a Vratislav, obě známá mimo jiné svými památkami a bohatou historií. Je zajímavé, že v Gdaňsku, významném přístavu lodní dopravy, dodnes s odkazem na dávnou historii funguje trh s jantarem. Jantarová stezka v Polsku vede převážně po rovinatým cestách, to náročnější začíná až na českých hranicích. Dlouhé roviny nahrazuje členitý terén, kopce a hory, na jihu Moravy však opět zavládnou roviny.

Český úsek měří od česko-polských hranic v Českém Těšíně až po Hevlín na hranicích České republiky a Rakouska 350 kilometrů. Z Českého Těšína vede Jantarová stezka přes Štramberk, Teplice nad Bečvou, Olomouc a Brno dál územím jižní Moravy. Právě úsek spojující Brno a Vídeň je velmi oblíbený pro cyklistické toulky, protože prochází sousedními regiony jižní Moravy a dolnorakouské oblasti Weinviertel. Obě oblasti jsou proslulé svými vinicemi, po cestě projedete nejmalebnější kouty jižní Moravy a Weinviertelu a narazíte na celou řadu zajímavých cílů.

Z Vídně pokračuje Jantarová stezka dále na jih k rakousko-slovinským hranicím. Nejdříve znovu vinicemi a s výhledy na alpské předhůří a následně malebnou pahorkatinou okolo slovinského Mariboru, kde si už v kopcích dáte i trochu do těla. Cyklotrasa pak vede i přes hlavní město Slovinska Lublaň a Postojnou, kterou proslavil dvacetikilometrový systém jeskyní a v něm žijící endemit macarát jeskyní. Pak už Jantarová stezka zavítá až na Istrijský poloostrov a podél pobřeží cyklisty zavede až do krásného města Pula na nejjižnější cípu poloostrova. Cestou se přitom projedete i po trase již zaniklé železnice Parenzana, spojující kdysi Poreč a Terst. Zůstaly zde po ní viadukty a tunely protínající nádhernou krajinu (více se můžete dočíst v našem  článku Parenzana: po stopách bývalé železnice).

 

Služby na vysoké úrovni

Lokální úseky Jantarové stezky využívají s oblibou místní cyklisté, ale na své si přijdou i dálkoví jezdci. Pro ty je po trase připraveno určité zázemí, které se však liší zemi od země. Zobrazit si jednotlivé úseky a nastudovat si itinerář cesty můžete na internetu (www.eurovelo.org), a to vždy včetně krátkého popisu daného úseku trasy.

Výhodou Jantarové stezky je, že ať už po ní zamíříte na sever nebo jih Evropy v sedle jízdního kola, nazpátek se můžete vždy dostat s využitím cyklobusů nebo cyklovlaků. Navíc podél ní narazíte na celou řadu ubytovacích a stravovacích zařízení. Určitou známkou kvality by pro vás na českém území mohla být certifikace „Cyklisté vítáni“, kterou dostanou zařízení připravená poskytnout služby milovníkům cykloturistiky. Možnosti a přehled ubytování v zařízeních s certifikací Cyklisté vítáni naleznete na tomto odkazu.

 

Více informací o stezkách Euro Velo naleznete na www.ecf.com.

16.08.2012 - Zájezdy a dovolené - autor: redakce - 27166x

Související články

  1. Mistrovství světa v silniční cyklistice hostí Innsbruck
  2. Rakouský Leogang láká na podzim cyklisty, milovníky ferrat i dobrého jídla
  3. Rakouský Leogang láká zkušené bikery, romantické duše i rodiny s dětmi
  4. Dolní Rakousko: tipy na cyklovýlety doplněné výborným jídlem
  5. Na kololoď s českými Chorvaty i chorvatskými Čechy
  6. Nová mapa dálkových cyklotras EuroVelo
  7. Kololoď nově i ve verzi pro silničáře
  8. Do Polska na svítící cyklostezku
  9. České mapy Dalmácie znovu slaví úspěch: k dostání jsou už i v Chorvatsku
  10. Na cyklodovolenou i s dětmi? Zkuste Dolní Rakousko

Vlož svůj komentář:


Vyplň antispam nebo
Registrovat Facebookem

Recenze, zájezdy, bazar...

Reklama